Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Ptali jste se člena iniciativy Ne základnám

Jan Tamáš

UKONČENO

Jan Tamáš, člen iniciativy Ne základnám, začal už na začátku minulého týdne držet hladovku na protest proti radaru. Akci ukončí, až vláda splní jednu ze tří podmínek - vyšle signál, že uzavře jednání s Američany, vyhlásí referendum, nebo začne o radaru otevřeně debatovat. Ptali jste se 23. května v 13:00 člena iniciativy Ne základnám a Humanistické strany Jana Tamáše.

položených otázek: 263 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (23.5.2008 1:21) jiri
Pane Tamasi, domnivate se, ze drzeni hladovky je legitimnim zpusobem modifikace bezpecnostni politiky demokratickeho statu?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:49)
Pane Jiří, domníváte se, že prosazování něčeho vládou proti vůli většiny obyvatel je demokratické?
OTÁZKA (23.5.2008 7:24) Martin Štula
Nikdy jsem nechápal smysl takových akcí. Z čeho dovozujete, že za Vaše vlastní rozhodnutí hladovět je někdo jiný povinen přebírat jakousi "odpovědnost" a nechat se vydírat? Já bych na to nereagoval vůbec. To nakonec platí pro všechna "protestní hladovkaření".
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:52)
Dobrý den, nikdy jsem neřekl, že za moje hladovění má odpovědnost někdo jiný. Nikoho nevydírám. Dělám to, co považuji v této (absurdní) společenské situaci, kdy vláda se chová jako se chovají diktátoři, za nutné. Myslím, že je to právě mlčení lidí a tolerování chování jejich vůdců, které umožnilo takové hrůzy, jako byly koncentrační tábory za Hitlera, nebo gulagy za Stalina. A v dnešní době Guantanamo a Abu Ghraib.
OTÁZKA (23.5.2008 10:00) Karel Bok
Dobrý den, již dlouho se vás chci zeptat, co vás vede k tomu bojovat proti vládě, když obrana jako čistě veřejné zboží je výlučně záležitostí právě vlády. A je to tak právě kvůli takovým jako vy, kteří by se radši nebránili, i když nemohou o potřebách republiky nic vědět. Nejsem jednoznačně pro radar, ale to, že tu potřeba je, naznačuje i postoj ČSSD, která je proti od té doby, co o tom nerozhoduje.
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:57)
Nechápu, proč z mého postoje proti radaru vyvozujete, že "bych se radši nebránil". Nikdy jsem nic takového neřekl. Zkuste být prosím pozornější. Samozřejmě se musíme bránit! Ale musíme se bránit jednak reálným hrozbám (tedy v žádném případě smyšlené historce o Iránu) a adekvátním způsobem (násilím - jak je vidět například v Iráku - se mír nepřivede). Upřednostňuji diplomatická řešení před řešeními vojenskými (narozdíl do stávající americké administrativy) a multilaterální řešení před řešeními bilaterálními (narozdíl do stávající americké administrativy) a zejména spolupráci s nejbližšími zeměmi před spoluprací se zámořskými zeměmi. A jak jistě víte, řada zemí v Evropě není tomuto projektu vůbec nakloněna. Jen některé zatím nemají odvahu se otevřeně postavit vládě USA. Tak jako za Mnichova neměli mnozí odvahu se postavit Hitlerovi. A víme, jak to dopadlo.
OTÁZKA (23.5.2008 10:03) Jana Mašalá
Dobrý den, podle příspěvků v této diskuzi mám dojem, že je to naopak, než říkáte - 30 % proti, 70 % pro radar. Chci se proto zeptat, jestli si spíš myslíte, že pro jsou především vzdělanější lidé, kteří čtou noviny a přemýšlí, a proti masy, které se dají jednoduše přesvědčit populistickými řečmi, nebo jestli jsou vaše statistiky zfalšované? Díky, JM
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:00)
Dobrý den, průzkumy hovoří jasně už téměř dva roky. Zhruba 2/3 lidí v Česku si cizí vojenskou základnu nepřeje. Myslím, že pro jsou většinou ti, kdo nekriticky přijímají cokoliv co přijde ze západu a automaticky odmítají cokoliv co přijde z východu. Takovéto černobíle vidění světa je podle mě velmi nebezpečné. Přidáme-li k tomu manipulaci médií, pak možná nakonec zdravější úsudek mají ti, kdo média pravidelně nesledují a dají na "selský rozum".
OTÁZKA (22.5.2008 14:02) Yurri
Soudruhu Tamáši,mohl by jste se s námi podělit o trochu toho vašeho optimismu,co se týče zahraničně-politického vývoje ve světě? Kde berete tu jistotu,že v budoucích letech bude všechno fajn,a v různách potencionálně nebezpečných zemích se nedostanou nějací extremisté k balistickým raketám,kterými budou schopni ohrožovat USA či Evropu? Např. Pákistán,Sýrie,Sev. Korea, Irán atd atd? Kdy by jsme měli podle vás aktivně vyvíjet adekvátní obranné prostředky,když ne s předstihem? Až budou mít atomové zbraně úplně všichni na Blízském či Středním východě???
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:05)
Oslovením "soudruhu" už dáváte najevo, že patříte k oněm černobíle-vidícím lidem. Jestliže kritizuji politiku americké vlády, automaticky jsem pro vás soudruh. Mám pro vás ale novinku: svět není černobílý. A někdo může kritizovat USA a současně být proti šílenému zbrojení v Rusku. Dokážete tohle pochopit? Nebo je to koncept pro vás nepochopitelný? Co se týká extremistům, kteří by se mohli dostat k balistickým raketám, tak k tomu už došlo. Minimálně jeden extremista už kontrolu nad těmito zbraněmi má a neváhá je použít, jak ukázal nejdřív v Afgánistánu, pak v Iráku a nejnověji v Somálsku. Co se týká jaderných zbraní, tak jistě víte, že jaderné velmoci se už v roce 1970 v smlouvě NPT zavázaly se jaderných zbraní zbavit. Skoro 40 let uplynulo, ale ejhle - oni je stále mají. Proč by tedy ostatní měli respektovat NPT, když jaderné velmoci tak nedělají? Je to právě tato nebezpečná politika jaderných zemí, která vede ke zvyšující hrozbě jaderné války a k rostoucímu nebezpečí jaderné proliferace.
OTÁZKA (22.5.2008 14:24) Tomáš
Upřímně doufám, že vaše snažení bude marné a radar tady bude. Nicméně hladovku bych kvůli tomu tedy nedržel.. Co uděláte, když se na vás vláda (jak to tak vypadá) vykašle? Kdy to vzdáte?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:07)
Pokud chcete, aby se vládě podařilo prosadit něco proti vůli většiny obyvatel země, kopete si hrob. Dnes prosadí proti vůli vojenskou základnu USA, zítra může prosadit koncentrační tábory nebo jiné svinstvo. Aspoň takhle to v minulosti vždy bylo. Diktatury se nerodí přes noc. Ale postupně otupují masy a zvykají je na horší a horší podmínky.
OTÁZKA (22.5.2008 14:24) Mebaen
Je zřejmé že Váš odpor k radarové stanici USA je především politický. Nepřijde Vám neetické získávat si hlasy široké veřejnosti tím že jí matete nepravdivími vojensko-technickými informacemi využívaje neznalosti veřejnosti této problematiky?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:08)
Nemyslím si, že bych uváděl nepravdivé informace. Pokud vy se tak domníváte, buďte konkrétní. Co jsem kdy řekl, co vám připadá nepravdivá informace?
OTÁZKA (22.5.2008 14:50) Honza
Dobry den, mohl byste nam sdelit nejake rozumne duvody proti radaru? Za rozumne duvody nepovazuji: zdravotni zavadnost - neprokazano bezpecnosti riziko - jedna se o obrane zarizeni, ktere bezpecnost naopak zvysuje pritomnost cizich vojsk - jenom v Praze je urcite vic ruskych vojaku nez by bylo na zakladne zabor uzemi - to uzemi uz 90 let patri armade a pro civilisty je uzavrene dekuji
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:22)
Dobrý den, důvody již byly mnohokrát popsány na řadě míst, například www.nezakladnam.cz. Odpovím ale alespoň na vaše argumenty: Zdravotní riziko - pro mě není v žádném případě hlavním důvodem odporu proti radaru, nicméně ho nelze zcela ignorovat. Negativní dopady všech radarů na lidské zdraví jsou obecně známy. Proto například vojáci obsluhující radaru musí pravidelně každý půlrok na zdravotní prohlídky, musí mít speciální pitný režim, atd. A neexistuje studie, která by prokázala, že radar nemá na život lidí v jeho okolí žádné negativní dopady. Co se týká funkci zařízení, tak na mezinárodní vojensko-politické scéně nelze čistě oddělit, jaký krok které strany je obranný a jaký je útočný. Spíše jde o šachovnici, na které různé strany táhnou různými figurkami. Systém raketové obrany USA je nástroj. Jak bude tento nástroj využit (ať už se základnou v ČR nebo bez ní) bude záviset jen a jen na těch, kdo ho budou řídit. V nedávné době byl například tento systém využit k sestřelení starého satelitu. Tentokrát to byl satelit USA, příště to ale může být satelit Čínský, Ruský, ... Přítomnost cizích vojsk jistě také není zanedbatelná, zkušenost z Itálie je myslím vypovídající. Dva američtí vojáci tam přesekli lano lanovky a zabili dvě desítky lidí. Okamžitě byli převeleni do USA a v Itálii je vůbec nesoudili. Nakonec dostali jen důtku. To je myslím za zabití dvaceti lidí neadekvátní trest. A takhle to chodí všude. Znásilnění,rvačky,v Iráku dokonce zabíjení...
OTÁZKA (22.5.2008 15:47) R.
Dobry den. Nefandim vam, ale je to vase svate pravo, vyjadrovat se. Nicmene, zajimalo by mne, jak se stavite k nedavnym "narcenim" ohledne financovani vasi iniciativy z udajne podivnych zdroju apod.? A tez by mne zajimalo, jak si predstavujete nasi roli coby clena NATO resp. mame-li byt nejak aktivni neb se mi jevi, ze vy a podobone iniciativy se snazi spis jen brat (vyhody) a nenest zadnou zodpovednost za druhe... Dekuji.
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:25)
Dobrý den, jak už jsem uváděl výše. Jsme transparentnější, než politické strany zastoupené v parlamentu a ve vládě. Která z nich se může pochlubit tím, že má pouze jeden a to transparentní účet,který může každý vidět na internetu? Vámi zmiňovaná "nařčení" jsou pouze PR kampaní financovanou zbrojařskými firmami, které chtějí kšeft za 4 miliardy dolarů. Toť vše.
OTÁZKA (22.5.2008 16:03) Trmal
Odkud mate sve finacni zdroje?Odkud berete znalosti ze Iran nema umysl vyvynout nuklearni zbrane? Pripoustite alespon ze soucasne vedeni Iranu vyhlasilo Izrali totalni znicenii? Pripoustite, ze byste se mohl stal nastrojem politiky soucasneho Ruska? Pripoustite ze zbrane hromadneho niceni mohou byt koupeny kymkoliv kdo ma velke finacni zdroje?Jaka je vase pracovni kvalifikace? Trmal
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:27)
Jak už jsem psal výše, Irán je zástupný problém. Je to stejná záminka, jako byly v roce 2003 zbraně hromadného ničení, které údajně měl Irák. Dnes všichni víme, že Irák žádné zbraně hromadného ničení neměl, že tzv. "důkazy" byly lži. Jak můžeme věřit stejným lidem?
OTÁZKA (22.5.2008 16:41) Brdy
Máme chatu asi 4 km jižně od funkčního = v provozu radaru na Brdech. Bohužel jsem zjistil, že vaši stoupenci tuto informaci většinou nemají. Uvedený radar " svítí, vyzařuje, škodí " stejně jako každý jiný radar, jediný rozdíl je, že tento v radar není americký = je to hodný radar. Co s tím uděláme ???
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:27)
Pokud vám vadí radar Armády ČR, udělejte s tím něco. Mě osobně nevadí.
OTÁZKA (22.5.2008 17:00) R66
Dobrý den ! Chtěl jsem se vás zeptat jaká společná obrana by vám vyhovovala, zda severoatlantická či nějaká jiná např. evropská s dohodou s Ruskem. A druhá otázka: myslíte si, že Evropu ve 20.století osvobodili 2x Američané nebo je to mediálně upravená historie ... Děkuji.
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:31)
Naši obranu musíme zajišťovat především se svými sousedy, tedy v rámci EU. Ale samozřejmě s přihlédnutím k dalším světovým mocnostem - USA, Rusku, Číně. Ideální by bylo řešit obranu všech na celosvětovém plénu, tedy v OSN. Ovšem OSN dnes nefunguje, je potřeba ji zásadně zreformovat. Evropa samozřejmě nebyla osvobozena pouze američany. Byla osvobozena Rusy, Brity, Američany a také zevnitř - partyzány. To myslím píše každá normální učebnice dějepisu.
OTÁZKA (22.5.2008 19:38) Marie
Dobrý den. Vážím si vašeho snažení. Nechci Vám brát iluze, ale jste doopravdy přesvědčen, že Vaše úsilí bude respektovat vláda, která je tak sebevědomá, že nerespektuje ani vlastní národ, suverenitu a ráda zapomene, že její povinností je v demokracii ctít vůli občanů vlastní země? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:34)
V našem prohlášení, které jsme vydali před 11 dny, tedy v den vyhlášení hladovky a které je uvedené na www.nenasili.cz píšeme, že jsme připraveni okamžitě ukončit hladovku v případě, že dostaneme jasný signál o tom, že budou ukončena jednání, nebo že bude vypsáno referendum, nebo že začne opravdová, otevřená, demokratická diskuze. Není to tedy jen česká vláda, kdo může vyslat tento signál. Může to být český parlament, ve kterém by se našel dostatečný počet poslanců, kteří by prohlásili, že budou hlasovat proti radaru, může to být americká vláda, která oznámí záměr upustit od základny v ČR, může to bý EU, která "zakáže" ČR tuto dvoustrannou smlouvu, a to mohou být česká média, která by začala opravdovou debatu na téma plánované vojenské základny USA.
OTÁZKA (22.5.2008 21:53) Vita
myslíte, že je vhodné aby o vojenských otázkách rozhodoval v referendu někdo kdo nemá např. informace tajných služeb?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:36)
Myslím, že o našem osudu bychom měli mít právo rozhodovat všichni. A pokud k tomu potřebujeme nějaké informace, máme je dostat. Nebo pro koho by jinak pracovaly námi placené tajné služby, když ne pro nás? Přeci nelze dopustit, že výsledky jejich práce si přivlastní hrstka zkorumpovaných lumpů, kteří je pak používají k tomu, aby prosazovali zájmy jejich sponzorů. Tohle není demokracie. To je diktatura!
OTÁZKA (23.5.2008 8:04) psychic tv
hezke, takova hladovka. co treba v souladu s myslenkou humanismu drzet hladovku za nase jednostranne odzbrojeni, prodej stihacek a rozpusteni armady? v logice veci by to jiste snizilo napeti ve svete, ze
ODPOVĚĎ (23.5.2008 14:38)
Naštěstí to není naše armáda ani naše stíhačky, kdo dnes zásadním způsobem ohrožují bezpečnost a mír ve světě. Proto držet hladovku za jejich rozpuštění není na pořadu dne. Je tu však armáda jiné země, jejíž rozpočet je téměř stejný, jako rozpočet všech ostatních armád na světě! A shodou okolností je to armáda téže země, která je největším exportérem zbraní na světě. Kdo myslíte, že je tedy nebezpečnější?