24. července 2018 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Šest věcí, na které si musíte dát pozor, než si vezmete půjčku

Šest věcí, na které si musíte dát pozor, než si vezmete půjčku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šest věcí, na které si musíte dát pozor, než si vezmete půjčku | foto: ČTK

Do prvního června letošního roku mohly poskytovat půjčky nejrůznější více či méně seriózní společnosti pouze na základě živnostenského oprávnění.

Právě v tento den ale skončilo udělování licencí Českou národní bankou a také tzv. přechodné období, během kterého mohli ti, kteří o licenci dosud nezažádali anebo neměli v plánu dlouhodobě působit na tuzemském trhu.

Málokdo si ale uvědomuje, že i půjčka menšího rozsahu může být ve finále velkým problémem. Částečně i kvůli nim je podle statistik v České republice asi 863 tisíc lidí s exekucí a zadluženost nízkopříjmových rodin se stala sociálním problémem. Co dělat, abyste se nedostali mezi ně? Máme pro vás 6 věcí, na které si musíte dát pozor, než si půjčku doopravdy vezmete.

Na půjčku musíte mít

Ať už žádáte o rychlé půjčky ihned na účet, které vám mají pomoci překlenout nepříznivé období do další výplaty anebo o půjčku na bydlení či pořízení automobilů, v žádném případě by tento produkt neměl negativně ovlivnit vaši životní úroveň. Dobře si propočítejte, jestli budete mít z čeho hradit splátky půjčky a zda vám vyjde na běžný provoz domácnosti.

Musíte mít rezervy

Odborníci a finanční analytici se shodují na tom, že ideální situace v oblasti spotřebitelských půjček nastává tehdy, kdy má spotřebitel rezervy alespoň ve výši tří po sobě jdoucích splátek. To pro případ nečekaného výpadku příjmu anebo vleklé nemoci. Od věci také není zvážit pojištění schopnosti splácet. Sice jsou to náklady navíc, ve finále vás ale může uchránit mnohem závažnějších problémů.

Bezpečnou půjčku musíte najít

Ano, půjčky ihned, půjčky online přímo na účet anebo rychlé půjčky bez dokládání příjmů či registru jsou prakticky na každém kroku. Abyste se ale v nabídce bezpečně zorientovali, je potřeba mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat. K tomu vám postačí praktické srovnávače a kalkulačky. Zadáte parametry půjčky, její objem, případně další specifika a následně se před vámi rozevře bohatá nabídka dostupných úvěrů.

Úrok je důležitý, RPSN důležitější

Při výběru nejvýhodnější půjčky se nezaměřujte pouze na její úrok. Vybírat vhodnou půjčku pouze na základě úroku patří k častým chybám tuzemských spotřebitelů. Úrok je samozřejmě důležitý, hodnota RPSN má ale mnohem lepší vypovídací schopnost. Pokud RPSN u půjčky uvedené není, pak o jeho stanovení můžete požádat věřitele anebo vybrat půjčku, jejíž součástí je tato informace.

Smlouvy jsou pro každého

Ačkoli třeba takové půjčky online nevyžadují přítomnost na pobočce, vždy bude nutné podepsat smlouvu a souhlas s obchodními podmínkami. Jak smlouvy, tak obchodní podmínky čtěte až do konce, a pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat anebo si dokument vyžádejte k domácímu prostudování. Nikdy také nepodepisujte něco pod nátlakem anebo v časovém presu.

Zvažte postup v případě problému

Stát se může cokoli, proto je dobré myslet také na ty horší varianty. Co budete dělat, ve chvíli, kdy nebudete z nějakého předem neznámého důvodu moci splatit nadcházející půjčku? Ideální postup je ten, že neprodleně kontaktujete věřitele, spravíte jej o své aktuální situaci a domluvíte se na odkladu splátek anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. V žádném případě nestrkejte hlavu do písku a neignorujte výzvu věřitele. Toto jednání vás může dostat do prekérní situace, která může skončit exekucí.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.

Najdete na Lidovky.cz