Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Skvělá volba při rekonstrukci domu? Vinylová podlaha

Skvělá volba při rekonstrukci domu? Vinylová podlaha! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skvělá volba při rekonstrukci domu? Vinylová podlaha! | foto: ČTK

Pustili jste se do rekonstrukce domu a na řadu přišly i nové podlahy. Jakou podlahovou krytinu vybrat? Nabídka je široká, od dřevěných parket přes lino, plovoucí a laminátovou podlahu až po dlažbu a koberce. Jaká krytina je moderní, elegantní a praktická? Podlaha z vinylu!

Když se řekne vinyl

Pro někoho je vinylová podlaha věc zcela neznámá, jiný si není jistý, jaký je rozdíl mezi linem, vinylem a PVC. Další pojmy, které vás napadnou hned vzápětí, jsou dílce, role, click systém a plovoucí podlaha. Vše má s vinylovou krytinou souvislost.

Krytina z vinylu se vyrábí z polyvinylchloridu, proto PVC. Ale už se k její výrobě nepoužívají ftaláty, výroba je šetrnější k životnímu prostředí i našemu zdraví. Dnešní krytiny jsou moderní a ty, které nesou označení A1 se dokonce vyznačují velmi nízkými emisemi těkavých organických sloučenin. Navíc se jedná o 100% recyklovatelné materiály.

Co je vinylová podlaha?

Jedna z nejdostupnějších podlah, která je dostupná v mnoha barvách a imitacích, se dělí do dvou skupin.

  • Homogenní vinylová krytina, která není určena pro použití v domácnosti.
  • Heterogenní vinylová krytina, která se skládá z více vrstev.

Nás zajímá právě heterogenní vinyl. Má několik vrstev – vrchní vrstvu PVC, spodní měkké a izolační textilie a lepí se na podlahu speciálním lepidlem. Heterogenní podlahy z vinylu dělíme na měkčené a tvrzené. 

Skvělá volba při rekonstrukci domu? Vinylová podlaha!

Měkčené PVC

Mnozí z nás by ho nazvali jednoduše linem. V obchodech ho najdeme v rolích o návinu 20 m a šířce 2, 3, 4 nebo 5 metrů. Hodí se pro podlahy větších rozměrů, vyžaduje specifický druh pokládky.

Tvrzené PVC

Je stejně oblíbené jako měkčené PVC, dodává se ale v dílcích. Ty mají podobu čtverce nebo obdélníku a na podlahu se lepí pomocí speciálního lepidla, případně mají na spodní straně samolepící vrstvu. Třetím způsobem – asi tím nejoblíbenějším co se snadnosti pokládky týče, je systém zámků (click systém), kterým je opatřena tzv. plovoucí podlaha.

Čtěte také? Jak na pokládku vinylové podlahy?

Proč je podlaha z vinylu tou nejlepší volbou pro vaši domácnost?

Ať už si zvolíte měkčený nebo tvrzený vinyl, můžete si být jisti, že si vyberete podlahu, která vám bude dlouho sloužit, při správné péči, která není složitá, si udrží pěkný vzhled a navíc dodá vašemu domovu punc elegance. Hodí se do všech místností v domě, v každém pokoji může mít jiný design.

Víte, že světlejší odstín opticky zvětší prostor a ten tmavší se zase hodí do větších místností?

Mezi její nesporné výhody patří snadná údržba, široká nabídka barev a dekorů, přijatelná cena, odolnost vůči vlhkosti a vodě, zaručí vám i vysoký komfort při chůzi. Je vhodným povrchem i pro podlahové topení. Tak o čem ještě přemýšlíte? Vyzkoušejte ji na vlastní chůzi.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...