130 let
Proč obce a města mění odpadové hospodářství? Kvůli novému zákonu

Proč obce a města mění odpadové hospodářství? Kvůli novému zákonu | foto: JRK Česká republika, s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proč obce a města mění odpadové hospodářství? Kvůli novému zákonu

Starostové a zastupitelé už často vědí, že zlepšení a zvýšení efektivity odpadového hospodářství je jediným způsobem, jak dosáhnout cílů, které nová legislativa vyžaduje. S proměnou přichází i výrazně vyšší přehled nad tím, jaké odpady obec či město produkuje.

Je to možné zejména díky komplexnímu řešení, které jsou odborníci schopni připravit městům a obcím přesně na míru.

Co však takové komplexní partnerství zahrnuje? Analýzu odpadového hospodářství, návrhy na řešení, optimalizaci jednotlivých kroků, ale i dodávku jednotlivých produktů a vybavení infrastrukturou. V České republice takové partnerství nabízí společnost JRK. Ta v rámci tohoto přístupu zavádí do odpadového hospodářství měst a obcí chytré technologie a inovace. Také se podílí na vzdělávání občanů v odpadové problematice. Tento přístup lze ušít na míru pro všechna města i obce – například i pro Prahu, krajská města, ale i pro ty nejmenší obce.

Dvě proměny odpadového hospodářství

HAVLÍČKŮV BROD

Okresní město na Vysočině chce díky proměně odpadového hospodářství dosáhnout více než dvoutřetinové míry třídění během následujících let. Úvodním krokem je zavedení evidence všech popelnic občanů v Havlíčkově Brodě. Díky tomu má samospráva dokonalý přehled o složení odpadu ve městě.

Samotné označování bylo velkou logistickou operací. Během měsíce označili v Havlíčkové Brodě více než 6000 popelnic QR kódem. Ten obsahuje informace o:

  • druhu sváženého odpadu
  • velikosti nádoby
  •  čísle popisném

Najdou i to, co do popelnice nepatří

QR kódy jsou při každém výsypu evidovány v evidenčním systému ECONIT. Načítání nádob do systému provádí Technické služby města Havlíčkův Brod. Už při označování, které proběhlo na jaře, se zjistilo, že nádoby jsou často plné odpadu, který do nich nepatří. To otevřelo samosprávě města prostor pro výrazné zlepšení třídění odpadu. Dalším krokem je zavedení evidence sběrných hnízd s tříděnými odpady. Město uvažuje i o nádobovém sběru tříděného odpadu přímo od domu či třídění kuchyňského odpadu v domácnostech. Díky těmto změnám tak bude samospráva Havlíčkova Brodu dobře připravena na změnu legislativy. „Změnami v odpadovém hospodářství chceme učinit odpadové hospodářství města efektivnější. Vyhneme se tak podstatnému zvýšení místního poplatku za odpady, které by jinak přišlo po novelizaci zákona o odpadech. Od novinek si také slibujeme mnohem lepší přehled o odpadech i větší pohodlí pro občany,“ vysvětluje místostarosta Zbyněk Stejskal.

NOVÝ JIČÍN

Díky nové chytré technologii patří odpadové hospodářství Nového Jičína k nejvyspělejším v České republice. S pomocí elektronického evidenčního systému město získalo absolutní přehled o odpadech. Ten zastupitelům dosud chyběl.

Důvody, proč zastupitelé takový evidenční systém vybrali, shrnuje místostarosta Ondřej Syrovátka: „Evidenční systém ECONIT jsme zvolili mimo jiné i proto, že kromě evidence nádob, druhů odpadů či četnosti svozů může být případně jednoduše doplněn o motivační systém pro občany. A rovněž pracuje na principu QR kódů, se kterými se terénním zaměstnancům pracuje lépe a rychleji než s čárovými kódy.

Komplexní řešení pro obě města

Zásadní součástí nového odpadového hospodářství obou měst je systém evidence odpadů. Ten v Novém Jičíně a Havlíčkově Brodě zavedla jako součást komplexních změn v odpadovém hospodářství společnost JRK. Evidenční systém zajistil ve městě kontrolu nad počtem nádob v ulicích, jejich naplněností či četnosti svozů. A jak evidenční systém funguje? Jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase s daty pracuje. Systém je přizpůsobený přesně na míru jak městu Havlíčkův Brod, tak i Nový Jičín. V druhém jmenovaném městě, vzhledem k tomu, že tam byl systém zavedený dříve, jsou již jasně zřetelné výsledky. Došlo zde (více najdete v grafu) k nárůstu vytříděných složek odpadu při poklesu sběrného komunálního odpadu. To se pak odrazilo i na vyšších odměnách, které město získalo z organizace EKO-KOM. Takové zlepšení odpadového hospodářství se po zavedení systému dá očekávat i v dalších městech a obcích.

Proč obce a města mění odpadové hospodářství? Kvůli novému zákonu