Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Přesun Palestinců na Arabský poloostrov? Další Zemanův špek před cestou do Izraele.

Český prezident naštval arabské diplomaty v Praze, v pátek se ale snažil situaci vyžehlit na společném obědě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

J81a26n11a 72B39a93r50c12z83i 6428144868546

Nejlepsi komentar k tomuto
Nejlepsi komentar k tomuto clanku. Dekuji za nej. Mozna, ze EU nezere mediim prekrucovani, ale nema jen odvahu cisarovi saty spravne pojmenovat. Zeman tu odvahu ma
0/0
5.10.2013 12:52
Foto

Petr H.

Jak se to vezme
Aniž bych si činil nárok na absolutní pravdu, protože rád jednoduché pohledy diskutuju a problematizuju tak předkládám dva háčky Vaší argumentace.1) "národy" se vyvíjí objevují, mění či zanikají. Poláci, Češi, Slováci, Němci tu vždy nebyli, takoví Rakušané jako separátní národnost defakto vznikli až po druhé světové. Neexistuje nějak všeobecně sdílená definice co je to "národ". Hovoří se o sdíleném jazyku, kultuře, náboženství, historické zkušenosti a především subjektivním zařazení do tohoto národa. Najdeme spoustu národů u kterých tyto kritéria neplatí všechny (např. v otázce jazyka či náboženství Irové, Američané, národy bývalé Jugoslávie apod.). Takže dost dobře mohl už za ty desetiletí podobné historické zkušenosti palestinských arabů palestinský národ vzniknout. Je to zcela subjektivní záležitost, jestli oni se tak vnímají.2) zastánci Izraele potichoučku pomaloučku obcházejí kámen úrazu - vyhnancům z Palestiny-nynějšího Izraele byly ukradeny nemovitosti, domy, pole, sady...a to je problém, proč by to měli sanovat nějací sousedi? V případě ČSR se dá při odsunu Němců v návaznosti na zrůdnost druhé světové ještě hovořit o nějakém "morálním" právu vyhnat množství starousedlíků a okrást je o majetky (já s tím teda zas tak nesouhlasím), nicméně v případě palestinských arabů, kteří jako jednotlivci ani jako "národ" nezapříčinili tragédii Židů si nic takového nevycucáte z prstu...  Chápu, že Izrael potřebuje vojensky hájitelné území, morálně je to ale neřešitelné, snad jen nějak okradené a jejich potomky vyplatit za nějaký úpis, že se toho navždy zříkají...Jinak nikdo z nás by nechtěl žít a vyrůstat na územích okupovaných Izraelem, tak to neidealizujte. Okupace je okupace a dokud je nenechají si vládnout a rozvíjet se po všech stránkách dle vlastní vůle - ekonomika, kultura, vzdělání, zdroje vody, tak klid nebude. A on asi nebude tak jako tak, bohužel v základu vzniku Izraele je velká křivda a spojeno s islámským a částečně i židovským náboženským fanatizmem je to neřešitelná výbušná směs...
0/0
5.10.2013 16:07
Foto

J81a37n 68K92u62l33i56h68r15a58c85h 9613432767806

Umění odhadu situace Zemanovi chybí
Jak myslíte, že dopadnete, když ženě svého srdce řeknete, že sice vypadá jako pes dingo, páchne jako tchoř, každá jiná holka, kterou jste v životě měl, byla hezčí, ale stejně ji máte rád?  Přímost je v diplomacii obvykle krajně kontraproduktivní a pravdu má KarlTreu níže, když píše, že házet bonmoty na téma usídlení Palestinců je jako povídat židovský vtip v Auschwitzu.  Zeman je zahleděný do sebe, miluje pozornost davu a obdiv davu jeho bonmotům a na důsledky nemyslí. Není to nové, v jeho premiérských dobách si toho Česko užilo ve velkém a důsledky, které to neslo, nakonec omrzely dokonce i hospodské Zemanovy obdivovatele.   
0/0
5.10.2013 7:24
Foto

Vrah Smrt

Tady nejde o diplomacii,
Tady nejde o diplomacii, diplomacii má na starosti MZ. Ve vztahu k islámu je třeba mít jasné a tvrdé stanovisko. Vše ostatní je cesta do pekel a cesta k zániku evropské civilizace. Kdo to nechce vidět je zrádce svobody a především svobody našich žen. Jsem rád, že to Zeman řekl, jsem rád, že jsme spojenci Izraele. A v tomhle směru je nutné pokračovat. Je skvělé, že je trestně stíhaný muslimský zmrdeček Alrawi a každý den je třeba dávat najevo muslimům, že je u nás nechceme. Kéž by byl islám oficiálně postaven na roveň nacismu, kéž by si to všichni lidé uvědomili.
0/0
5.10.2013 12:19
Foto

J86a89n 11K85u19l60i84h81r12a39c54h 9813312327346

Aha, a myslíte, že to
Aha, a myslíte, že to představitelům cizích zemí a Arabům neřadovým i řadovým někdo řekl, že u nás je hlava států jen taková mluvka, která si o mezinárodně plitických záležitostech může plácat do větru, co se jí zachce, a nemá to být bráno vážně, neboť na vážné názory jsou tu jiní (např. ministerstvo zahraničí)? To jim jděte vysvětlovat. V nejlepším případě to skončí jen tím, že budou kroutit hlavou nad tím, jak si to ti Češi vládnou, když si hlavou státu volí někoho, kdo je jen panák pro zábavu. Samozřejmě je vyjádření hlav států k mezinárodním otázkám zbytkem světa vnímáno jako vyjádření státu.
0/0
5.10.2013 20:32
Foto

Vrah Smrt

A ještě jedna věc: KarlTreu
A ještě jedna věc: KarlTreu je jen pomatený pseudofilozof, který plácá páté přes deváté a nevidí podstatu věci. A srovnávat to co se dělo židům v koncentračních táborech s tím co se děje palestincům, může jen naprostý idiot (myšleno jako diagnoza). To už musí být člověk opravdu vážně mentálně postižen aby byl schopen si byť jen pomyslet něco takového.
0/0
5.10.2013 12:28
Foto

J69a87n 77K96u40l94i31h98r27a71c14h 9283322397496

Ani se mi nechce reagovat na něco tak stupidního
Ani se mi nechce reagovat na něco tak zoufale hloupého, jako je tento váš příspěvek. Podstata problému obvykle, ve většině příspěvků, uniká VÁM, nikoliv Karlovi Treu. I tady je tomu tak. Nikdo nesrovnával, co se dělo Židům v koncentrácích s údělem Palestinců,  srovnáván je cit pro situaci a kontraproduktivnost vyjádření, která mohou vyvolat mnoho zla.  Vyprávět o umrlci v domě nebožtíkově je stejně nevhodné jako vyprávět vtipy v koncentráku - nota bene židovské vtipy v téměř ryze židovské společnosti, a z úplně stejné škatule jsou poslední Zemanova vyjádření. Ostatně reakce premiéra, distancování se MZV  (premiér i ministr jsou Zemanovi lidé), a zejména pak reakce Zemanova člověka přes mezinárodně politické vztahy, vzdělaného a zkušeného arabisty, vypovídají za vše.
0/0
5.10.2013 20:13
Foto

J39a61n23a 63B22a82r56c93z36i 6698984348396

Zeman nabizi velmi logicke
Zeman nabizi velmi logicke reseni situace Palestincu v nedustojnych podminkach uteceneckych taboru. Genialni, protoze jednoduche reseni. Proc se Saudove ohrazuji slovy "na ukor Rijadu ...." a proc je tento navrh urazi? Pri obhajobe islamu je ve vsech padech sklonovano slovo pohostinnost, pro kazdeho, kdo prichazi v miru jako pritel. Saudove ziji v dostatku, proc se tedy nechteji docasne podelit s bratry? Tohle je melo napadnou samotne uz davno.
0/0
5.10.2013 6:19
Foto

J48o80s11e33f 43M44a70n18n 3634128815596

Tak jen přemýšlím odkud to má
Jestli z rumu nebo z Moskvy. 
0/0
4.10.2013 22:30
Foto

Vrah Smrt

Zemanovy postoje v tomto
Zemanovy postoje v tomto problému jsou dlouhodobé, jasné a správné.Izrael musíme podporovat, protože Izrael dlouhodobě drží muslimské středověké teokratické diktatury na uzdě a tím už několik desítek let chrání Evropu. Navíc Izrael je stejná civilizace jako my, od svého vzniku je na naší straně a dodnes nám jsou vděční za dodávky zbraní po druhé světové. Tohle přátelství nesmí být poškozeno. Jsme jediná evropská země opravdu stojící na jejich straně.
0/0
5.10.2013 4:37
Foto

Sseremeto

Jasně, Zeman se montuje
do věcí, které nám, ČR, vůbec nepřísluší. Tou věcí je mnohaleté nesoužití Palestinců se Židy. Proč se má jeden národ stěhovat na jiné území, protože jej utiskuje jiný národ? Jsme v 21. století, ale asi jak v čem. Po dlouhou dobu, co sleduji dění mezi židy a palestinci zde vnímám vzájemný  terorismus, genocidu a spoustu jiných, mezinárodními úmluvami zakázaných činností. Nikoho to nevzrušuje, Zeman tady něco plácne, píše se o tom, ale nic z toho nebude. To je takový šumák, rychle vystoupá ned povrch a rychle zase klesne.Každý soudný člověk musí vidět, že Izrael okupuje území, které mu nikdy nenáleželo, ale protože za ním, jako zeď, stojí USA, tak se nic neděje a dít nebude.   Jak se, možná mylně, domnívám, že příspěvky k dění v naší republice někoho přimějí k zamyšlení, tak si myslím, že  úvahy na Izraelem a Palestinou jsou jen plýtváním času nás všech.
0/0
4.10.2013 22:01
Foto

Vrah Smrt

Izrael začal s vojenskými
Izrael začal s vojenskými akcemi proti palestincům až poté co na něj neustále útočili. Původ celého konfliktu se jmenuje islám.Zeman je jediný český a jeden z mála evropských politiků, který se nebojí nahlas a jasně bez okecávání říct pravdu o islámu a o největší hrozbě pro evropu - islamizaci evropy.Jeho postoj je dlouhodobý, nebojácný a jediný správný. Jeho postoj k islámu je hlavní důvod proč jsem ho volil. Víc takových politiků je evropě potřeba! Jinak zanikneme.
0/0
5.10.2013 4:31
Foto

P86a71v38e80l 90M37i54c41h72a77l 9413285183

Věcně:
Populace tam přežila jen díky migraci, počasí, pastva, bezpečí.. to vše je značně proměnlivé a lidem nezbylo než se adaptovat. Pravděpodobně přelidnění Jemenu, dokud tam byla ještě voda, hnalo lidi do pouště. Nezapomněli schopnost se přechodně usadit, když někde okraj stepi byl úživnější. Ale pohotovost kdykoliv naložit rodiny a majetek trvá. Jenže kromě p.Zemana a strany zemanovců už víme, že není středověk, že usazení i beduinů je spíše trvalejšího rázu. Navíc palestinci jsou trochu z orientu vyjímka, snad jejich původ nejen Balkán, ale i Persie?  Ti z nich, co měli předpoklady a zájem, dávno pracují po celéme světě Prahu nevyjímaje. Jsou však i méně schopní, ale i doma dobře prosperující. Je pravdou, že v konfliktech orientu i dnes migrují miliony, ALE K PŘÍBUZNÝM, A DOČASNĚ. Tak Iráčané do Jordánska, dnes už jsou zpátky doma. Dnes Syřané, kam se dá. Idea přijetí palestinců místo občas vyhnaných Židů třeba z Maghrebu, je stará. Žel jen idea. Palestinci se ne docela svou vinou ocitli v pasti a pro arabský svět mají smysl jen jako rukojmí, proti Israeli, ale i proti Saudům, kam by rád kdekdo se vrhl. Ne pro naftu, ale pro jejich investice po celém světě za roky těžby. Bonmotovat na toto téma je jako vykládat židovské vtipy v Auschwitz. Jeden skvělý tam byl skutečně pronesen, ale jen jeho autor Žid, sebeironicky jej směl vyslovit. Od kohokoliv jiného by to byla urážka. Snad orient pochopí, že život alkoholika je bolestný jak např. zobrazil Gibson své vlastní utrpení na Kristu, že takový ubohý tvor se už jen mlátí jako liška v pasti a demoluje vše kolem sebe.  Ne náhodou je to české sebepoškozování, jedno zda anorexií, bulimií, gamblingem, drogami...
0/0
4.10.2013 19:00
Foto

P48a77v74e61l 17M96i16c65h81a28l 9253485693

Strana zemanovců nejen orá vlast doma,
ale už strká nos (argotový název nepoužit pro kontext seriozního media)  do cizích krajů. Inu dobře, ať svět víc, co se tu stalo. Když pár pivních břichů vypadne z IV. cenové a vtrhne do ulici, není to také žádná vnešenost. Natož do institucí státu. Ovšemže na konferencích znějí různé nápady, obvykle se jich ujme někdo marginální, aby síla výroku byla regulována okrajovostí či zbytečností mluvky. Podobně lze blogovat, diskutovat, psát si na tričko, vrata. Alespoň tedy známe úroveň našeho státu vyjádřenou zřejmě výstižně i kvalitou reprezentace. Když vyrazí mongolský  diktátor do Paříže, také je to rachot. Proč nemůžeme být Evropa? Inu poasišťujeme se rychle. Ještě pár dní si těch vylomenin někdo všimne, potom jen posměch popř. soucit.
0/0
4.10.2013 18:46