Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Ředitel ÚSTR vede spíš ideologickou buňku než vědeckou instituci

Dle Daniela Hermana v rozhovoru pro server Aktuálně.cz bychom se měli ke své minulosti postavit poctivě, a nezamlžovat ji vědou.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Černoušek

26. 3. 2013 12:33
zábavná infekce slov
Je nesmírně zábavné sledovat, jak každý nedoučený pitoma u nás s gustem používá adjektivum "totalitní".        
0 0
možnosti

26. 3. 2013 12:28
pane houdo vypadate ze jste v totalite vubec nezil
tak proc mate potrebu se vjadrovat k tomu jestli nas totalita drtila nebo ne.. obratte svou pozornost treba na avcr historicky ustav.. sedi tam nejaky oldrich tuma.. to je vedec panecku.. ten ma jasno.. o tom piste
0 0
možnosti

Černoušek

26. 3. 2013 12:44
ha ha
Skutečný vědec neustále pochybuje o každém svém dílčím závěru; je to jakási tvůrčí nespokojenost, nutící klást stále nové otázky. Vámi zmiňovaného historika neznám a jeho jméno jsem nikdy neslyšel - kdyby ale byla pravda to, co píšete (pochybuji o tom), totiž, "že má jasno", bylo by to děsivé. Neméně děsivé je to, že neochvějné "mětí jasno" adorujete. To je cesta, která vede ke zneužívání vědy k účelovým politickým cílům. Historiografie tu ale není od toho, aby pokorně poskytovala ilustrace předem daných politických "pravd". To už tu bylo.   
0 0
možnosti

Frantisek

26. 3. 2013 12:22
Pan Autor a spol asi nic nepochopil
Vazeny pane Autore,tepete pana Hermana za konstatovani faktu, kterymi ridi provoz sve politicke nikoli vedecke instituce. Pan Hermann tou vetou, kterou mu vycitate nejvice, preci jen cituje/parafrazuje zákony, podle kterých je zalozen. Ustav je stejne politicka instituce jako třeba Ustavni soud, tak to konecne vemte na vedomí a prestante se hadat o slovicka.Dokonce naopak, pan reditel by se zřejme dopustil protizakonnosti, kdyby ten Vas pozadovany "projekt" povolil. Jaksi tu byl vydan zákon o protizákonnosti komouskeho rezimu a pan Herman se jim vcelku poctive ridi. Takze Vas projekt on ma proste vyreseny zákonem. Tecka, konec, vanoce.Podle mne byste se radeji mel zabyvat tím, zda tato vysostne politicka instituce pracuje nestranne, poctive a fair a zda pracuje. Jestlize ma ze zakona o svem zalozeni pouzivat vedecke metody hodnoceni, zda je pouziva. Ale tezko muzete zpochybnovat, ze se drzi zakladaciho zakona.Jinak hezky den :)PS Vite co by mne zajimalo? Nejaky checklist, co musi splnovat totalitni stat aby to nebyl "jen" normalizacni komunismus... Ja si vzdycky myslel, ze staci porusovat v te dobe prijate mezinarodni konvence o zakladnich pravech cloveka... Coz porusoval normalizacni rezim kazdy den. Tak mne prosim poucte v nejakem budoucim clanku...
0 0
možnosti

Černoušek

26. 3. 2013 12:53
zákon
Metody si stanovuje věda sama. Věda, která by "brala metodu ze zákona" by vědou nebyla. V tom případě by byl ten "ústav" - spíše tedy propagandistické středisko, přes síto zákona nemilosrdně pasírující historickou realitu, zralý na okamžité zrušení. Bylo by dobré publikovat tyhle české třenice o ústr více ve světě v akademickém tisku, ať se všichni pobaví tím, jak se čeští politici snaží zneužívat historii k politickému boji...  
0 0
možnosti
Potíž, že v regálech prázdno
Také jsem zaplatil nemalý peníz za rozmanité zbytky mých svazků. Jen seznamy neexistujících listin. S tím potom se pracuje obtížně, lépe do Moskvy, kde naskenováno co u nás skartováno? Ten boj byl prohrán, v revolučním týdnu jsem byl v Praze a zkoumal dvě lokality, Bartolomějskou a redakci RP. V prvním případě často od pohledu známí agenti vysmátí dál vyráželi do ulic, v redakci panovala  stejně činorodá pohoda. Nespokojenost by byla proti sametu označkována jako pomsta a touha věšet. Chápu, že disent měl jiné starosti a jiné možnosti či schopnosti. Trojští koně národního typu (české, vlastenecké, národní stříbro...) ohlupovali stejně  jako v r ´68. Národní stát se líbil již carovi, nic jiného se tak pěkně nemanipuluje, neprogramuje. Fakt ikona před kterou se padá. Když shnilé rodiny, tak alespoň národ, jako náhradní kojná. Pár vědeckých ústavů jsem co vědychtivý prošel, nic tak pěkně nerozkradeno, jako knihovny. Leckde jen originální futrály. Jak dopadne otevření torza archivu všemu lidu lze předvídat snadno, zmizí i ten zbytek. Rozpadne se, jako fondy NK.    
0 0
možnosti

Starej Jakub

25. 3. 2013 18:13
Kdepak, mluvit o normalizaci jinak než jako o totalitě,
nezbavuje odpovědnosti, naopak, umožňuje to všem kolaborantům říkat, že vlastně nebylo tak zle a že vlastně o nic nešlo: "Copak někdo někomu něco udělal, když nešel k volbám nebo do průvodu? "A pan redaktor Houda to dobře ví.
0 0
možnosti

Hell

25. 3. 2013 11:55
Děkuji za doplnění
Děkuji za doplnění souvislostí. Panu Houdovi pak dík za zdůraznění snad nejbizarnějšího výroku z celého rozhovoru a pokus o vhled do duše Velkého Sčítatele Energií.
0 0
možnosti