Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Rekviem za českou státnost

Stát, jenž plní své funkce, se v Česku začíná vytrácet. Proto jej již nelze nadále ničit, a současně předstírat, že funguje dostatečně.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
prosím odstranit double.
prosím odstranit double.
0 0
možnosti
Jak to že neplní?
Pokud je účelem existence státu výstavba cyklostezek, rozhleden a regulace výroby potravin za účelem jejich zdražování, pak náš stát plní své funkce na jedničku.
0 0
možnosti

Marek Kyncl

28. 9. 2012 16:26
Je to smutné, ale ta
Je to smutné, ale ta demokracie a vládnutí si nám v posledních dvaceti letech opravdu nejde. Na Evropskou unii můžeme nadávat jak chceme, ale jenom našemu členství vděčíme za to, že můžeme cestovat, pracovat a žít v celé Evropě, že náš právní systém obsahuje alespoň určité civilizované prvky, že se u nás staví silnice a železnice, že naše řeky nejsou podbné stokám. Aparát Evropské komise má natolik vysokou a aplitickou úroveň, že není znamením vysoké soudnosti tuto instituci kritizovat, alespoň do doby, než si zameteme před vlastním prahem. Myslím, že naši národní buditelé z 19 století, kteří znovuobrozovali český národ se dnes nad naší realitou musí obracet v hrobě. Protože není na co být hrdými. To, co vybudovali naši rodiče za tolik opovrhovaného komunismu jsme stačili nechat rozkrást a mílovými kroky se dnes mumlajíce pravicové mantry blížíme ke státnímu bankrotu. Vládnou nám kriminálníci v čele s nejznámějším světovým zlodějíčkem propisek a my nedokážeme vyjít do ulic, abychom alespoň ukázali, že s tím nesouhlasíme.  Z reality naší současné společnosti je mi pořádně šoufl.
0 0
možnosti

Ctirad Bednář

30. 9. 2012 9:00
Pokud se národní buditelé obracejí v hrobě,
je to kvůli tomu, že se necháme vést vlastizrádci do područí mocnosti, která si osobuje právo  nejen na to, aby nám zakazovala žárovky, nařizovala, jak křivé smějí být okurky a kolik zákazníku smí obsloužit kadeřnice, kolik žen má být na řídících postech soukromé společnosti, ale která má podobně jako kdysi Stalin i ambice korigovat jazykovědce, financuje vydávání "politicky korektních" slovníků, podle kterých existují vedle "hostů" i "hostky", a "bratrsky" nás nutí k tomu, abychom se vzdali přechylování ženských příjmení.Silnice a železnice se stavěly dávno před Evropskou unií a cestovalo se odjakživa, jak ví každý, jehož povědomí o historii nezačíná dnem jeho narození. 
0 0
možnosti

Petrabostlova

28. 9. 2012 15:13
ZCELA PODEPISUJI!!
Ano, zcela podepisuji!! Takto to také vidím a vnímám už dlouhou dobu. A jak z toho ven? Ta cesta je jediná: NÁVRAT KE KOŘENŮM! Máme je silné, krásné, čisté - i když v současnosti tak zplanělé a pozapomenuté. Zasuté. Ale jsou tam! Učit se od těch, u kterých se učit máme. Jejich dílem, životním postojem, životní moudrostí.  Je to celá plejáda hodných následování! Sv. Václav, jeho babička Ludmila, Anežka Přemyslovna, Zdislava z Lemberka, Karel IV. a celý zástup dalších! Úmyslně zde neuvádím jejich "tituly" u většiny z nich - svatí. Chci tím vypíchnout, že se nejedná o žádné legendy, pohádky pro malé děti. Jak to žel nevěřící většina pojímá. Ale skutečné české osobnosti, naprosto přesahující svou dobu, tím stále živí a pro nás nekonečně inspirující. Všechno to byli lidé milující tuhle vlast, pro ni dýchali a obětovali se. A tím odpovídám i komentujícímu níže: Znám plno lidí pro druhé se obětující, ano, bez toho to nelze, a to rovněž působící ve veřejném prostoru, v politice, chcete-li. Ne každý přemýšlí jen sám o sobě a své rodině a hledá blaho jen pro ty. (Pak ho nikdy nenalezne. Jsme jeden organismus. ) V českém národě je velký potenciál. Uvědomuji si to už řadu let.  Nikdy si nenechte namluvit opak!! O to se snaží ti, kteří o českém potenciálu vědí a toho se bojí. (Protože v dnešní Evropě je to faktor dost ojedinělý. Takový německý národ je dnes duchovně ve většině mrtev. Jako i u mnoha další evropských národů, často jsou to dnes hotové paskvily.) Buďme hrdí na svou vlast. Tohle současné temno jednou přejde. Naše kořeny jsou pevné. P.B. /A hledejme PRAVDU./
0 0
možnosti

Rem

28. 9. 2012 14:34
Rekviem za národní státy...
Jean Monet, otec zakladatel Evropské unie, už v roce 1952 napsal:"Evropské národy je třeba vést k superstátu, aniž by lidé v nich rozuměli tomu, co se děje. Toho lze dosáhnout postupnými kroky, z nichž každý bude v přestrojení za ekonomický důvod, tyto však nakonec neodvratně přivodí federaci."A tento „elitní“ plán A na cílenou likvidaci národních států je dnes již ve finále. Ze současného degradovaného systému, kde skuteční tvůrci užitných hodnot jsou stále více u dna společnosti a jsou zcela v moci vládců virtuálního globálního, nic reálně netvořícího, finančního trhu a virtuálních dotací, neexistuje žádná evoluční cesta ke změně, žádný evoluční plán B. Současný systém doprovází cílený a stále zjevnější úpadek politické, morální a obecně lidské, přirozené kultury, systému vzdělávání, základní funkce rodiny. Proti tomu roste agresivita různých, pod nálepkou „demokracie“ (resp. demokreatury), protěžovaných skupin, pravd a návodů, jak přemýšlet a jak se chovat. Roste vliv zaplacených masmediálních masáží, dále devastujících zhlouplou a pohodlnou většinovou populaci. Stále užší a užší špička „elit“ ovládá rostoucí většinu, žijící z podstaty minulosti a dluhů. Jsme svědky urychlování toku přerozdělování reálných majetků (nemovitých, půdy, zdrojů, celých států a území) od téměř všech k téměř "nikomu".Plán B přesto existuje. Tato nová a zcela jiná kvalita však může přijít jedině po velkém třesku (záměrně nepoužívám zprofanované slovo revoluce), který bude hodně bolestivý a nepříjemný pro všechny. Bez nových hrdinů, vzorů, ale také obětí, se nové kvality a zásadní změny ve společnosti nerodí. A zcela nové vzory, hrdiny, ale i oběti dnes opravdu k probuzení se ze špatného snu moc potřebujeme.Budhažel, na tuto změnu kvality současné západní stádo, natož národní stáda vč. českého, dnes jaksi nemají „koule“. Ovládaná stáda se dostala do situace novodobých Římanů na konci impéria, tedy "šťasných konzumentů zboží z hypermarketů a kultury z ploché bedny". Nechala si vymýt mozky a věří omílaným věčným pravdám o všem dění ve světě z dílny vládnoucích „elit“, tedy téměř „nikoho“. Vypadá to proto na úspěšné pokračování „elitního“ plánu A, tzn. dnešního Matrixu a jeho postupného zdokonalení na plán AAA+, tedy orwellovský Supermatrix.
0 0
možnosti
Hmmm
Monet byl křestním jménem Claude a šlo o slavného malíře.Pán podobného příjmení a křestního jména Jean, kterého patrně máte na mysli, se jmenoval Monnet a pravdu máte jen v tom, že bývá považován za otce evropské unifikace. Ten zdánlivý "citát" bez udání zdroje, na němž svou úvahu stavíte, kdysi koloval po internetu (jako citát z údajného soukromého dopisu Monneta neznámému anonymnímu příteli) a byl historiky zpochybněn jako něco, co v žádné Monnetově pozůstalosti nebylo a co není v žádném archivu. Takže kdo ví, kdo koho a proč "citoval", i když je vrcholně pravděpodobné - nejen ex post, z vývoje událostí, ale především ex ante, z charakteru kroků, které jako ekonom a globálně politický pragmatický stratég navrhoval už od konce 2. světové války -  že jde o názor konzistentní s Monnetovým pohledem na svět a na budoucnost.Na vyfabulovaných údajích se dá postavit jakákoliv konstrukce, ale je to s ní jako s vodním zámkem postaveným na pilotech z cukru.I kdyby čtenář odmyslel, že píšete o něčem, o čem asi nevíte skoro nic, a soustředil se na jádro vašeho komentáře (requiem za "národní" stát), je to ve vztahu k článku pana Studýnky převážně irelevantní, jde o samostatnou otázku. Státnost ve smyslu znaků jasně vymezených panem Studýnkou(přesně citovaných z Ústavy ČR) může/měla by/má/musí - vyberte si, každý z nás sílu toho imperativu asi cítí jinak -  být naplňována bez ohledu na teritoriální vymezení státu. Jde o funkce státu vůči občanům. A ty náš český stát neplní. Ne proto, že "by to nešlo" - tedy že by pro jejich plnění v takto definované podobě nebylo objektivní historicko-ekonomické a globálně politické prostředí příznivé - ale proto, že naši politici a státní aparát  na jejich plnění rezignovali a náš český stát  v jejich plnění selhal.
0 0
možnosti
Smekám
Ne vždy sdílím názory pana Studýnky a ne vždy se mi líbí jeho články. Ale dnes... smekám! Krásný článek! Správná pojmenování, nezpochybnitelné ilustrace.A teď, jak ven? Vím, to není na jednu stránku a neexistuje žádné demokratické řešení dosažitelné během 10 let. Dolů to jde rychle, i volným pádem. Postavit se na nohy a vyškrábat se na strmou horu jde těžce a pomalu, i u hory jménem demokracie a státnost v podmínkách demokracie.
0 0
možnosti

Urvisu

28. 9. 2012 12:19
Jsem přesvědčený, že existuje Duch českého národa. Nestýská se mi po žádném aladinovi s trikolórou na líčku, jen řeším otázku, co dokáže probudit občany k reálnému odporu proti zvůli zlodějů a podvodníků ve státních funkcích, aniž by kdokoliv z nás sáhnul po zbraních a konopných provazech na oprátky. Zatímco desítky mrožů odkusují špičku tlustého doutníku a pozorují národ "střádající vajgly do obálky", musí existovat zakulacená hora, na jejímž vrcholu je možné odšpuntovat kamennou zátku a založit požáry jako v Pompejích. Nehledat spasitele, jednoho z nás, ale vyvolat armagedon, který jde mimo nás. Věřím, že když se propojí láska, touha a nenávist všech občanů dobré vůle, projeví se ničivá síla, která ukončí dny beznaděje. Komu se podaří vyvolat velkou zlobu bez prolévání krve, přijde o vlastní duši. Ale druhého dne vyjde slunce.
0 0
možnosti

Ctirad Bednář

28. 9. 2012 11:32
Velmi dobrý článek.
Což, zdá se, potvrzuje mé přesvědčení, že se vyplatí číst především to, co nepíší novináři, ale lidé, kteří nepotřebují lízat ruku za trochu žrádla.
0 0
možnosti

28. 9. 2012 8:59
Zdravý pesimismus je zdravý - pokud je zdravý!
A postoj kdo-neskáče-není-Čech se mi z duše protiví a nikdy bych se k těm prosťáčkům nepřidal.Jen si myslím, že se nemusíme pořád jen litovat a aspoň jednou za rok bychom si mohli uvědomit, že jsme docela dobří.Knížete Václava zapíchli v roce 935, a byl to třetí český kníže. Náš stát je tady tudíž více než jedenáct set let. A drží se dobře - tedy pokud se neshlížíte ve Španělsku, Portugalsku, Itálii, Polsku nebo Řecku.Slovo "Slovensko", naproti tomu, bylo uměle a účelově vymyšleno teprve v roce 1919, když se vymýšlel název pro zcela nový stát, který vznikl spojením Čech, Moravy, jižního Slezska, Horních Uher a Západní Ukrajiny. A přitom to Slovákům nebrání při každé vhodné i nevhodné příležitosti békat o "svojej tisícročnej histórii" - do níž ukradli i velkomoravského knížete Svatopluka. Poměrně nechutné - ale česká negace vždy a všeho mi také příliš chutná nepřipadá. 
0 0
možnosti

Babaq

28. 9. 2012 14:42
Nerozumíme si
Nerozumíte mi. Já jsem neřekl, že bych předmět národní hrdosti zaměnil (za jiný stát). Ne, já tento pojem vůbec nějak nemusím. Je mi jedno, z jak hluboké paty který národ tahá svou historii, jestli ji ukradl jinému nebo jestli si ji koupil na blešáku. Minimálně v nedávné historii se Česko nemůže pochlubit žádnou kontinuitou, takže ohánět se knížetem Václavem je poměrně chabé.Popravdě - plno z těch "našich" slavných mrtvých by nás (dnešní své pra-pra-pra... potomky) hnalo svinským krokem, kdyby jen chvíli mohli pozorovat naše dnešní činy.A když říkáte, že *jsme docela dobří*, jak přesně to myslíte? Kdo přesně jsou ti MY? Počítáte mezi to všechny? I zloděje, vrahy, násilníky, podvodníky, včetně těch v nejvyšších kruzích? Ne, já budu raději sám za sebe. Na sebe můžu být hrdý, případně za sebe se můžu stydět. Ne na/za nějaké MY.
0 0
možnosti

Knight

28. 9. 2012 7:27
CEZko
Ja bych nemluvil o Ceske ale Ruske statnosti. Vzdyt predni predstavitel Ceskeho statu Kikina Klaus kona v zajmu spise Ruskeho statu nez toho Cezkeho a v zajmu svem zasel v ceske kotline politickou nekulturu a cely zvraceny system jehoz ovoce dnes sklizime. Drzitelem moci v nasi zemi nejsou uz davno lide ale mocenske financni skupiny. Doslo k uplne privatizaci nejen hospodarskeho bohatstvi (Kikina) tak politickeho zivota (Kikina). Jsem zumpou Evropy a vsichni ve svete to vi. Jediny politik, ktery za neco stal byl Havel a ten nam tu reputaci vecne zehlit nebude. 
0 0
možnosti