21. listopadu 2018 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Širokými oblouky, nebo šusem?

Širokými oblouky, nebo šusem? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Širokými oblouky, nebo šusem? | foto: ČTK

Někdo sní o sjíždění širých plání bílého manšestru, dalšímu nejvíc vyhovují strmé sjezdy v náročném terénu. Hory, Alpy zvlášť, umí naštěstí každému lyžaři nastavit takovou tvář, jakou si přeje. Mrkněte se, kde stojí za to nazout lyže a spustit se dolů do údolí. Která alpská sjezdovka je ta „vaše“?

Počet kilometrů sjezdovek je určitě jedním z důležitých kritérií, podle nichž vybíráte lyžařskou destinaci na dovolenou. A pak jsou tu barvy: zelená, modrá, červená, černá. Převažující stupeň obtížnosti napovídá, jestli si v lyžařském středisku užijí vaše prkýnky nepolíbené děti nebo je areál vhodnější spíš pro vás a vaše kamarády, s nimiž jste kdysi chodili do oddílu závodního lyžování.

Velká alpská střediska naštěstí dokážou uspokojit začátečníky i zkušené lyžaře, navíc na místě nejspíš zjistíte, že červená sjezdovka ve skutečnosti hraje spíš do modra, nebo se naopak černá jako uhlí, a ta krásně zelená má tyrkysový odstín. Ale co na tom záleží, když je ten svah tak báječně dlouhý, že vám dovolí jet dva kilometry šusem a užívat si rychlosti. Nebo nabízí tak nádherný výhled na zasněžené alpské velikány, že cestou dolů stejně pořád zastavujete. Případně je to takový padák, až vám adrenalin zvoní v uších a před očima se vám míhají všechny barvy světa.

Tip: Jakmile si ujasníte, v jakém terénu a sněhu budete jezdit, přizpůsobte tomu lyže. Nemusíte si pořizovat vlastní, můžete si je vypůjčit. Ve velkých půjčovnách, jako je například Happy Sport, dostanete k dispozici jak lyže pro začátečníky, tak i ty poloprofesionální, případně také snowboard.

Pro milovníky dlouhých tratí


Les2Alpes (Francie)
Třináct kilometrů bude stačit?Tenhle parádní sjezd, jeden z nejdelších v Alpách, na vás čeká ve francouzském Les 2 Alpes. Z ledovce v nadmořské výšce 3500 metrů – nenechte si ujít ten nádherný výhled! – sjedete až do vesničky v údolí Mont de Lans. A vezměte s sebou i děti, protože tuhle nezapomenutelnou jízdu zvládnou i průměrní lyžaři.

Zermatt/Cervinia (Švýcarsko, Itálie)
Když si v kavárně objednáte „piccolo“, dostanete miniaturní kávu, zato v Alpách vás paradoxně čeká superdlouhá (dvaadvacetikilometrová), červená sjezdovka Piccolo Cervino. Vede z Malého Matterhornu (3800 m) do údolí Valtournenche a je všeobecně považovaná za nejdelší na světě. Pokud tedy nezvolíte o něco kratší sedmnáctikilometrovou, zato zčásti boulovatou variantu, která dovede své návštěvníky do švýcarského Zermattu. A samozřejmě i tady na vás na začátku čekají oslnivá panoramata, vždyť na vrcholek Malého Matterhornu vás dopraví nejvýše položená lanovka v Evropě.

Širokými oblouky, nebo šusem?

Úplně pro všechny


Flaine (Francie)
Tenhle báječný sjezd si můžete užít i s celou rodinou. Představte si čtrnáct kilometrů pohodové jízdy po Les Cascades, vůbec nejdelší modré trati v Evropě, která je v horní části spíš vyhlídková než sjezdařská a po celou dobu vás vede nádhernou krajinou, liduprázdným údolím a také mezi dvěma vodopády.

Val Gardena (Itálie)
V údolí Val Gardena v jižním Tyrolsku se ukrývá takřka jedenáctikilometrová sjezdovka La Longia, která začíná u stanice gondoly na vrcholu Secedy, odkud v mírných zatáčkách klesá až k Cuca Saddle. Na startu okouzlující panoramata Dolomit, později cesta lemovaná vodopády a ledopády. Co byste mohli chtít víc? Je to zážitek pro každého.

Pro ty, co mají rádi prostorCortina (Itálie)
„Valle Nacosta“ znamená v překladu „Skryté údolí“. Tato trať, jež vede z vrcholu Lagazuoi(2750 m) opravdu vyvolává dojem, jako byste se ocitli uprostřed pusté krajiny. Z Cortiny je to sem dvacet minut autobusem, ovšem zpáteční cesta (opět autobusem nebo taxíkem) bývá podstatně delší, takže si lyžaři obvykle nechávají tuhle lahůdku ujít. Bohužel pro ně, nikoliv pro vás, kteří se můžete těšit z osmikilometrové jízdy takřka liduprázdnou krajinou, kdy se před vámi otevřou úchvatné výhledy na Dolomity a zamrzlé vodopády. Pokud se vám nebude chtít vracet autobusem, najmete si koňské spřežení, jež vás doveze nazpět do Sella Ronda, a můžete si ještě zajezdit v Alta Badia nebo ve Val Gardena.

Alpe d´Huez

Stubai (Rakousko)
Desetikilometrová sjezdovka Stubai’s Wild Grub’n Run, která začíná ve výšce 3 200 metrů, působí první dva kilometry nevinně. Ale poté, co opustí ledovec, se pěkně rozdivočí. Pokračuje strmě do údolí, přičemž vám připraví zážitek, jako byste seděli na horské dráze. Vyvede vás do „země nikoho“, tedy alespoň si tak budete připadat, protože široko daleko nezahlédnete stopy civilizace. Jen vy a horské štíty všude okolo!

Pro fanoušky panoramat

Sella Nevea (Itálie)
Díky propojení slovinského Kaninu a italské Sella Nevea lanovkami si freerideři mohou dopřát překrásnou trasu, jež vede půvabnou zalesněnou krajinou až do údolí. Z vrcholu lze přitom dohlédnout až na Jadran! Protože trať se nachází na hranicích bývalého východního bloku, místní jí pojmenovali Železná opona.

Vallée Blanche (Chamonix, Francie)
Tato sedmnáctikilometrová trať sice není značená sjezdovka, nicméně jde o nádhernou freeridovou trasu vedoucí mezi nejkrásnějšími scenériemi Alp (s převýšením 2750 metrů), z velké části po ledovci. Neobejdete se sice bez opatrnosti ani bez lana, úvazku a lavinového pipsu, ale stojí za to trať vyzkoušet, pokud vám to schopnosti a zkušenosti jen trochu dovolují. Sjezd můžete odstartovat z francouzské i z italské strany.

Širokými oblouky, nebo šusem?

Pro odvážné šílence

Alpe d’Huez (Francie)
Ve středisku Alpe d´Huez, jež leží asi hodinu cesty od francouzského Grenoblu, čeká na odvážlivce Sarenne, nejdelší černá sjezdovka na světě. Přijmete-li i vy hozenou rukavici, stačí vyjet lanovkou na vrchol Pic Blanc (3 330 m), odrazit se hůlkami a ukrajovat ze šestnácti kilometrů velmi obtížného terénu s převýšením víc než dva tisíce metrů. Hned na začátku vás nemine chuťovka v podobě strmého srázu plného sněhových boulí, který přejde v milosrdnější svah podél údolí. Milujete-li svižnou jízdu na lyžích, tohle si nesmíte nechat ujít!

Mayerhofen (Rakousko)
V Zillertalském údolí ve středisku Mayrhofen leží Harakiri, nejprudší upravovaná trať v Rakousku o délce 1500 metrů, s místy až neuvěřitelným sklonem 78 procent. Chcete-li pocítit sílu gravitace, určitě ji vyzkoušejte. Trať začíná na dvoutisícovém vrcholu Knorren nad Mayrhofenem, kdy je prudší než skokanský můstek, a pokračuje do údolí Horbergtal. I rolby jsou prý při úpravě svahu pro jistotu uchyceny lany, jak to vidíte vy?

Pro soutěživé nátury

Kitzbühel (Rakousko)
Kdo by neznal sjezdovku Streif v rakouském Kitzbühelu, na níž se jede proslulý závod Světovového poháru Hahnenkamm. Jste-li v pokušení porovnat svůj um se skutečnými profesionály, jděte do toho! Nenechte se zmást tím, že Streif na pohled nepatří mezi nejstrmější sjezdovky. Až po ní pojedete, pochopíte, proč je jednou z nejtěžších tratí světa.

Je pravda, že mimo období konání závodu je sjezdovka upravována tak, aby byla přístupná i méně zdatným lyžařům – v červeně značených částech se totiž vyhýbá třem nejtěžším závodním úsekům, kde sklon svahu místy dosahuje až 85 procent. Přesto je to výzva jen pro skutečné fachmany!

Patscherkofel (Rakousko)
Víte, že existuje jen jediná sjezdovka, která hostila hned tři významné sportovní události? Olympijská sjezdovka v Patscherkofelu, nijak výjimečném lyžařské areálu nad Innsbruckem, se stala součástí olympiád v letech 1964 a 1976 a v roce 2012 se tu konaly Zimní olympijské hry mládeže. Trať sice měří pouhých pět kilometrů (s převýšením 1350 metrů), ale její atmosféra je nepřekonatelná, stejně jako nádherné výhledy. Navíc v okolí Innsbrucku najdete dalších osm lyžařských areálů, takže dlouhou chvíli tady určitě mít nebudete.

Najdete na Lidovky.cz