Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výslech vojenského kaplana

UKONČENO

Každý, kdo se rozhodne stát vojákem, bude muset projít seminářem etiky v duchovním a pastoračním centru české armády. Jeho služby zřejmě využijí i příslušníci zahraničních misí. Nejen na to, jak by měla instituce fungovat, jste se mohli ptát vojenského kaplana Pavla Rumla 11. července v 11:00.

položených otázek: 36 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (10.7.2007 13:00) winux
Z jakeho duvodu vlastne armada tento seminar povinne zavadi? Jde o upevneni moralky, vyvarovani se vybijeni zlosti na veznich, nebo neco jineho?
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:13)
Děkuji Vám i dalším návštěvníkům za dotazy. Seminář pro nastupující vojáky v Pastoračním centru navazuje logicky a plynule na dosavadní práci vojenských kaplanů pro vojáky. Jejím obsahem - v mém případě od r. 1999 již pro vojáky základní služby - byla mj. reflexe jejich povolání. Armáda si velmi brzy uvědomila, že musí o své zaměstnance pečovat systematicky a po všech stránkách - tedy také o jejich duchovní rozměr.
OTÁZKA (10.7.2007 13:47) ;)
kdo je Vam blizsi: (A) politruk Ořech (b) Field Chaplain Katz ?
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:14)
Vy jste mi nejblíž!
OTÁZKA (10.7.2007 14:18) Vladimír
Co, podle Vás,způsobilo, že je naše zem tak zoufale ateistickou pouští? Zajímají mne především důvody "bez výmluv".
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:17)
Z mnoha důvodů zmíním pro tuto chvíli tři - česká "nátura"; složitá církevní historie a komunistický režim.Pod čáru uvádím, že pro výkon našeho - farářského - povolání je toto prostředí mnohem zajímavější a napínavější než zavedené země se zavedenou religiozitou.
OTÁZKA (10.7.2007 14:25) já
V TV jsem teď sledoval filmy Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem. Taky si myslíte, že už je načase,aby bylo zfilmováno objektivnější nahlížení na husitství. Není pak divu, že a)husité=předchůdci komunistů, vpodstatě zemští škůdci b)Jan Hus=tragikomická postava c)Jan Žižka=vojevůdce,kterého je třeba vyzdvihovat,když jiného nemáme. Husitští hněží jsou pak pouzí vojenští kaplani své doby.
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:20)
Ty filmy jsou svědectvím doby svého vzniku...Pokud by se někdo pokusil o nové zfilmování, bylo by to určitě zajímavé... Já jsem zmíněné filmy neviděl velmi dlouhou dobu, tak teď mohu těžko reagovat přesněji, ale přesto se mi zdá, že Vaše srovnání husitských kněží s vojenskými kaplany kulhá.
OTÁZKA (10.7.2007 14:30) anonym
Z minulého století se nad námi snáší deprese z toho, že jsme vpodstatě nic nevyhráli - Mnichov, prohrané Slovenské povstání, pozdní snažení Pražského povstání, které pak navíc přišlo o toužené završení příchodu americké armády (byla blízko). Místo toho přišli hoši v rubáškách (s NKVD v zádech). Životy za Prahu nasadily vlasovci a smetanu sklidil Stalin...K tomu další trauma z vojsk v r.1968 a zjištění,že naše armáda je zase k ničemu. Proto to neustálé pohrdání armádou...dá se to změnit
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:24)
Dá se to změnit. Mění se to. A doufám, že naše současná armáda má na této změně velký podíl.
OTÁZKA (10.7.2007 14:35) Milan
Naše tradice je bez jednotící spojnice. Naše základy nejsou ani katolické, ani protestanské, jak je to u ostatních evropských zemí. Jsme podivnou míchanicí se silnou skepsí ke všemu náboženskému (viz Švejk). Proto ten neustálý podiv, že je něco jako vojenský kaplan. Asi s tím máte silné zkušenosti. Můžete se o ně podělit?
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:31)
Jsem v armádě od r. 1999.Nastupoval jsem jako třetí až pátý kaplan v pořadí, šli jsme do neznámého. Naše služba se v armádě dobře uvedla a udržuje se. Kromě pozitivních ohlasů na naši práci jsme museli slyšet mnoho kritiky, vtipů, posměchu a nejrůznějších narážek. Postupně ubývaly a pokud se teď ještě objevují, pak v úplně jiné atmosféře. Pro vojáky a armádu jsme byli neznámí. Byli jsme opředeni mnoha mýty a předsudky. Když se s někým pracovně stýkáte dennodenně, pak už najednou tolik nehraje roli co děláte - tedy vaše povolání - ale jak to děláte a jaký jste člověk. Se stejnými reakcemi se setkávají duchovní v naší zemi ve všech podobných pracovních prostředích a myslím, že jsme na to zvyklí. Od loňského roku pracuji v Ústřední vojenské nemocnici v Praze Střešovicích a i zdravotnický svět si na mě musel chvíli zvykat. A ve větší míře to zdravotníky teprve čeká; armáda, stejně jako vězeňská služba, má již tuto adaptaci za sebou.Tak to je.
OTÁZKA (10.7.2007 14:47) Karel K.
Naše novodobé vojenské tradice to je neustálá cesta devastace vztahu k vlastní armádě. Rakousko-uherská armáda je zosobněna ve Švejkovi, na legionáře se zapomnělo (ani doba po r.1989 s tím moc nenadělala, rezervy jsou). Odboj za 2.sv války je poznamenán přes výkony jedinců stínem mnichovským. A to, co s armádou udělali bolševici: není pak divu, že každý slušný muž nemá rád uniformu a kroutí hlavou nad těmi, co ji nosí....no, je to pracovní oděv(!) A co na to vojenský kaplan?
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:35)
Absolvoval jsem povinnou dvouletou vojenskou základní službu v minulém režimu jako absolvent vysoké školy. Nešetřili mě a ani mnohé další bohoslovce tehdy vůbec. Přesto jsem i v té době v armádě potkal mnoho slušných lidí. O to víc v současné době, kdy se armáda odideologizovala a velmi otevřela společnosti i světu. Naše armáda se v ničem nevymyká složení naší společnosti - je v ní stejně tolik slušných lidí jako "neslušných", jako v celé naší zemi.
OTÁZKA (10.7.2007 14:49) Jiří Sládeček
Pane kaplane ? Proč občas provádíte mezi mladými vojáky politické školení mužstva(PŠM)tak jak tomu bylo dřív za komunistů? Je to tím, že jste snad kapitalistický politruk (nebo Vatikánu). :-)
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:37)
Politické školení mužstva jsem jako "záklaďák" absolvoval mnohokrát. V minulé režimu, v socialistické armádě. V té novodobé nikdy - ani jako nepřímý svědek, ani jako aktivní řečník. Už to nikdo nedělá, víte???? Je rok 2007 a já Vás v něm vítám! Dovětek k Vatikánu - jsem evangelický farář, Vatikán mi tedy nevelí :-). A jistě víte, že naše duchovní služba v armádě je ekumenická.
OTÁZKA (10.7.2007 14:50) Radar
Pane kaplane, jaký je Váš názor na umístění amerického radaru v Brdech? Věřím, že jako duchovní osoba můžete mít nezávislý názor bez ohledu na to, kdo Vás platí (armáda? církev?). Vaše řeč buď ano, ano, ne, ne!!!
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:39)
Pokud budou dodrženy veškeré demokratické, věcné a odborné principy v rozhodování o této věci s umístěním radaru v naší části Evropy souhlasím.
OTÁZKA (10.7.2007 14:56) anonym
Váš názor na to, proč faráře a jiné duchovní osoby platíme ze svých daní namísto toho, aby si je věřící platili sami. Je to podle vás spravedlivé ??? (odděluji spoluodpovědnost všech za památky atd. jiné věci přesně definované: třeba příspěvky na církevní školství, církevní sociální činnost)
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:45)
Proč jsou u nás placeni duchovní státem? Protože se dosud nenašel konsensus mezi námi zvolenými zákonodárci, aby to bylo jinak. Za spravedlivé to považuji proto, že jsem po celou dobu své farářské práce byl "využíván" nejen křesťany a "věřícími", ale současně i lidmi nevěřícími. Protože měli o mou službu zájem, protože jsem jim byl zrovna na blízku atd. Opět to koresponduje se situací v armádě jako vzorku naší společnosti - naše služby si žádají jak křesťané tak nekřesťané. Spravedlivé??? Zdravé či nezdravé!!! Myslím si, že by pro církve bylo zdravější, aby si platily své duchovní samy. Asi k tomu ovšem situace u nás dlouho nenazraje z mnoha důvodů.
OTÁZKA (10.7.2007 14:57) Radar II
K předchozímu Radarovi. Proč podsouváte, že by pan kaplan měl být proti radaru? Třeba je pro a má to dobře zargumentováno.
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:46)
Díky, dobrá diskuse! Ať běží celospolečensky co nejvíc...a ať zní hlasy odborníků. Vymáhejme je.
OTÁZKA (10.7.2007 14:59) ZKy
Je nějaký rozdíl meti kaplany katolickými a protestanskými?
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:48)
Stejný jako mezi duchovní obou konfesí v civilu. Ale v armádě je tento rozdíl až druhotný - na první pohled nás vojáci nerozliší - nosíme stejnou uniformu se stejnými znaky, bez ohledu na "mateřskou" konfesi.
OTÁZKA (10.7.2007 15:02) Pavel
Jaké jsou vaše zkušenosti z totalitní armády. A nebo jste snad měl modrou knížku?
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:54)
Moji vojnu určili lidé, s kterými jsem setkal. To znamená, že jsem potkal lidi skvělé, kteří mi pomáhali a nebáli se mi pomoci. A potkal jsem zbabělce a sráče. Jako vysokoškolák jsem musel rukovat na dva roky, dali mě - přes moji žádost - co nejdál od manželky. Poslední půlrok mé služby jsem byl vyšetřován a nakonec trestně stíhán - a pak nakonec i osvobozen, protože si celou akci proti mně tehdejší vojenská kontrarozvědka špatně připravila. Nesehnala dostatek svědků!! Ahááááá! Víte proč? protože moji spolukolegové z vojny byli natolik stateční, že vydrželi i mnohahodinové výslechy a odtmíli odkejvnout to, co chtěli "kontrášové". Byl to půlroční bezohledný šikan na mě, mé rodině a na mnoha vojácích, kteří měli, žel, tu smůlu, že se se mnou na vojně potkali. Byli skvělí! Kamarádi! Stateční chlapi! A jinak jsem byl vojenský zdravotník a jako jeden z mála absolventů bohoslovecké fakulty jsem byl během vojny povýšen do hodnosti svobodníka! Moc jsem se během těch dvou let naučil. O sobě, o životě, o lidech.
OTÁZKA (10.7.2007 15:05) skeptik
Neměl byste po ruce povzbuzení proti pocitu smutku z toho, že se změnšuje počet věřících v této naší vlasti, potažmo v tzv.křesťanské civilizaci? To už nám opravdu jde jen o ten "chléb a hry"?
ODPOVĚĎ (11.7.2007 11:58)
Jeden z našich profesorů nám na fakultě říkával, že církev stála v historii za něco vždycky tehdy, když byla v menšině. Tak nám to třeba pomůže. A jinak považuji duchovní cestu člověka za možnost každého z nás a nesmírně se raduji z toho, že žiji ve svobodné zemi; že jsme jako křesťané neměli nikdy tolik svobody, jako máme dnes, a že tedy evangelium, které neseme, můžeme svobodně dávat k dispozici těm, kteří o ně stojí. Že jich je méně? To nevadí, to pořád v dějinách kolísá. Kdo chce, ať hledá!
OTÁZKA (10.7.2007 15:14) Stanley
Pane kaplane ( neznám Vaši hodnost, promiňte ), co vyprávíte vojákům, kteří jsou předurčeni a cvičeni k tomu, aby likvidovali ( zabíjeli ) nepřítele ? Jak se to ve Vaší mysli slučuje s Božím přikázáním ( nezabiješ ) ! Jste přece kněz ?!
ODPOVĚĎ (11.7.2007 12:06)
Příkaz z Desatera - nezabiješ - mluví o úkladné vraždě; zakazuje vraždu. Nemluví o povolání vojáků, nezakazuje vojákům na obranu své země zabít nepřítele. Nejen kaplani a psychologové, ale celá naše společnost musí "vyprávět" směrem k těmto profesím - že o ně stojíme; že si vážíme jejich práce; že od nich čekáme, že svoji práci budou dělat pořádně. Víte to nejsou jenom vojáci, kteří u nás mají zbraně; také od policistů přece čekáme, že když nám - VÁM - půjde o život, tak např. i policista na vaši obranu útočníka třeba i zastřelí. Ano, všichni, k jejichž profesi patří použití zbraně, se musí vnitřně vyrovnat s tím, že mohou i zabít. Aby to unesli, k tomu jim má pomáhat celospolečenská atmosféra, kterou vytvářejí vzdělaní angažovaní lidé. Kteří si musejí uvědomit, že oni sami očekávají, souhlasí a vyžadují, aby někteří mezi námi nosili a používali zbraně na ochranu druhých a ochranu země.