Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

V Japonsku jednali organizátoři a účastníci Expa

V Japonsku se minulý týden konalo mezinárodní setkání organizátorů a účastníků Všeobecné světové výstavy 2025 v tamní Ósace, do jejíhož zahájení zbývá něco přes 500 dní. Dvoudenní podnik byl příležitostí pro klíčové zúčastněné strany pro dosažení pokroku před nejintenzivnějším obdobím příprav.

V Japonsku jednali organizátoři a účastníci Expa foto: ČTK/iza

Mezinárodního setkání organizátorů a účastníků, informuje Mezinárodní úřad pro výstavnictví (BIE) se sídlem v Paříži, se zúčastnilo více než 150 zemí a mezinárodních organizací. Šlo o první setkání, na kterém se sešli aktéři akce od zahájení výstavby areálu výstaviště na začátku tohoto roku.

Přítomní si vyměnili informace s japonskými úředníky a zástupci BIE, aby sladili plány na výstavbu a dodání pavilonů, tvorbu výstavního obsahu a kalendáře aktivit výstavy Expo. Smlouvy o účasti už podepsalo více než 20 zemí. Pořadatelé rovněž spustili službu One Stop Shop, která poskytuje jednotné kontaktní místo nabízející poradenství a pomoc.

V Japonsku jednali organizátoři a účastníci Expa

Delegáti dále přezkoumali postupy a kalendář dodávek pavilonů, přičemž výstavba pavilonů postavených svépomocí bude brzy zahájena. Instalační práce na pavilonech postavených pořadatelem mají začít v červenci 2024.

Setkání bylo pro organizátora také příležitostí k výměně informací s mezinárodními účastníky o realizaci projektu Virtual Expo a připravovaném programu. Ten bude zahrnovat oslavy národního dne a také akce související s osmi tematickými týdny, které se budou konat po celou dobu konání Expa.

Japonská ministryně odpovědná za Expo 2025 Hanako Jimi účastníkům řekla: „Oficiálním tématem naší výstavy Expo je ‚Navrhujeme budoucí společnosti pro náš život‘. Musíme se ptát, jakou společnost chceme vytvořit pro děti budoucnosti. Rádi bychom s vámi před zahájením Expa a během něj vedli rozhovory a spolupracovali na základě tohoto tématu, abychom společně vyjádřili světu silné poselství.“

V Japonsku jednali organizátoři a účastníci Expa

Generální tajemník BIE Dimitri S. Kerkentzes prohlásil, že pro úspěch výstavy je zásadní aktivní a trvalé zapojení všech účastníků. „Tato angažovanost se nyní posouvá o úroveň výš, protože rytmus příprav se zrychluje směrem k dubnu 2025,“ uvedl.

Expo 2025 v Ósace otevře brány 13. dubna 2025. Každý mezinárodní účastník si vybral jedno ze tří dílčích témat – Saving Lives, Empowering Lives a Connecting Lives. Ta odpovídají konkrétním zónám na výstavišti a budou utvářet obsah výstavy a program aktivit.

V Japonsku jednali organizátoři a účastníci Expa

Všeobecné světové výstavy jsou globálními setkáními národů, které řeší univerzální výzvy naší doby. Nabízejí cestu do vybraného tématu, a to prostřednictvím poutavých a strhujících aktivit. Poslední světová výstava World Expo, která skončila 31. března 2022, se konala v Dubaji ve Spojených arabských emirátech na téma „Propojování mysli, vytváření budoucnosti“. Navštívilo ji více než 24 milionů návštěvníků.

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...