Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Nebankovní společnosti bez licence končí. ČNB udělala velkou čistku

  7:00
Je to tu. K 31. květnu je nepoctivým nebankovním společnostem v Česku konec. Od 1. června mohou na úvěrovém trhu působit pouze firmy, které získají platnou licenci od ČNB. Co novinka spotřebitelům přinese?

Nebankovní společnosti bez licence končí. ČNB udělala velkou čistku foto: ČTK

K poslednímu květnu končí přechodné období, kdy mohli nebankovní poskytovatelé sjednávat finanční služby i bez licence, podmínkou však bylo, aby o ni měli zažádáno u České národní banky.

Bez souhlasu ČNB mohou firmy vybírat jen splátky

ČNB se v průběhu čtyř měsíců probrala všemi žádostmi a poctivým společnostem, které splňují veškeré zákonné podmínky k poskytování úvěrů, udělila licenci. Ty, které licenci nezískaly nebo o ni ani nežádaly, mají utrum a nebankovní půjčky už nadále uzavírat nemohou.

Každý, komu ČNB licenci zamítla, o ni může zažádat znovu. Až do dalšího vyjádření centrální banky ale nesmí půjčovat peníze, pouze vybírat splátky od stávajících klientů. Opětovná žádost je určena například pro firmy, kterým ČNB vytkla chyby při procesu posuzování bonity zákazníků a které firma nestihla do řádného termínu napravit.

Bez licence se dopouští firmy trestného činu a hrozí jim pokuta

Ten, kdo nežádá o udělení platné licence, nemůže nadále ve své činnosti pokračovat. Poskytovat a zprostředkovávat nesmí žádný typ úvěrů, a to ať už se jedná o půjčky bez registru, půjčky před výplatou, rychlé půjčky, hotovostní půjčky či online půjčky.

Pokud bude některá společnost pokračovat v půjčování peněz, bude se dopouštět trestného činu a hrozí jí vysoká pokuta od České národní banky. Úvěr od poskytovatele bez licence je navíc dle platné legislativy bezúročný.

Úvěry nezanikají, dlužníci je musí řádně a včas doplatit

Společnosti, které se nepokusí získat licenci v červnu, musí definitivně svou činnost ukončit. Rozhodně to ale neznamená, že současné uzavřené půjčky zaniknou. Pohledávky z nedoplacených úvěrů může společnost vybrat sama, nebo odprodat. O svém dalším postupu ale musí vždy dlužníka informovat, jeho povinností je úvěr řádně doplatit.

Pokud dojde k problémům při splácení a bude chtít klient podmínky splácení upravit, budou se moci obě strany na změně smlouvy domluvit. K navýšení dlužné částky ale dojít nesmí, jestliže bude mít spotřebitel zájem o větší úvěrový limit, je jediným řešením refinancování stávajícího úvěru u konkurence.

I přestože nelicencovaný poskytovatel má omezenou činnost, vymáhat smluvní pokuty z prodlení může i nadále.

Konec firmy neznačí konec dluhu. Pohledávky budou postoupeny

Co se stane, když firma zanikne úplně? Komu bude klient splácet svůj dluh? Jestliže firma zanikne, budou pohledávky postoupeny novému věřiteli. Jeho povinností je oznámit všem dlužníkům číslo nového účtu pro zasílání pravidelných měsíčních splátek. Pokud tak neučiní a pokud se kvůli neinformovanosti klient dostanete do prodlení, nesmí mu věřitel účtovat žádné penále.