3. července 2018 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Gasteinské údolí: pryč ze všednosti, hurá do lesa

Pryč ze všednosti, hurá do lesa: Gasteinské údolí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pryč ze všednosti, hurá do lesa: Gasteinské údolí. | foto: Gasteinertal Tourismus

V Gasteinském údolí v Rakousku je příroda tím nejdůležitějším. Tedy ne tak úplně doslova, ale v tomto duchu. Gasteinští milují své stromy. A své hory a louky. A nejlépe kombinaci všeho toho, co dohromady vytváří Salcburský horský svět.

A buďme upřímní: Kdo na svou poslední procházku lesem nemyslí s dobrým pocitem? Ten tichý šelest potůčku, šumění vrcholků stromů, šustění listí, když na ně člověk šlápne. Uklidňující zvuková kulisa. Taková, u které je člověk v pokušení ji nějak digitálně uložit, aby si ji mohl v každodenním shonu vyvolat. Klid v plechovce, tak říkajíc. Cítíte to také tak? Jste naočkovaní přesně takhle? Pak vzhůru do Gasteinského údolí: Jedno údolí, tři obce a spousta duše.

Pryč ze všednosti, hurá do lesa: Gasteinské údolí.
Pryč ze všednosti, hurá do lesa: Gasteinské údolí.

Touha zvaná les

Je považován za místo tužeb a rozjímání. Ale také za místo mystiky či dějiště pohádek a legend. Tichý, tmavý les: Slibuje klid, odpočinek, vnitřní mír. A všechno to skutečně poskytuje, jak dokládají vědecké studie. Les mírní stres, posiluje imunitní systém a zvyšuje pocit vlastní hodnoty - a to téměř „instantně“. Les v Gasteinu není výjimkou. Jedle, smrky, borovice i zakrslé borovice lemují svahy údolí až po začátek Národního parku Vysoké Taury na konci údolí, ve Sportgasteinu. 600 kilometrů turistických tras vede těmito lesy až k alpským loukám a horským vrcholům. 

Můžete po nich jezdit samozřejmě i na kole. Ať už je to městské kolo, elektrokolo, kolo se zadním, předním odpružením či celoodpružené kolo. Kola si můžete pohodlně půjčit jak v Dorfgasteinu, Bad Hofgasteinu a Bad Gasteinu. I to je součástí uklidňujícího zážitku na horách. Ale zpět do lesa. Stromy posilují nejen psychickou odolnost, ale také fyzickou. Mají přímý vliv na imunitní systém. Takže japonští lékaři doporučují „Shinrin-yoku“, což v překladu znamená něco jako „lesní koupel“, na Novém Zélandu jsou lesní procházky dokonce už na lékařský předpis. 

Také v dlouhé lázeňské tradici Gasteinského údolí patří procházky lesem k léčivému programu. Legendární císařovna Sissi byla například známá tím, že podnikala dlouhé pochody lesem až na vrcholky hor - což některé horské vůdce tehdy naučilo se potit. Procházka lesem tedy působí mnoha způsoby. Člověk by to měl prostě vyzkoušet. Protože jak se hezky říká: Důležité je dávkování.

Pryč ze všednosti, hurá do lesa: Gasteinské údolí.

Poctivě regionální

Gasteinským ale leží na srdci nejen příroda, ale také všechno to, co z přírody vyrůstá. Salcbursko se honosí titulem BioParadies Salzburger Land. A takový bioráj, to není jen tak náhodou: Žádná jiná země nemá více bio zemědělců a bio producentů než Salcbursko. Průvodce Via Culinaria to oceňuje dokonce samostatnou požitkářskou trasou pro milovníky všeho „bio“. A ta prochází také Gasteinským údolím. 

Ve všech třech obcích podávají penziony, restaurace a horské chaty regionální a biologicky udržitelným způsobem připravované pochoutky. Apropos horské chaty - většina z více než 60 horských salaší po celém údolí je obhospodařovávána a produkuje mléko, sýry, máslo a slaninu. Protože láska, jak známo, prochází žaludkem. A přispívá tak i k odpočinku - prostě pastva pro duši.

Pryč ze všednosti, hurá do lesa: Gasteinské údolí.

Jednoduše a pohodlně

Protože dovolená, která začíná cestováním autem a možná dokonce v zácpě, prostě nemůže poskytnout ty pravé chvíle odpočinku, má Gasteinské údolí pro své hosty připraveno ještě další plus: přijet se dá jednoduše a pohodlně vlakem. A to (téměř) odkudkoli. Vlaky rakouských a švýcarských železnic i Deutsche Bahn zastavují levně, ekologicky a bez stresu ve všech třech obcích v Gasteinském údolí.

Pryč ze všednosti, hurá do lesa: Gasteinské údolí.

Najdete na Lidovky.cz