Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Proč platíme za mobilní internet tolik? Na otázky odpovídal radní ČTÚ Ondřej Malý

Ondřej Malý.

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Drahý mobilní internet, špatná ochrana zákazníků proti svévoli mobilních operátorů. To jsou témata, která v poslední době rezonují českými médii a politickou scénou. Radní Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý na tyto problémy upozorňuje už řadu let. Proč je situace v Česku a jiných zemí odlišná? Přijde nyní konečně změna? Na tyto a další otázky odpovídal čtenářům Lidovky.cz.

položených otázek: 69 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (15.2.2017 18:40) Zdeněk Paldus
Tak tedy proč, kdo za to může a kdy bude náprava?
Ondřej Malý: (16.2.2017 14:12)
To tedy není jednoduchá otázka :-). Každopádně proč - v minulosti se stalo několik špatných rozhodnutí, které mají vliv na to, jak trh vypadá dnes. Když se podíváte na rozhovor, který nedávno vyšel s šéfem rakouského regulátora Johannesem Gunglem, tak on si pochvaluje, jak tam měli na začátku století až pět operátorů. Ti se postupně pospojovali na tři, ale regulátor (v případě poslední fúze Hutchisonu a Orange to byla Evropská komise) spojení podmiňoval vcelku striktními ústupky. Takže v Rakousku jejich úřad nikdy nemusel konkurenci vymáhal, ale pouze dohlížel na to, jestli jim to dobře funguje. Taktéž v Polsku, které je často dávané za příklad, měli vždy více síťových operátorů a mimořádně aktivní šéfku regulátora a vláda tam měla vždy o obor telekomunikací a IT velký zájem (mají koneckonců i "ministerstvo digitalizace") To je velký kontrast oproti Česku, kde byla šance na vstup dalšího operátora v roce 2001, ale vláda tehdy rozhodla, že místo 4 licencí prodá jen 3 (které si postupně koupili stávající operátoři). Poté byla další šance v roce 2012 v aukci, kde byl čtvrtý hráč velmi aktivní, ale tehdejší předseda rady ČTÚ aukci z naprosto nepochopiltelných a ekonomicky neobhajitelných důvodů zrušil. Politická sféra se o tuto oblast nikdy nezajímala tak jako v Polsku a ministerstvo informatiky stát zrušil. Kdy bude náprava? To je těžko říct, ale snažíme se o ni všichni. Úřad pod vedením současného předsedy je aktivní jako nikdy dříve a politická reprezentace si zdá se problémy na trhu vzala rovněž k srdci.
OTÁZKA (15.2.2017 18:26) M. Orel
Až si budou všichni poslavci, senátoři a radní platit tyto služby ze svého, tak pak bych věřil že snad operátoři zlevní a tito zvolení budou dělat konečně něco jiného než doposud, hlavně to, zaco jsou placeni.
Ondřej Malý: (16.2.2017 14:03)
To si nemyslím. Ale myslím, že je dobré, když se volení zástupci lidu dozví o tom, že je tu problém. Stačí jim napsat.
OTÁZKA (15.2.2017 17:15) Oldřich Soldán
Myslíte, že jedinou cestou k dosaženích polských cen za data je odstěhování se do Polska? Světu mír.
Ondřej Malý: (16.2.2017 14:00)
Rozhodně ne. :-)
OTÁZKA (15.2.2017 17:14) Jakub
Nezlepšila by pozici českých spotřebitelů možnost hromadných žalob na operátory?
Ondřej Malý: (16.2.2017 13:58)
Ano, bezesporu.
OTÁZKA (15.2.2017 17:07) Michal
Dobrý den, myslíte si, že vysoké ceny jak za roaming, tak za internet jsou výsledkem lobbingu v politických sférách, jak před pár dny proběhlo tiskem?
Ondřej Malý: (16.2.2017 13:58)
Vyjednávání o roamingu v Bruselu byla extrémně tvrdá a náročná a vcházely do ní zájmy mnoha států, jejichž ministři byli vybaveni daty od svých regulátorů i operátorů a prosazovali nižší či vyšší velkoobchodní ceny podle toho, jak na "jejich" operátory regulace dopadne. Jinak kouzelné jednoduché vysvětlení velkoobchodního trhu s roamingem je komiks (!) s Tintinem, který vytvořil Franz Delpont (originál zde: https://www.linkedin.com/pulse/tintin-wholesale-roaming-market-franz-delpont český překlad zde: http://www.mobilmania.cz/proc-je-roaming-naprosta-hovadina-tintin-to-vysvetli-i-vasi-babicce/a-1337523/default.aspx
OTÁZKA (15.2.2017 16:59) Pavel Dvořák
Pane radní, proč jste celou dobu své funkce nic nedělal, jenom chodil do médií a kritizoval? Chcete svůj teplý pašalík na dalších pět let jenom proto, abyste se mohl promenovat v diskuzích jako je tato?
Ondřej Malý: (16.2.2017 13:57)
Dobrý den, neřekl bych tedy, že jsem nic nedělal, ale musíte si uvědomit, že jsem neexekutivní člen rady ČTÚ, tedy formálně jsou mé pravomoci omezené pouze na hlasování na zasedání rady. Gró mé práce je tedy připomínkování materiálů, které úřad předkládá na skoro každotýdenní zasedání rady ke schválení či projednání Každopádně co se podařilo je zkvalitnění řady rozhodnutí úřadu, který podle mne daleko lépe než před pěti lety odůvodňuje analýzy, nápravná opatření atd. Přinesl jsem desítky podnětů na různá protispotřebitelská konání operátorů, o kterých jsem často příslušné úředníky přesvědčoval hodiny (a nakonec přesvědčil), v poslední době to byl podle mne chybně účtovaný roaming u předplacených karet u jednoho operátora či výpověď smlouvy “vlastní krví” u dalšího operátora. Chodil jsem na výbory do Senátu během schvalování protispotřebitelské novely roku 2014 a jasné vysvětloval, že to bude mít extrémně negativní vliv na trh (což se nakonec potvrdilo). Rovněž jsem na zasedání senátních výborů podporoval osobně novelu paní senátorky Dernerové a snažil se senátorům vyložit, jak moc úřad potřebuje vrátit ochranu spotřebitele do původního stavu a jak moc škodlivé pro trh jsou neustálé změny smluv s velmi problematickou možností od takto měněných smluv odejít bez sankce, jak předpokládá i evropská směrnice, což si nakonec snad uvědomila i celá politická reprezentace jak vyplývá z navrhované novely zákona o elektronických komunikacích. Nemyslím si také, že vystupování do médií či na twitteru je něco špatného. Osvětu považuju za součást své práce.