Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Náš problém? Sochy do veřejných prostor vybírají úředníci

Sochy na dvacet let. Tak mezi lety 1988 a 2010 vypadaly sochy Karla Bečváře, Huga Demartiniho a Jiřího Nováka

UKONČENO

Výtvarník a designér Pavel Karous se vedle vlastní tvorby a práce na VŠUP (asistent v ateliéru Sklo) věnuje pražskému veřejnému prostoru. Poslední dobou je velmi slyšet o projektu Vetřelci a volavky, který se snaží vrátit sídlišti Barrandov unikátní sochy z konce 80.let (Demartini, Bečvář, Novák). Proč leží zaprášené ve skladišti, jaké jsou jednání s radnicí a kam směřuje pražský (český) veřejný prostor?

položených otázek: 15 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (22.8.2012 17:44) Apolena Hájková
Dobrý den, jak se díváte na ovocné stromy ve městě, například mezi sídlišti, nebo u frekventovaných ulic? Byly původně zamýšlené jako okrasné, nebo mělo být jejich ovoce k dispozici lidem? Když se po ulicích válí popadaná jablka nebo blumy, působí to jako plýtvání a navíc je to silné lákadlo pro vosy.
OTÁZKA (22.8.2012 16:38) Pavel Borecký
Dobrý den pane Karousi, jaká je Vaše osobní zkušenost s mírou angažovanosti občanů jednotlivých pražských čtvrtí na podobě veřejného prostoru? Jaké v ní lze vysledovat u lidí společné charakteristiky? V jaké městské části podle Vás existuje opravdu upřímná snaha s občany změny projednávat a jejich připomínky zohledňovat? Děkuji za odpovědi
OTÁZKA (22.8.2012 15:41) Ladislav Zikmund-Lender
Ahoj Pavle, tak kdypak se dočkáme nějaké tučné monografie o pražských sílištícch jako má Bratislava? :-) Jinak zdravím a držím palce!
OTÁZKA (22.8.2012 15:26) Lukáš Paulů
Dobrý den, pane Karousi, mapujete oblast veřejného prostoru dob minulých i v cizině? Jak je na tom Česká republika ve srovnání například se Slovenskem, Maďarskem či Tureckem? Můj druhý dotaz směřuje na vaši pedagogickou činnost. Jak a do jaké míry vás inspiruje práce se studenty VŠUP?
OTÁZKA (22.8.2012 13:48) Anonym
Ví se o situaci s bar.sochami zahraničí? To musí být hezká vizitka České republiky...
OTÁZKA (22.8.2012 13:45) Tereza
Zdravím, jak se dají ochránit ostatní kvalitní sochy? Aby postupně při různých revitalizacích nedocházelo k jejich postupnému odstraňování..Děkuji
OTÁZKA (22.8.2012 13:41) Anonym
Dobrý den. Jak je vůbec možné, že "revitalizace", tedy něco, co by mělo být architektonickým zákrokem směrem k lepšímu, proběhla s tak strašným výsledkem? Víte, kdo rozhodl o odvezení soch? To není žádný postih? Přijde mi to šílené, a ještě za to někdo dostal zaplaceno.. Děkuji a hodně sil ve vašem úsilí, MK
OTÁZKA (22.8.2012 13:37) Anonym
Dobrý den, jak dlouho už se "záchraně" soch z období normalizace věnujete?
OTÁZKA (22.8.2012 13:34) Anonym
Týká se problém odstraňování soch pouze Prahy, nebo se tak děje i v jiných městech? A opravdu může pomoct petice - kolik podpisů musí mít a jak jste na tom?
OTÁZKA (22.8.2012 13:33) Anonym
Dobrý den, co se děje se sochama po jejich odstranění, jsou uloženy v kvalitních prostorách?Marcela
OTÁZKA (22.8.2012 13:11) VK
Kde je hranice mezi konzervovanim pamatkove zony a tvorbou kontinualne se vyvijejiciho, skutecne zijiciho mesta? Je spravne, ze nove stavby a upravy pamatkove chranenych objektu posuzuji pouze "konzervatori" z pamatkoveho odboru?
OTÁZKA (22.8.2012 11:15) Vojta Hlávka
Dobrý den, přijde mi, že Praha stále zaostává za ostatními evropskými metropolemi ve výsadbě zeleně a instalací soch, fontán, prostě míst kde by si lidé mohli sednout a relaxovat. Ikdyž se pomalu lepší, velmi se mi líbí realizace fontány se stromy na náměstíčku v Americké ulici (ikdyž jsem se setkal s mnoha negativními ohlasy na sochy - "mýtycká" zvířata chrlící vodu - Vám se líbí?) i rekonstrukce Gröbovky se myslím vcelku daří. Proč je tak těžké instalovat nové či vracet staré sochy do sídlišť, která by tak aspoň získala trochu na atratkivitě? Není to v zájmu magistrátu? Mohli by se tak přeci využít třeba studentská díla a šedivá sídliště bychom mohli vcelku snadno změnit v "galerie umění". Děkuji
OTÁZKA (22.8.2012 11:03) Votan
Dobrý den, existuje v praze street art? Kde se schovává?
OTÁZKA (22.8.2012 10:35) Jan Vlk
Dobrý den, jaký je váš názor na "betonové květináče" na Smíchově? Děkuji, Jan Vlk
OTÁZKA (21.8.2012 22:20) Jaroslav Fleiberk
Přeji dobrý den, nejdříve bych se Vás rád zeptal proč již dnes nejsou sochy krásné a pak také máte-li povědomost kam se poděla plastika „Pradlena“. Krásná alegorie mnoha významů, kterou jsem ještě na konci osmdesátých let vídal na sídlišti Lužiny. Dle mého laického soudu se jednalo o velmi hrubě stylizovanou sevřenou dlaň (pěst) silně mačkající jakousi velmi měkkou hmotu. Někteří říkali, že to je to úhoř lapený turbínou, jiní mluvili o lisované bobuli. Nevím. Jak vlastně podobná sociálně a společensky kritická díla hodnotit v kontextu dnešního veřejného prostoru? Děkuji.