Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Zastavte masové okrádání umělců, žádá většina Čechů

  8:57
Příští týden se rozhodne o budoucí podobě autorského práva, které nyní podle názoru většiny Čechů umožňuje americkým gigantům jako Google a Facebook profitovat na úkor umělců a vydavatelů ze zemí Evropské unie.

Zastavte masové okrádání umělců, žádá většina Čechů foto: ČTK

Aktuální praxe, kdy velké internetové platformy jako Google nebo Facebook přebírají odkazy na články zpravodajských serverů a vydělávají na tom, přestože původním tvůrcům obsahu nic neplatí, není nadále udržitelná. Myslí si to nadpoloviční většina Čechů, kteří podle mezinárodního průzkumu agentury Harris Interactive souhlasí se zavedením pravidel EU pro spravedlivější odměňování umělců a tvůrců obsahu. A nejen to, 78 % české veřejnosti by zvedla ruku i pro uvalení daně ze zisku amerických technologických gigantů, jež vydělávají na masovém šíření jejich děl.

Nakolik se autorům podaří do budoucna prosazovat svá práva, se přitom rozhodne už příští týden. Evropští poslanci totiž budou schvalovat novou podobu směrnice, která má za cíl reformovat dosavadní praxi na jednotném digitálním trhu. Podle většinového názoru Evropanů, Čechy nevyjímaje, toho přitom zástupci obyvatel osmadvacítky pro ochranu autorských práv dosud mnoho neudělali. Přesněji řečeno, 54 % Čechů (a souhrnně 64 % Evropanů) věří, že Evropská unie v posledních 5 letech nepodnikla dostatečné kroky v oblasti regulace amerických technologických firem typu Facebook, Google, Apple nebo Amazon.

„Autorská díla jsou stavebním kamenem kulturních průmyslů a zároveň společnosti, která je postavená na sdílení informací a zábavného obsahu. Je v pořádku a zároveň nezbytné, aby autoři dostávali adekvátní odměnu od soukromých společností, které mají ze sdílení jejich děl ekonomický užitek,” řekl k problematice Jakub Nový, místopředseda profesního sdružení Svazu autorů a interpretů (SAI).

Šedesát pět procent Čechů považuje za nedostatečnou zejména snahu EU zajistit nestrannost informací, které se objevují na internetu a sociálních sítích. Šedesát jedna procent respondentů pak vnímá nedostatečně schopnost EU americké giganty působící na starém kontinentu řádně zdanit.

O co jde americkým gigantům především, přitom nemají Češi velké iluze. Tři čtvrtiny Čechů (77 %) si totiž myslí, že americké firmy provozující internetové platformy chrání vlastní ekonomické zájmy a nikoli zájmy veřejnosti. A 53 % tyto obry považuje dokonce za potenciální riziko pro šíření přesných informací v evropských zemích, uvádí autoři průzkumu, který agentura Harris Interactive provedla letos v únoru na vzorku 6600 lidí starších 18 let z Česka, Francie, Německa, Řecka, Itálie, Polska, Rumunska a Španělska.

  • Nejčtenější