Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
8. listopadu 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Rozjíždíte podnikání a potřebujete půjčku? Řádně si ji promyslete

Rozjíždíte podnikání a potřebujete půjčku? Řádně si ji promyslete! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozjíždíte podnikání a potřebujete půjčku? Řádně si ji promyslete! | foto: ČTK

Začít podnikat je někdy velmi snadné, jindy extrémně komplikované. Některá činnost vyžaduje minimální počáteční náklady, jiná se bez investice neobejde.

Banky nerady půjčují na podnikání, když neexistuje historie podnikatele, který teprve začíná. A tak zbývá nebankovní sektor, často i půjčka bez doložení příjmů. Jenže ne vždy je to správná volba. Na co si dát pozor?

Začněme vysokou cenou

Půjčka bez doložení příjmů bývá jedním z nejdražších úvěrů, pokud tedy hledáme ty poskytovatele, kteří půjčují podnikatelům a o příjmy žadatele se opravdu moc nezajímají. Jde o půjčky na velmi malé částky, a tak je jisté, že když nepůjdou splatit v penězích, půjde to následnou exekucí na movitý nebo nemovitý majetek dlužníka.

Proto se v případě takové půjčky obracejte spíše na společnosti, které sice inzerují půjčku poskytnutou bez dokládání příjmů, ale ve skutečnosti mají na mysli úvěr bez dokládání příjmů od zaměstnavatele. V takových případech se o vaše příjmy sice zajímat budou, ale vystačí si s výpisem z účtu, většinou za poslední tři měsíce. Razítko zaměstnavatele netřeba.

Rozdíl mezi těmito dvěma přístupy je pak v ceně, respektive v RPSN. Úroková míra může na první pohled vypadat podobně, ale jistě se budou ceny těchto dvou typů úvěrů lišit v poplatcích, které jsou s nimi spojeny jak při vyřízení půjčky, tak při dalších procesech. Proto pozor na vysoké RPSN!

Prodloužení splatnosti půjčky? Podmínky si zjistěte předem!

Některé půjčky bez doložení příjmů se chovají férově a za případné prodloužení splatnosti chtějí jen poplatek odpovídající průměrným nákladům na půjčku s ohledem na dobu prodloužení. Na trhu jsou však i takové úvěry, které se stále ještě snaží vydělat na sankcích. Ty jsou sice zákonem omezeny, ovšem stále ještě zůstaly poměrně vysoké. Proto pozor, aby se úvěr ve výsledku příliš neprodražil.

Příliš dlouhé a složité obchodní podmínky

Půjčka je vzájemný smluvní vztah, kdy se jeden subjekt rozhodne za úplatu půjčit druhému subjektu své peníze. A jako takový musí být tento vztah upraven smlouvou, kde mají obě strany jasně dány své povinnosti i práva.

Jenže někteří poskytovatelé půjček stále ještě tvoří své obchodní podmínky natolik složité, aby nebylo pro běžného spotřebitele nebo podnikající fyzickou osobu možné se v nich na první čtení vyznat. Česká národní banka sice uděluje licenci jen těm poskytovatelům úvěrů, kteří mají své dokumenty v pořádku, ale složitost obchodních podmínek je subjektivní záležitostí.

Proto se raději obracejte na ty nebankovní společnosti, které vám předloží stručné a jasné obchodní podmínky, ze kterých snadno vyčtete, co bude vaší povinností a na co bude mít poskytovatel nárok v případě komplikací vzniklých na vaší straně smluvního vztahu.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...