130 let
Podnikatelské půjčky pro spotřebitele. Novinka, kterou nabízí nepoctiví...

Podnikatelské půjčky pro spotřebitele. Novinka, kterou nabízí nepoctiví poskytovatelé | foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Podnikatelské půjčky - novinka, kterou nabízí nepoctiví poskytovatelé

  •   7:00aktualizováno  15:32
Zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016 nedá spát některým poskytovatelům půjček. Jejich neférovému jednání byl novelou utnut tipec. Nebankovní společnosti se ale nechtějí tak snadno nechat vyšachovat ze hry a přichází s jednoduchým trikem, jak legislativu obejít a poskytovat úvěry i chudým.

Některé nebankovní společnosti přestávají nabízet klasické spotřebitelské půjčky, místo toho nově sjednávají podnikatelské úvěry. Často tak mohou lidé slyšet: „Půjčku vám vyřídíme snadno a rychle, nejdříve si ale musíte založit živnost.“

Výše sankce není u podnikatelských půjček nijak limitována

Cílem zákona o spotřebitelském úvěru bylo pročistit úvěrový trh od nepoctivých nebankovních společností. To se nové legislativě také podařilo, avšak poskytovatelé začali „spotřebitelům“ nabízet podnikatelské půjčky, které se řídí jinými pravidly.

Jakmile klient donese IČO (identifikační číslo osoby), dostanete půjčku, která nemá vůbec nic společného se zákonem o spotřebitelském úvěru. Kvůli tomu je tak dlužník postaven mimo ochranu zákona. Limity platící pro sankce, poplatky a úroky z prodlení rázem neexistují a poskytovatelé si je mohou naúčtovat dle svého.

Podnikatelský úvěr může získat i chronický dlužník

Jenom libovolně vysoké sankce, ale nejsou jediným mínusem neetického počínání těchto firem. Klienti ztrácí i další důležitá práva, jako jsou například:

  •  možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů,
  •  kdykoliv předčasně splatit dlužnou částku,
  •  jasná informace o ceně půjčky (o výši RPSN).

Poskytovatel ani není povinen ověřovat bonitu zájemce, a tak snadná a rychlá půjčka může být i těch, kteří nemají dostatek financí na splacení, mají dluhy, mají negativní zápis v registru dlužníků nebo nemají žádné pravidelné příjmy. Stačí totiž přinést jen výpis z živnostenského rejstříku.

Drahé půjčky neřeší finanční problémy dlouhodobě

Méně seriozním nebankovním půjčkám se ale jejich jednání vyplácí. Klienty tak vehementně přesvědčují, že živnost vyřeší jejich finanční problém. To, že ale vyřeší jen problém v danou chvíli a v danou situaci a že do budoucna se dostanou do ještě větších finančních potíží, jim už nepoví. Především malé půjčky v řádech pár tisíců korun se následně mohou vyšplhat až k desetitisícům. Stačí se jen jednou dostat do neschopnosti splácet a už se pozvolna začíná rozjíždět dluhový kolotoč, který může končit až exekucí.

Proto odborníci varují před těmito nepoctivými praktikami a upozorňují na to, že podnikatelské úvěry pro spotřebitele nevedou z dluhů ven. Naopak mohou spotřebitele dostat do mnohonásobně horší životní situace.