Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Užívání antibiotik – čím se můžeme inspirovat v zahraničí?

  0:59 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Antibiotika jsou celosvětově nadužívána. V ČR je situace průměrná, nicméně máme velký prostor pro zlepšení. Jaké země nás mohou inspirovat a čím? Slyšeli jste o tzv. odložené preskripci či safety netting? Vyzpovídali jsme MUDr. Milana Trojánka, PhD. z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a FN Bulovka.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jednoznačně se ukazuje, že antibiotika (ATB) jsou pro medicínu velmi cenným zdrojem, který bychom měli maximálně chránit a užívat opravdu jen ve stavech, kdy je to jednoznačně nezbytné.

V jakých zemích je nízká spotřeba ATB, což může inspirovat ostatní země?

Jednoznačně na severu Evropy. Jejich přístup k ATB patří mezi nejlepší na světě. Snaží se je tam užívat jen v přísně indikovaných případech. Uvědomují si riziko antibiotické rezistence, tedy stále vyšší odolnosti bakterií na účinky ATB, což vzniká především jejich nadužíváním. Výrazně se však zlepšily i země jako Francie, Německo a USA. Naopak velké problémy má jižní a východní Evropa. ČR se z hlediska výskytu rezistence nachází v pomyslném středu. Zlepšení můžeme docílit i tím, že se pokusíme využít některý z novějších přístupů k užívání ATB.

Jedním z nich je sdílené rozhodování pacient-lékař. Jak to probíhá?

V posledních letech se posouvá i vztah mezi lékařem a pacientem. Pokud jsme např. v situaci, kdy není zcela jednoznačné, zda je nutné předepsat ATB, představuje podle mě správné řešení probrat situaci s pacientem a vysvětlit, jaké jsou přínosy či rizika předepsání/nepředepsání ATB. Sám jsem byl překvapen, že řada pacientů z ambulance odchází s tím, že jsou rádi, že se to ještě zvládne bez ATB.

Další inspirací může být odložená preskripce. Jaký je její princip?

Poměrně často se setkáváme se situacemi, kdy není zcela jasné, zda pacient má jednoznačně bakteriální infekci a je nutné podání ATB. Možné řešení představuje tzv. odložená preskripce. Pokud je např. pátek a jako lékaři si nejsme jisti, můžeme se s pacientem domluvit, že mu vydáme recept, který si ale vyzvedne až v případě, že se jeho stav do určité doby nezlepší, či se naopak zhorší. Ukazuje se, že většina pacientů recept nakonec nevyzvedne. V leckterých případech je to lepší než začít ATB užívat hned.

Užívání antibiotik – čím se můžeme inspirovat v zahraničí?

Pojďme si ještě vysvětlit další možnost, jak omezit užívání ATB. Co znamená safety netting?

Pokud pacienta odešlu domů např. jen na symptomatické terapii, tj. bez ATB, je vždy důležité poučit jej, co a jak dělat, když se stav zhorší. Řešení může představovat odložená preskripce, časná kontrola v mé ambulanci či poučení, kam zajít při zhoršení stavu.

Více na www.antibiotickarezistence.cz. Realizátorem projektu Prevence antibiotické rezistence je Státní zdravotní ústav. Projekt Prevence antibiotické rezistence (ZD-PDP2-001) byl podpořen grantem z Fondů EHP 2014–2021 z programu Zdraví. www.eeagrants.cz.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat