3. srpna 2018 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Sháníte novou sekačku? Využijte Alza slevový kód a ušetřete

Sháníte novou sekačku? Využijte Alza slevový kód a ušetřete | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sháníte novou sekačku? Využijte Alza slevový kód a ušetřete | foto: ČTK

Dosloužila vám stará sekačka nebo jen jednoduše toužíte po nové, výkonnější? Na trhu jsou desítky modelů a na první pohled se často může zdát, že se kromě ceny moc neliší. Opak je pravdou, poradíme vám nejen to, na co si dát při jejím výběru pozor, ale podíváme se také na to, kde se to nyní vyplatí.

Jak postupovat při výběru

Jaro je v plném proudu a to je období, kdy se tráva nejen krásné zelená, ale také rychle roste. Chcete-li mít krásný a zdravý trávník, měli byste se o něj i patřičně starat. Základem toho je správně zvolená sekačka. Víte, na co byste se měli při jejím výběru zaměřit? Nabízíme vám několik tipů, díky kterým si určitě vyberete správně.

  • Manipulace

Během sezóny průměrně sečeme trávník přibližně asi 60x. Z relaxu se může velmi rychle stát strašák v případě, že manipulace se sekačkou nebude zrovna dle vašeho gusta. Důvodů, proč to tak může být je hned několik. Problém vám například může způsobovat její váha, ale i rozměry, či různé úchyty.

Stejné pravidlo platí i při její manévrovatelnosti. Je rozdíl sekat trávník rovný jako fotbalové hřiště, nebo s ní jezdit po několika terasovitých stupíncích. Dbejte na to, aby se vám s ní pracovalo co možná nejsnadněji.

Samotnou kategorií jsou i kolečka. V případě, že sáhnete po sekačce s velkými kolečky a hlubokým dezénem, ​​tak máte vyhráno. O to více, když je sekačka navíc vybavena i pohonem kol, které ji ženou vpřed i bez vaší pomoci. Výbavy modelů se však liší, plná výbava představuje kompletní komfort díky pohonu 4x4, díky němuž hravě zvládnete i náročnější terény a vyšší trávu.

  • Výkon

I zde platí přímá úměra. Čím větší plochu plánujete sekat, tím silnější motor sekačka potřebuje. Nechcete přece trávit při sečení více času než je nezbytné, že? Na malé travnaté ploše si vystačíte se sekačkou s výkonem 1800 W, do velkého dvora se doporučuje už ta s výkonem 3 kW, no a v případě, že plánujete sekat mírný svah, tak určitě sáhněte po té s výkonem 5 kW.

  • Výška sečení

Nastavení výšky sečení trávníku závisí do značné míry na tom, zda si pěstujete dekorativní trávník nebo vám vyhovuje ten užitkový. Při rozhodování mějte na paměti, že čím delší trávník udržujete, tím je odolnější vůči suchu a nepodléhá tak snadno zkáze. Při výběru však přihlížejte i na to, že ne každá sekačka vám ho umožní udržovat ve výši 8 - 10 centimetrů, například některé modely nepočítají se zdvihem nože více než 55 - 60 mm nad terén.

  • Sběrný koš

Velký objem sběrného koše, jeho provedení, ale i nízká hmotnost. I na tom závisí, kolik času budete trávit za sekačkou a kolik při vysypávání koše. V tomto případě záleží na vašich preferencích, zda upřednostníte ten plastový nebo sáhnete po látkovém.

  • Údržba

Každá sekačka je jiná, proto jsou její nároky na údržbu rozdílné. Zatímco elektrickou sekačku stačí pouze sezónně vyčistit, u té akumulátorové je třeba čas od času překontrolovat i stav baterií. Určitě největší péči vyžadují právě benzínové sekačky, kde se bez pravidelného ostření nožů, vyměňování oleje a čištění filtrů, neobejdete. Taková sekačka by měla navíc po každé sezóně navštívit i odborný servis.

Slevy na sekačky


Víme, že sekačka na trávu zrovna mezi levné položky nepatří, investovat do její koupě se však rozhodně vyplatí. Výbornou možností, jak nakoupit kvalitní zboží za dobrý peníz, je navštívit kupónový web. Portál Vašekupóny.cz nabízí stovky slevových kódů a slevových kupónů do oblíbených internetových obchodů, stačí si jen vybrat. Využijte například Kasa slevový kód nebo Alza slevový kód a nakupujte výhodně už dnes. Pro výhodnější nákup se určitě podívejte i na velký test sekaček.

Sekačky podle typu trávníku

  • Anglický trávník (krátký): Pokud si chcete pěstovat krátký vždy dokonale uhlazený anglický trávník, bude vás to i něco stát. Jeho údržba je totiž o něco náročnější a vyžaduje pravidelnou péči. Na jeho sekání se proto doporučuje vřetenová sekačka s elektrickým nebo benzínovým pohonem.
  • Malá travnatá plocha: V případě, že plánujete sekat malou travnatou plochu, ideálním výběrem je právě elektrická rotační sekačka se sběrným košem. Výkon její motoru by se měl pohybovat od 1200 do 1800 W.
  • Větší travnatý porost s mírným svahem: U tohoto typu pozemku se již doporučuje benzínová sekačka s výkonem do 3 kW.
  • Velké travnaté plochy: Na velké travnaté plochy je ideální volbou zahradní traktor nebo také rider, se kterým bude sekání i takové velké plochy doslova hračkou.

Najdete na Lidovky.cz