Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
31. července 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Půjčka by měla vždy vyhovovat vaší situaci. Jak to ale poznat?

Půjčka by měla vždy vyhovovat vaší situaci. Jak to ale poznat? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka by měla vždy vyhovovat vaší situaci. Jak to ale poznat? | foto: Stanice O, a.s.

Když přihlédneme k tomu, jak jsou půjčky v současnosti dostupné, není se čemu divit, že si je lidé často berou bez jakéhokoliv předchozího uvážení.

V situacích, kdy se vyskytnou nějaké nečekané výdaje krátkodobá půjčka skutečně nemusí být na škodu, je však potřeba počítat s tím, že půjčku budete muset splácet a tomu také uzpůsobit její výběr. Kdybyste totiž měli moc vysoké splátky, mohli byste svou situaci spíše zhoršit než vylepšit, a to určitě nechcete. Jak ale poznat, že vám půjčka bude skutečně vyhovovat?

Spočítejte si, jak by měla být půjčka vysoká

Než se nenávratně zavážete k nějakému úvěru, měli byste si udělat jasno v tom, kolik peněz vlastně potřebujete. To uděláte docela jednoduše - prostě si spočítejte, na kolik vás daný výdaj vyjde a odečtěte z něj částku, kterou jste schopni přihodit z vlastní kapsy. Nemá smysl si brát větší půjčku, než ve skutečnosti potřebujete. Znamená to totiž větší splátky a také náklady s ní spojené, jelikož se často počítají jako procento z vypůjčené částky.

Najděte optimální splátkový kalendář

Kromě správného určení výše úvěru je také třeba se předem ujistit, zda vám splátkový kalendář opravdu vyhovuje. Jak to poznáte? V první řadě by neměl nijak ohrozit váš měsíční rozpočet, takže je nutné si spočítat, kolik budete schopni každý měsíc věnovat splátkám. To uděláte tak, že si uděláte seznam příjmů a výdajů a pak je od sebe vzájemně odečtete.

Výsledná částka vám napoví, kolik si můžete dovolit splácet. Počítejte však i s tvorbou finanční rezervy pro případ, že by vás zaskočil nějaký nečekaný výdaj a vám nezbylo dostatek prostředků na úhradu splátky. Nikdy se nezavazujte ke splátkám, jejichž výše by byla téměř stejná jako rozdíl mezi vašimi příjmy a výdaji. Mohli byste se kvůli nepříznivým okolnostem dostat do velkých problémů.

Ujistěte se, že si půjčku můžete dovolit

Pokud vám při vašich výpočtech vyšlo velmi malé nebo dokonce záporné číslo, tak od půjček raději dejte ruce pryč. Sice představují poměrně jednoduchou cestu k penězům, ale pořád se jedná o velký závazek, který je třeba plnit. Obzvlášť si dávejte pozor v případě, že si chcete brát úvěr na splátku jiného úvěru. V takovém případě byste možná měli šanci získat půjčku bez registrů, ale také byste se nejspíš zamotali do dluhové spirály, která často vede až k osobnímu bankrotu.

Porovnávejte nabídky

Jestliže jste si jistí v tom, kolik si potřebujete půjčit, a že vám splácení nebude dělat problém, můžete se vrhnout na výběr vhodného úvěru. O tom, zda je pro vás daná nabídka výhodná, vám toho ale samotná úroková sazba moc neřekne, přestože si většina lidí myslí opak. Půjčka s nízkým úrokem totiž může být protkaná tolika poplatky, že by se vám ve finále mnohem více vyplatil úrok vyšší.

Proto byste se měli řídit spíše RPSN, tedy roční procentní sazbou nákladů. Ta totiž zahrnuje jak úrokovou sazbu, tak i všechny další poplatky, takže vám poslouží jako solidní parametr, podle kterého můžete jednotlivé půjčky porovnávat. Určitě se však nespoléhejte jen na informace uvedené na internetu. Jediným zdrojem platných informací je vždy pouze smlouva, takže pokud se chcete vyhnout potížím, určitě si ji před podpisem opravdu důkladně přečtěte.

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...