Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Putnův homocentrismus aneb Obtěžující manifestace skrytého

Bude-li, nebo nebude literární vědec Martin C. Putna profesorem – je to skutečně to, oč tu běží?

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Martins

20. 5. 2013 12:00
Politizace stanovená Ústavou...
Má mít prezident nějakou moc v akademických obcích (kontrola je extrémně silné slovo, to bych skutečně s ohledem na prostou pravomoc jmenovat profesory nevolil)? Podle mě nemá.Má prezident podle Ústavy již 20 let tuto dílčí moc v akademických obcích? Má.A to je celé. Podle Ústavy prostě prezident tuto pravomoc má a tečka. Že ji dosud prezidenti vykonávali tak, že bez dalšího akceptovali návrhy (sic!) na jmenování, je jiná věc. Souhlasím s autorem, že pokud má prezident pravomoc jmenovat profesory a nemá-li to být naprostá šaškárna, pak musí mít právo také jmenování odmítnout.Jinak ovšem zastávám názor, že by se státní moc vůbec neměla do personálních věcí akademické sféry vměšovat a univerzity by si měly jmenovat profesory zcela samy, podle svých kritérií. Ovšem také si je samy platit, pokud si jich najmenují více, než bude státem stanovený "normativ." Ne jako dnes, kdy profesura je často nezastíranou cestou k tabulkově vysokému platu, hrazenému ze státního rozpočtu. Stát by prostě na základě nějakých kritérií určil, kolik profesorských míst bude té které univerzitě platit - a když to číslo překročí, tak ta místa navíc si musí zaplatit samy. Což by pak přirozeně vedlo k tomu, že by se profesory stali také lidé, jejichž "výstupy" mají nějaký společensky - a tudíž i finančně - uznávaný přínos a kteří jsou schopni si třeba sehnat granty na svůj plat... A k poslednímu odstavci Vašeho příspěvku: Jak jmenování profesorů, tak velvyslanců je Ústavou upraveno. Jmenování velvyslanců dokonce velmi přesně a roli v něm hraje jen a pouze prezident republiky a předseda vlády (nebo jím pověřený člen vlády, pokud se premiér rozhodně někoho pověřit). Ale ani u jmenování velvyslanců ani profesorů není stanoveno, že prezident je povinen jmenovat každého, kdo je mu navržen - je pouze stanoveno, že prezident musí dostat souhlas, resp. návrh, tedy nemůže jmenovat svévolně kohokoliv, koho si zamane.
0 0
možnosti
M

Martintruhlik

20. 5. 2013 11:46
politizace
Má prezident mít kontrlou nad akademickými obcemi? Tak se mi jeví zádrhel nad jmenovánim profesora. Moje odpověd na tuto otázku je: NEMÁ!Navíc náš prezident ani neudrží krok při ceremonii, tak jak může rozhodovat o tom kdo je profesor a kdo neni?Vidím za tím vším jedinou snahu: přisvojit si všechny myslitelné pravomoci, které nejsou přímo vymezeny (viz.jmenování vyslanců).   
0 0
možnosti
L

Lvm3n

20. 5. 2013 11:31
Pane Schneidere, nezamýšlel
Pane Schneidere, nezamýšlel jste se někdy nad tím, že možná nejste pouhým pozorovatelem "dekadentní Evropy," ale dost možná součástí zdroje oné dekadence? Po přečtení Vaší sbírky argumentačních lapsů, útoků na emoce a pokroucených interpretací, bych Vám o tom doporučil zauvažovat. Jaroslav Točík
0 0
možnosti
JS
Jsem jedno velké ucho.
Dekadentním se mi totiž zatím jeví váš příspěvek, kterým mne napadáte, aniž byste se obtěžoval cokoliv zdůvodnit.Takže prosím o předložení důkazů, že jde v mém případě o "argumentační lapsy" (pozor však, abyste jen nenapadal svobodu myslet něco jiného, než si myslíte vy - lapsus musí být objektivně zdůvodněn).Uvítal bych, kdybyste uvedl nějaký "útok na emoce" - snažil jsem se jich vyvarovat, ale možná se mi to nepovedlo (pozor jen prosím na případnou vlastní přecitlivělost).Rád bych též zauvažoval o "překroucených interpretacích", kdybyste mi k tomu poskytl podnět (musel byste ovšem jít s kůží na trh s interpretacemi svými, a též s obhajitelnou metodikou, na jejímž základě budou objektivně mé interpretace - na rozdíl od vašich - shledány pokroucenými).
0 0
možnosti