Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Pravda o přírodní kosmetice: zázrak, nebo marketingový tah?

  7:00aktualizováno  10:43
Bio, eko, vegan, cruelty free… S těmito označeními se u kosmetiky či drogerie setkáváme čím dál častěji. Poptávka po nich roste, jsou ale jejich účinky opravdu tak skvělé, jak se o nich říká? Nejde spíš jen o šikovnou reklamu, která z nás má vytáhnout víc peněz – a víceméně za nic?

Pravda o přírodní kosmetice: zázrak, nebo marketingový tah? foto: ČTK

Přírodní kosmetika – je opravdu tak zázračná, nebo nás kosmetický průmysl tahá za nos?

Chemie je v poslední době skoro sprosté slovo

Návrat k přírodě je velmi trendy a začíná se rozšiřovat názor, že vše přírodní je dobré a vše umělé naopak špatné. Pravda je ovšem taková, že mnoho látek obsažených v přírodní kosmetice bylo vyvinuto v laboratořích. Jejich získávání z přírodních zdrojů je totiž velmi náročné a nákladné. Ale i synteticky vyrobené látky mohou mít naprosto identické vlastnosti jako jejich přírodní alternativy. To, na čem u látek v kosmetice doopravdy záleží, není tedy ani tak jejich původ jako spíš účinky. A je zcela bez pochyb, že některé látky vyvinuté člověkem někdy více škodí, než prospívají.

Přírodní složky také nejsou bez chyby

Někteří lidé to sice neradi slyší, ale i produkty s čistě přírodním složením mají své nevýhody. Složky získané z přírody mohou například způsobovat alergické reakce (např. ořechy, med a další). Je tedy dobré vždy, když kupujete nový přírodní produkt, vyzkoušet jeho účinky třeba na zápěstí. Kromě toho nám ale přírodní složky v kosmetice nemohou nijak ublížit. U těch syntetických už to tolik neplatí. Jistě, zkoumá se jejich škodlivost, ale to platí pouze o jednotlivých složkách, nikoliv o jejich kombinaci. Škodlivost se navíc zvyšuje s dobou a také četností používání. Vlastnosti chemických látek používaných v kosmetice jsou různé, je ale dobré znát alespoň ty nejhorší, kterým je dobré se úplně vyhnout.

Ne vše s nálepkou bio je přírodní

Se syntetickými látkami je ještě jedna potíž. Často jsou ve výrobcích obsaženy zcela zbytečně. Mají například jen pomoci tomu, aby výrobek hodně pěnil - protože čím víc pěny, tím účinnější nám produkt připadá. Na tom by nebylo zase nic tak špatného, ALE některé tyto látky mají také vedlejší účinky, které mohou být i velmi negativní. Mohou vést k vysušování pokožky, k větší lámavosti vlasů a mnoha dalším věcem, kterým se většinou chceme vyhnout. Produkty s přírodním složením tyto účinky nemají. Jenže jak zjistit, zda je výrobek opravdu tím, za co se vydává? Nejlepší pomůcky jsou certifikáty, které vám zaručí přírodní původ, nebo třeba to, že produkt ani jeho složky nebyly testovány na zvířatech.

Víte, co je Cocamidopropyl betaine?

Nejlepším způsobem, jak si o produktu zjistit vše potřebné, je zkoumání jeho složení. To ale bohužel není ten nejjednodušší způsob. Při pohledu na složení produktů se asi většině z nás zatočí hlava. Látky mívají často dlouhé a složité názvy, z kterých se na první pohled nedozvíte vůbec nic. Navíc málokteré výrobky obsahují jen pár látek, většinou jejich počet překračuje desítku. Na internetu naštěstí existují encyklopedie, které vám vysvětlí vše potřebné nejen o původu vyhledávané látky, ale také o jejích účincích či případných zdravotních rizicích. Věnujte tomu trochu času a hledejte na internetu chytré tipy a rady. (Mimochodem, Cocamidopropyl betaine je čisticí látka přidávaná do vlasové kosmetiky, která se získává z kokosového oleje nebo se vyrábí uměle.)

Pravda o přírodní kosmetice: zázrak, nebo marketingový tah?

Zázraky od přírodní kosmetiky neočekávejte

Přírodní kosmetika je pro nás tedy zcela jistě méně riziková. A pokud se zajímáme o životní prostředí, je právě ona tím ideálem. Ale je dobré předem vědět, co od ní lze očekávat. Zázraky vám totiž prostě nepředvede, jen díky ní budete vypadat tak, jak vás příroda stvořila: jinými slovy budete „přirozeně krásní“. Pokud vás trápí, že máte vlasy jako mokrou slámu, a chcete je mít nádherně hebké, bohužel se nevyhnete používání silikonu. Nemáte-li výrazné řasy, asi vám nezbude nic jiného, než sáhnout po nepřírodní řasence. Záleží jen a pouze na vás, co od kosmetiky potřebujete. Je jen vaše věc, jestli máte přírodní celou kosmetiku, nebo jen pár kousků. Vy víte, proč to děláte.

Sílu přírody znaly už naše babičky

Přírodu si na pomoc můžete vzít třeba i při úklidu vaší domácnosti. Přírodní drogerie, označována také jako ekologická drogerie, je oblíbená zejména ze tří důvodů. Prvním z nich je její ekologické složení, druhým fakt, že látky v ní obsažené nezatěžují životní prostředí, a třetím důvodem je netestování těchto výrobků na zvířatech. Vy si ale můžete některé šikovné pomocníky vyrobit i sami. To, jak účinné při úklidu mohou být ocet, jedlá soda či obyčejná voda, je známé už po generace.

  • Nejčtenější

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...