Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tipy na dovolenou v Chorvatsku – víme, kam zamířit

Tipy na dovolenou v Chorvatsku – víme, kam zamířit foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Myslíte si, že v této oblíbené dovolenkové destinaci už nelze objevit nic zajímavého? Pak se rozhodně pletete. Inspirujte se několika prověřenými tipy na památky a nevšední turistické cíle, které rozhodně stojí za to.

Tři neobvyklé atrakce Zadaru dokazují, že Chorvatsko stále ještě dokáže překvapit

Jde o jednu z nejoblíbenějších destinací českých dovolenkářů. Přesto ho jen stěží lze hodnotit jako „profláklou.“ Víte například, kam se zajet podívat na Mořské varhany, nádhernou světelnou show Pozdrav Slunci nebo na starověké památky, vkusně zasazené do celkového konceptu města?

Ano, jde o chorvatský Zadar. Je to město zajímavé už samo o sobě. Během jeho historie se tu totiž vystřídalo několik kultur (předrománská, římská a byzantská) a nějakou dobu také patřilo pod nadvládu Benátek. Takže milovníka historie určitě nezklame. Ovšem právě tady se starověké památky přibližují na dosah i těm, kterým jinak archeologická naleziště nic neříkají.

Za naukou historie do kavárny

Stačí zamířit na místní hlavní náměstí (Narodni trg) a uvidíte sami. Jedna z kaváren totiž v sobě ukrývá nádherně dochovanou předrománskou kapli. Jen si sednete ke stolečku a kocháte se krásnou ukázkou historie. Nic víc opravdu není třeba. Tak nasaďte letní klobouky a vyrazte vstříc zážitkům.

Ovšem ve městě jsou k vidění i další zajímavé památky. Například poslední dochovaný sloup z římské kolonády sloužící ve středověku jako pranýř nebo kostel sv. Donáta z doby vlivu Byzantské říše (9. století) s kopulí klenoucí se ve výšce 29 metrů.

Atrakce, za kterou může sama příroda

Ale nemusíme se dívat jen do historie. Rok 2005 proměnil jedno ospalé zadarské nábřeží doslova v symfonii uchu lahodících zvuků. Do starých chodníků totiž byly zabudovány plastové píšťaly, tvořící unikátní mořské varhany. Hraje na ně jen a pouze příboj a nejlépe zní večer, kdy odtud můžete pozorovat i nádherné západy slunce.

A také si užít světelnou show příhodně nazvanou Pozdrav Slunci v kruhu o průměru 22 metrů, tvořeném skleněnými destičkami, světly a solárními panely. Jde o zážitek, směle srovnatelný s obdobnými atrakcemi například v arabském světě.

Nádherná je i Makarská riviéra

A co oblíbená Makarskaalias Makarská riviéra? I tady se dá najít ledacos zajímavého. Splitská oblast Dalmácie si pro příznivce nevšední dovolené připravila množství pozoruhodností. Láká především na nádherně čistý vzduch. A není divu, když se tu snoubí horské ovzduší s přímořskými větry.

Letovisko Makarska a jeho Františkánský klášter

Milujete oblázkové pláže a blankytné moře? Pak vám budou apartmány v Chorvatsku přímo u patnáctitisícového města Makarska perfektně vyhovovat. Jde o nádherné, živé místo, stíněné vzrostlými borovicemi. A kdo chce, najde tu i množství sportovního či turistického vyžití – stačí se jen dobře porozhlédnout okolo sebe. A na své si přijdou i milovníci církevních staveb, kterých tu stojí dost a dost. Nejznámější je však určitě Františkánský klášter, jenž nedávno oslavil pětisté výročí svého vzniku.

Letovisko Baška Voda láká na přívětivý klid

Nemáte rádi turistický mumraj? Pak zamiřte o kousek dál. Letovisko Baška Voda má pro vás připravenou nádhernou pláž s modrou vlajkou (za vybavení pláže i báječně čisté moře) a těšit se můžete i na háje olivovníků, višní či fíkovníků. A nechybí ani vinice a vinné sklípky s chutnými nápoji. Vybere si tu každý.

Pohoří Biokovo s mořem těsně sousedí

A co ještě určitě nevynechat? Přírodní park Biokovo s jeho černými borovicemi a bukovými lesy. Milovníci přírody se tu mohou vydat i na dlouhé treky, vedoucí k mnoha zajímavým vyhlídkám. Hledáte-li skutečně fotogenický kousek Chorvatska, bude to právě pohoří Biokovo.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat