Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Projekt dostavby Temelína může zkrachovat

S možností, že stát a ČEZ nakonec stopnou rozšiřování jaderné elektrárny, je nutné reálně počítat. Po vyřazení Arevy je to ještě pravděpodobnější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Olegis

Srovnání :
Jaderná elektrárna Dukovany má stejný instalovaný výkon jako Jaderná elektrárna Temelín- 2000 MW.Elektrárna stála 25 mld. Kčs, podle údajů ČEZ se od doby uvedení do provozu do roku 2005 už dvakrát zaplatila.[10]Cena vyrobené elektřiny je 60 haléřů za kWh, což je nejméně v Česku.Temelín: Celkové investiční náklady na dva bloky o celkové elektrickém výkonu 2 000 MW dosáhly i z důvodu korupce  v průběhu výstavby 98 mld. Kč (cena do konce září 2004)[39], což představuje investiční náklady ve výši cca 50 000 Kč/kW.Stavbu JE Temelín  financovala společnost ČEZ pomocí úvěrů, které poskytly dvě bankovní konsorcia (konsorcium bank vedené Citibank (USA) a konsorcium bank vedené bankou Fortis bank (Belgie)), za úvěry se zaručil stát a americká Exim Bank
0/0
6.12.2012 9:24
Foto

Pepan25

Kupecké počty
Obávám se, že pro odporníka, který si plete MW instalovaného výkonu s MWh vyrobené elektřiny tu nikdo nic počítat nebude ...
0/0
6.12.2012 8:32
Foto

Knight

Nemyslim si, že i přes daná
Nemyslim si, že i přes daná rizika se tento tendr odpíská. V sázce je až moc velký kousek koláče, který si může pár vyvolených naporcovat. Pro ODS a TOPku je to možná jedna z mála možností jak ještě něco podojit. Ono není jisté co bude zítra a je možné, že penězovody vyschnou. Je potřeba se zajistit dokud je čas.Přes ČEZ je to ideální. Vzpomeňmě si na Mibrag nebo koupi solárních elektráren. Zaplatí to zákazník přes garantovanou cenu. Nepodléhá to žádnému dohledu a může se financovat cokoliv.
0/0
6.12.2012 7:50
Foto

Stanislav Mikeska

Muzete spocitat cash flow
Muzete spocitat cash flow investice 200 resp. 400 miliard s dobou vystavby 10 let a vykonem 2000 MWh s cenou elektriky 45-50 EUR za MWh ??
0/0
6.12.2012 7:09
Foto

Pocono

Ekonomika vs. odpovědnost
Problém není s ekonomickou návratností, tak je v dlouhém horizontu slušný. Ale spíš se každý soukromník jako čert kříže bojí odpovědnosti za případnou nehodu. A když už se něco stane, ta křičí "Státe, pomož!". Viz. třeba TEPCO. Tomu se říká privatizace výnosů a socializace nákladů. Stejně jako u banka, pojišťoven a dalších dobročinných spolků.
0/0
6.12.2012 7:01
Foto

Stanislav Mikeska

Kazda JE je ekonomicky
Kazda JE je ekonomicky nesmysl! Proto ji nikde na svete nestavi a neprovozuje zadna soukroma firma! Ale je to vyborny tunel na danove nevolniky!! P.S dostavba Temelína zarucuje vysoke ceny elektriky a Cesko se muze rozlooucit s poslednim zbytkem strojirenstvi...
0/0
6.12.2012 7:00
Foto

Energetik1996

Temelín
Temelín měl stát už dávno společně s  dálkovým horkovodem a vytápěním Budějic a Tábora úspora skoro jeden milion tun uhlí ročně. Za tu dobu co měl stát horkovod se mohlo uspořit deset mil tun uhlí. Za to si Czech coal namastil kapsu.
0/0
6.12.2012 6:15
Foto

Marek Kyncl

Pojem "výběrové řízení" je
Pojem "výběrové řízení" je třeba změnit na "řízení jak vybrat Westinghouse". Garantované výkupní ceny jsou skvělý nápad. V podstatě bychom je mohli aplikovat skoro na všechno, co nás napadne, například na tisk jízdenek pro Dopravní podnik Praha. Myslím, že není žádný politický problém postavit JET a zároveň i prolomit limity. Na obojím se dá vydělat a obojí se zřejmě stane. Po zkušenostech se stavbou prvního bloku lze předpokládat slušné kapesné z výstavby, o těžbě uhlí ani nemluvě. A pokud by nestačila garantovaná výkupní cena, mohl by být domácnostem ještě zaveden povinný minimální odběr, daň na klestí z lesa a jiné progresivně ekologické myšlenky.
0/0
6.12.2012 1:01