Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Radikální návrh: Snížit českou závislost na fosilních palivech o 80 procent

Autoři návrhu – Hnutí Duha a Ekologický právní servis – se inspirovali ambiciózními zákony ve Velké Británii či Rakousku.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
K

Karel1

31. 5. 2013 13:29
Jako komická vložka velmi dobré
Jak dlouho ještě necháme tyto zelené pol-potovce, neznající základní fyzikální, technologické, ekonomické a nakonec ani ekologické skutečnosti, aby ovlivňovali veřejný prostor svými totálními lžemi a dezinformacemi ?Vždyť je to naprostá snůška nesmyslů. Nikde to nefunguje, výsledkem je ekonomická katastrofa, zbytečné zadlužení a rozvrat společnosti (zatím z posledních sil krytý dluhem). Například Němci zavedením bláznivých OZE akorát zvedli spalování uhlí o skoro 10%. Ani ty své nesmyslné cíle se sodovkovým plynem neplní.Pokud je pravda, že levicové politické strany ČSSD, TOP09, ... touží podobnou šílenost prosazovat, jsou absolutně nevolitelné. A pokud by se něco podobného do parlamentu dostalo, modlím se, aby na ně spadnul meteorit nebo tam multi-kulti náboženství míru dalo dalo pořádnou bombu.Prosím tímto redakci, aby byla uvážlivější při publikování článků, případně tam v záhlaví zmínila varování, že se jedná o zelenou propagandu. 
0 0
možnosti
V

Vlakno

31. 5. 2013 15:29
Máte v tom hokej
Nárůst výroby energie z fosilních paliv v Německu nesouvisí s OZE, ale s odstavením jaderných elektráren. Vím, že fakta někdy nehrají roli, ale přece jen jsem si dovolil...
0 0
možnosti

31. 5. 2013 16:10
Vy v tom máte hokej.
Jaderné elektrárny jsou v Německu odstavovány mimo jiné z toho důvodu, že bylo rozhodnuto nahradit jejich výkon výrobou elektřiny z tzv. oze. Což se ovšem vzápětí ukázalo jako nereálná magořina s katastrofálními ekonomickými dopady, takže bylo nutno začít mohutně investovat do elektráren na uhlí.Ergo nárůst výroby elektřiny z fosilních paliv v Německu souvisí s tzv. oze.Vím, že zeleným mnohá fakta a souvislosti unikají, ať už záměrně nebo díky tomu, že jejich mentální kapacita je z velké části zatížená ideologií, takže jsem si dovolil je doplnit.
0 0
možnosti
V

Vlakno

31. 5. 2013 17:44
JE v Německu nejsou
JE v Německu nejsou odstavovány kvůli OZE, ale Fukušimě, což celý proces zásadně urychlilo. Německo do OZE zásadně investuje a zvyšuje jeho podíl a uhlí má překlenout toto přechodné období po odstavení JE. Může se vám to nelíbit, ale Němci asi vědí proč se tak rozhodli. Asi proto, že jejich JE jsou poměrně staré, mají jich docela dost a bojí se i té malé pravděpodobnosti havárie.
0 0
možnosti

31. 5. 2013 19:46
Čtete to vůbec po sobě?
Z toho co jste vyplodil plyne, že  proces byl zahájen a zároveň urychlen (což se událo v různých časech), jedinou událostí jenž se odehrála v jednom časovém okamžiku. Mimo tento logický nonsens jste samozřejmě naprosto vedle i fakticky. Němci (tedy politická reprezentace) zahájili útlum JE proto, že se domnívali, že tzv. oze budou JE sto nahradit, což bylo a je a ještě dlouho bude naprosto mimo mísu. Dnes němci předpokládají, že budou elektřinu vyrábět spalováním uhlí ještě i v roce 2050. A je jasné, že to není žádné překlenutí, to je regulérní nahrazení jádra uhlím, protože toho tzv. oze přes biliony, které do tohoto kanálu tečou,  nejsou schopny. Závěrem je jednoznačný Jádro je díky oze nahrazováno uhlím.
0 0
možnosti
V

Vlakno

1. 6. 2013 9:43
Uhlím a OZE.
Uhlím a OZE.
0 0
možnosti

1. 6. 2013 11:07
Blbost
Realita je taková, že jádro je v německu nahrazováno uhlím, pak následuje  dovoz elektřiny pak dlohou dlouho nic, a teprve pak  tzv. oze, které spíš než náhradu představují destabilizační prvek sítě.
0 0
možnosti
K

Karel1

2. 6. 2013 5:58
Zelený maoisto, nic o tom nevíš a plácáš
Ve skutečnosti je tzv. "zelená" cesta německé (a dánské) energetiky pseudozelená. Neekologická. Nárust uhlí nezpůsobilo uzavření JE elektráren, ale především nesmyslné kapacity OZE. Jelikož chybí asi 3000 km VVN vedení ze severu na jih (a celkově bláznivě posílená síť - což bude stát tolik peněz, že ani Německo na to nebude mít), tak se nedá energie využít a při nedostatku musí být každý OZE zdroj zálohován rychle spustitelným zdrojem. Což jsou především paroplynové nebo uhelné. Takže prakticky veškerý výkon je v síti dvakrát - jednou jako OZE, podruhé jako klasický zdroj z fosilních paliv. Jaderné zdroje mohou také do určité míry rychle regulovat, ale ne v tom rozsahu (a hlavně ne ty staré německé, které na tento druh "činnosti" nebyly projektované). Jelikož je OZE elektřina vykupována přednostně, tak tím pádem klasické zdroje jedou na částečný provoz, tudíž s nevalnou ekonomikou. A kromě toho s mizernou ekologií - přestavit kotle a filtry na jiný výkon trvá hodinu až dvě (a po tu dobu uniká významně více škodlivin - a tím nemyslím sodovkový plyn). Jelikož tyto vykrývací elektrárny jedou v záskokovém režimu za OZE (a není to tak, že by se dal kotel uhasit, jenom se stáhne třeba na 40%, i když se žádná elektřina nevyrábí - výkon jde hned do chlazení), tak se nevyplatí je provozovat s ničím jiným než levným uhlím. Výsledkem toho všeho je zvýšení spalování fosilních paliv o cca 10%.Logicky tato totalní stupidita, kdy jsou elektrárny dvakrát, spousta zbytečných vedení navíc, totálně deformovaný "pseudo-trh" a odstavení nejekologičtějších a nejlevnějších zdrojů (JE), povede ke katastrofě.Německé strojírenské firmy se začínají houfně stěhovat do USA a Číny. V USA je plyn levnější 8x, elektřina 4x. Zdanění menší (nesrovnatelně), státní buzerace také.Vskutku super výsledek, jen houšť a větší kapky.Až si ČR postaví na hranicích trafa proti přelivu z Německa, začne období německých blackoutů. S výstavbou VVN vedení sever-jih ještě ani nezačali, je to moc drahé (až to voliči pocítí v peněženkách, bude další noc dlouhých nožů) a překvapení nakonec - blokují to "zelení" :-)
0 0
možnosti
K

Karel1

2. 6. 2013 6:03
Zelený maoisto, nic o tom nevíš a plácáš II
Kdo chce něco o tom vědět, ať si přečte, co o tom píše energetická koncepce vlády ČR a lidé, co to sepsali. Například Vladimír Wagner.
0 0
možnosti

2. 6. 2013 7:53
Doplňuji odkazem na novou elektrárnu u Kolína nR
http://www.rwe.com/web/cms/en/12068/rwe-power-ag/locations/lignite/kw-neurath-boa-2-3/Je možné si najít i v češtině. A s tou rozvodnou sítí v Německu máte pravdu. plán byl velkolepý, akorát Němci zjistili, že jsou schopni reálně stavět proti plánu pouze cca 10%.Na příkladu boa23 je vidět, že postupná evoluční cesta vylepšování technologií je velmi rozumná, jelikož revoluční nápady se nerodí každým dnem na zelené louce, ale přicházejí jako vedlejší produkt denní činnosti. Dá se to vysvětlit lidem, kteří nevědí, co je to práce?PS: všimněte si na fotce těch 6 vrtulníků pro děti :-) Skvělý smysl pro humor v marketingu RWE.
0 0
možnosti