130 let
Novovoroněžská JE-II, první jaderná elektrárna generace III+ v provozu

Novovoroněžská JE-II, první jaderná elektrárna generace III+ v provozu | foto: Rosatom

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Rok 2017 z pohledu Rosatomu: spouštění nových bloků i nové smlouvy

  •   0:01
Rok 2017 znamenal pro ruskou korporaci pro atomovou energii Rosatom rok událostí. Rosatom spustil nové bloky, začal výstavbu dalších a podepsal smlouvy o spolupráci s novými zeměmi.

V únoru 2017 vstoupil 1. blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II do komerčního provozu jako první blok generace III+ na světě. V srdci tohoto bloku stojí reaktor typu VVER-1200, který chrání před vnějšími riziky dvojitá železobetonová ochranná obálka. Blok je dále vybaven pasivními tepelnými výměníky, lapačem taveniny a řadou dalších systémů, které zabraňují tomu, aby došlo k havárii fukušimského typu.

K unikátní události v ruské jaderné energetice došlo v prosinci 2017, kdy se během jednoho týdne podařilo zahájit fyzikální spouštění hned dvou nových bloků. Pracovníci začali 6. prosince zavážet jaderné palivo do reaktoru VVER-1000 4. bloku Rostovské jaderné elektrárny a 8. prosince zahájili stejný úkon i pracovníci v 1. bloku jaderné elektrárny Leningradská II s reaktorem VVER-1200.

Zahájení betonování základů reaktorové budovy jaderné elektrárny Rooppur

Obrátky nabrala také výstavba nových bloků v zahraničí. V Indii začal Rosatom v roce 2002 stavět jadernou elektrárnu Kudankulam s reaktory typu VVER-1000. V roce 2017 došlo při výstavbě této elektrárny ke dvěma významným událostem: v červu byla zahájena výstavba 3. bloku a v červenci byly podepsány smlouvy o výstavbě 5. a 6. bloku. Pokročil i podobný projekt v Číně: v říjnu dosáhl 3. blok jaderné elektrárny Tchien-wan s reaktorem VVER-1000 minimálního kontrolovaného výkonu, což je významná událost etapy fyzikálního spouštění.

Nové bloky typu VVER-1000 staví Rosatom i v Íránu. Po dokončení stavby 1. bloku elektrárny Búšehr získal smlouvu na stavbu dalších osmi bloků typu VVER v Íránu. Hloubení základů pro 2. blok typu VVER-1000 Búšehru začalo v říjnu 2017.

Kromě fyzikálního spouštění druhého bloku typu VVER-1200 na území Ruska se podařilo zahájit výstavbu těchto bloků i v zahraničí. V bangladéšské jaderné elektrárně Rooppur začalo v listopadu 2017 betonování základů reaktorové budovy. Výstavba stejných bloků se připravuje také v Maďarsku, Finsku, Turecku a Egyptě.

S několika dalšími zeměmi byly podepsány nové smlouvy. Například v prosinci Rosatom podepsal se Súdánem dohodu o rozvoji projektu výstavby jaderné elektrárny a s Jordánskem dohodu o spolupráci při rozvoji malých jaderných reaktorů. Ty byly také předmětem memoranda podepsaného v listopadu s Filipínami, kde Rosatom provede posouzení možností pro použití plovoucích jaderných elektráren na filipínském pobřeží.

Betonování základů reaktorové budovy třetího bloku indické JE Kudankulam

Rosatom za rok 2017 rozšířil své projekty i v neenergetické oblasti. Například v Zambii postaví na základě dohody uzavřené v únoru 2017 ústav jaderného výzkumu a technologií. Podobné centrum zaměřené především na jadernou medicínu Rosatom připravuje i v Bolívii.

Další dohody o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie Rosatom v roce 2017 podepsal také se Saúdskou Arábií, Paraguají, Nigérií a Brazílií.