Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Spočítáno: Hypotéka na byt je výhodnější než podnájem

Spočítáno: Hypotéka na byt je výhodnější než podnájem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spočítáno: Hypotéka na byt je výhodnější než podnájem | foto: ČTK

V posledních letech rostou ceny nemovitostí i nájmy prakticky v celé České republice. Při současných nízkých úrokových sazbách hypoték je výhodnější splácet úvěr na vlastní byt než platit nájemné.

Vlastní nemovitost na hypotéku, nebo podnájem? Před touto otázkou stál alespoň jednou v životě snad každý. Pokud jste si vyhlédli ideální byt, máte vlastní úspory a dostatečný příjem na získání hypotéky, určitě neváhejte. Ceny novostaveb i starších bytů v následujících letech totiž dále porostou. „V posledních letech se řada lidí díky nízkým úrokovým sazbám hypoték, rostoucím výdělkům a jistému zaměstnání rozhodla pro pořízení vlastního bytu. Aktuálně vychází měsíční splátka hypotéky o něco výhodněji než požadované tržní nájemné,“ popisuje aktuální situaci na trhu s bydlením analytik portálu hyponamiru.cz Lukáš Komínek.

Kolik zaplatíte v Praze, Brně a Ostravě?

Například padesátimetrový byt v Praze o dispozici 2+kk ve výborném technickém stavu dnes pořídíte za cenu okolo šesti milionů korun. Měsíční pronájem srovnatelného bytu vyjde zhruba na 22 tisíc korun. „Pokud investujete ze svého 20 % z ceny bytu, budete žádat banku o 80% hypotéku ve výši 4,8 milionu korun. Při splatnosti 27 let a úrokové sazbě 2,3 % vychází měsíční splátka hypotéky na 19 902 korun. Oproti nájmu ušetříte více než dva tisíce korun,“ vypočítává Lukáš Komínek. Při delší splatnosti hypotéky bude měsíční splátka ještě nižší. Splátka hypotéky je oproti nájmu zpravidla nižší také například v Brně či Ostravě.

Spočítáno: Hypotéka na byt je výhodnější než podnájem

Výpočet měsíční splátky hypotéky

Sami si můžete jednoduše spočítat, jestli bude výhodnější nájem, nebo splátka hypotéky i ve vašem případě. Aktuální tržní nájemné v dané lokalitě a prodejní cenu bytu buď znáte, nebo ji dohledáte například na stránkách realitních portálů. K výpočtu měsíční splátky hypotéky vám poslouží hypoteční kalkulačka. Stačí zadat pár nezbytných informací o nemovitosti, požadované hypotéce, zvolit dobu splatnosti a uvést základní informace o žadatelích. Po odeslání formuláře získáte aktuální nabídky hypoték jednotlivých bank.

TIP: Hypoteční kalkulačku můžete využít i při refinancování hypotéky. S nižší úrokovou sazbou se vám sníží měsíční splátka hypotéky.

Pozor na další výdaje

Splátka hypotéky ani měsíční nájemné nejsou jedinými výdaji, se kterými je potřeba počítat. „Při zprostředkování nákupu bytu realitní kanceláří je potřeba počítat s provizí. Ta se obvykle pohybuje od 3 do 5 % z ceny nemovitosti. Dále musí kupující zaplatit 4% daň z nabytí nemovitosti. Banky také vyžadují složení nejméně 10 % kupní ceny z vlastních úspor,“ upozorňuje Lukáš Komínek. Další peníze si vyžádá provoz bytu. Každý měsíc je potřeba počítat s platbami za energie, služby či příspěvky do společného fondu oprav.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...