Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 4.10.2019 17:31

Je hezké, že Musk oprášil ideu sovětské těžké rakety N-1 a narval do prvního stupně 37 motorů.

Snad bude mít lepší výsledky...

J. Nováků 1.10.2019 12:40

To nikdo nevidí, že je to jen zprohýbaná plechovka-šrot? Vypadá to spíš jak vodárenská věž nebo silo na obilí, ten musí být zoufalej, prachy v prd.., auta nejezdí a reznou, umělá inteligence si hraje na schovávanou, doslova a plamenomet prý není plamenomet, ale podpalovač kamen.

J. Pospíšil 30.9.2019 16:40

Prospěšnější by bylo financovat naši zeměkouli a ne vyhazovat peníze pro lety na Mars.

V. Kadlec 30.9.2019 12:34

Jakpa Musk vyřešil radiaci Van Allenových pásů.. ;-D Předpokládám, že stejně jako NASA v roce 1969. Kdo by se jí zabýval, když se to točilo ve studiu.

J. Kalipso 30.9.2019 13:32

Kadlec vy jste v tom studiu kde to napaceli delal hajzlbabu ze? ze jste tak chytrej :-)

J. Salek 30.9.2019 15:35

Doporučuju si zjistit co jsou to V. A pásy a kam sahají. Aspoň se zde nebudete znemožňovat.

I. Dekyský 29.9.2019 16:06

To se nám to hoduje, když nám lidi pučujou peníze

V. Kun 29.9.2019 16:04

Pan Musk je geniální PODVODNÍK!!

V. Gryc 29.9.2019 12:20

Zase pár hlupáků oškube o prachy.

J. Zima 29.9.2019 10:42

Zdá se, že Musk buď už definitivně zblbnul nebo si dělá z lidí bohapustou srandu. Při současném stavu techniky raketového pohonu založeném na chemických reakcích jsou hromadné cesty lidí na Mars nemožné. Krátkodobá expedice několika málo lidí je sice možná, ale vzhledem k délce trvání cesty nedává smysl. Pro vědecké účely jsou mnohem vhodnější robotické sondy, které nepotřebují spoustu materiálu na udržení života.

Pokud chce investovat peníze a dělat experimenty (a najde k tomu ochotné lidi), tak může začít na pozemských pouštích, podmínky jsou tam neskonale příznivější než na Marsu.

J. Husařík 29.9.2019 12:30

Tak zatím mu více méně vychází vše. Ukazuje se, že lidstvo už na Marsu klidně mohlo být, kdyby o to skutečně usilovalo a myslím si, že máme velké zpoždění, protože je to už padesát let, kdy jsme byli na měsíci. Mezi tím jsme se v technologiích až neuvěřitelně posunuli vpřed. Reálné to rozhodně je, jen nevím, jestli je vůbec důležité, lidi v takovém počtu do vesmíru posílat. Ale každý takový krok, nás posouvá vpřed, jelikož to vyžaduje nové nápady a také to přitahuje nové investice a cestování do vesmíru se zlevní. Kdo na to doplatí, budou rusové a částečně Evropská agentura ESA. Ti dosud vydělávali na vypouštění družic soukromým společnostem a bohužel, stanou se drahými a tudíž zbytečnými, pokud se nepřizpůsobí. Ono místo sta lidí, může taková raketa vypustit mraky družic a docela levně. Takže bude zajímavé sledovat, jak na to ostatní země budou reagovat.

J. Zima 29.9.2019 23:37

Vy se velmi mýlíte. V některých technologiích jsou velké pokroky, ale vývoj rozhodující technologie pro vesmírné lety tj. raketový pohon se zastavil v 70. letech minulého století. To je také důvod proč jsme byli před 50 lety na Měsíci, ale potom už nic. Jedině průlom v této oblasti založený pravděpodobně na jaderném principu by to mohl změnit. Takže platí, že za současného stavu jsou hromadné cesty lidí na Mars nemožné.

D. M 30.9.2019 11:53

Vy se velmi mýlíte, co se týká pokroku v raketovém pohonu. Stačí se podívat na to, jak Muskovy rakety přistávají pozpátku vertikálně na přesné místo. Před 10 lety o tom všichni odborníci z NASA i z ostatní států mimo US prohlašovali, že je to nesmysl a že to technicky nejde.

J. Zima 30.9.2019 15:46

Můžete prosím vysvětlit jak přistávání stupňů nosičů zkrátí cestu na Mars? To tak nanejvýš zlevní vypouštění komerčních satelitů. A už vůbec se nejedná o pokrok v raketovém pohonu. Ty motory, co Musk na raketách používá, spalují tentýž kerosin s kapalným kyslíkem a mají stejnou konstrukci jako např. u Saturnu 1 a 5 nebo Sojuzu už od přelomu 60. a 70. let. Tak kde je ten pokrok?

J. Salek 30.9.2019 15:40

Pane, možná že by chtělo si prvně něco zjistit o Muskově plánu. Jaderný pohon pro Mars není vůbec zapotřebí. Jaderná energie bude důležitá při kolonizaci vnějších planet.

J. Zima 30.9.2019 15:53

Ano přistání malé krátkodobé expedice s lidskou posádkou na Marsu lze dosáhnout i s dnešními chemickými raketami ovšem ze vynaložení extrémních nákladů a velkým rizikem, vzhledem k době trvání cesty, která je mezi 6 a 8 měsíci. Musk však hovoří o dopravě stovek lidí. Tvrdím, že to je bez jaderného pohonu, který by zkrátil cestu na maximálně několik týdnů je nemožné.

V. Novák 4.10.2019 17:45

S raketami s chemickým pohonem prostě nemůže ani Musk letět jinak, než se létá prozatím - tedy start, nabrat patřičnou dráhu, vypnout motory, letět setrvačností podle pana Kepplera a pak brzdit. U Marsu, kde se nedá pořádně brzdit o atmosféru, se zhruba stejnou spotřebou paliva jako start. Lidi těžko necháte hopsat v airbegách... A to palivo musíte nest a tedy i urychlit už od Země.

Kosmickou mechaniku taky ani Musk neoblbne (na rozdíl od spousty lidí), takže let tam potrvá měsíce, jak píše p.Zima. Na ty měsíce potřebujete potraviny, a vzduch; voda se dá recyklovat - ale jídlo si zpětně nevyrobíte. A všechno zdvojit, lépe ztrojit, protože cestou neotočíte - a když se vám podělá záchod, tak se utopíte ve vlastních... tentononc... O podělaným pohlcovači CO2 a H2S (i kosmonauti prdí, nejen hadi)nemluvě.

Takže 8 měsíců tam, v radiaci, když si Slunce pšoukne, takvás usmaží. Kam se hrabou van Allenovy pásy!

V. Novák 4.10.2019 17:28

Spíš méně než více...

A ten mrak družic bude na stejné dráze nebo spotřebuje kvanta paliva a okysličovadla na změnu?

K. Doležel 29.9.2019 10:01

Co na to Gréta?8-o

P. Hlosta 29.9.2019 9:55

Nechce se mi to uvěřit, že by dokázali už v tak blízké době tak technologie zajistit, že by lidé dokázali na Marsu žít bez neustálé hrozby ohrožení na životě. Lidem na Marsu by museli tam dovézt zbraně, aby se mohli navzájem před sebou bránit a vymoci si návrat zpět na Zem. Jinak je to prozatím jen odsouzení k trestu vyhnanství na doživotí ne nepodobné gulagům.

P. Eugel 29.9.2019 10:10

To zas bude lidí , kteří nepochopí , že jde o ironii.


Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...