Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Přepíšeme evoluci? Jak vypadá první organismus s umělou DNA

Evoluce vytvořila bezpočet forem života. Kdybychom ale pátrali od polárních pustin po tropické lesy, od dna nejhlubších moří po vrcholky nejvyšších hor, nenajdeme nic, co by se byť jen vzdáleně podobalo mikrobovi z laboratoří kalifornského Scripps Research Institute.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

26. 5. 2014 17:15
Človek dokáže všetko

Takmer čokoľvek človeka napadne, sa dá aj realizovať. Nepochybujem o tom, že nepotrvá dlho a budú sa dať liečiť všetky choroby a predlžovať život o stovky rokov.

Už menej som si istý tým, či to bude pre ľudstvo prospešné. To, že vedľa seba dokážu žiť v priemere 3 generácie (deti, rodičia, starí rodičia) má určite nejaký evolučný dôvod. Inak by evolúcia/príroda/Boh (každý nech si dosadí svoje) zariadila život dlhší.

Osobne si myslím, že ak by sa ľudia dožívali v priemere 200 a viac rokov a boli by úplne zdraví a silní do 180 rokov, tak by nastalo na Zemi peklo. Moc, pozemky, peniaze - jednoducho všetky materiálne statky by sa koncentrovali do veľmi úzkeho okruhu ľudí. Ostatných 99% by tejto kaste slúžili len ako novodobí otroci...

0 0
možnosti

27. 5. 2014 9:53
Re: Človek dokáže všetko

čokoľvek asi nie ;-) nezabúdajte, že sme limitovaní prírodnými zákonmi. Niekde som čítal, že u člověka je možné teoreticky predĺžiť vek na 150 - 200 rokov, už si to nepamatám. V tom prípade by som to tak čierno nevidel. I tu existujú samoregulačné mechanizmy. Zrejmá je napr. súvislosť medzi výškou životnej úrovne, priemernou dĺžkou života a intenzitou rozmnožovania.

0 0
možnosti

26. 5. 2014 13:34
booože, to je zas bulvární nadpis

prý organizmus s umělou dna a přitom má jen cizí písmena na jednom plazmidu. A prí se mu nic jiného ani vzdáleně nepodobá - a přitom jde jen o jemně upravenou E.coli

Ach jo, lidovky, ach jo

0 0
možnosti

26. 5. 2014 13:35
Re: booože, to je zas bulvární nadpis

... a prý..., chybička se vloudila

0 0
možnosti

25. 5. 2014 0:31
Mne tyto vyzkumy nahani spise strach

Mame strach z ev. bakterii ci viru z jinych vesmirnych teles, nebot nas organismus by se pri kontaktu s nimi nemusel byt schopen branit. Stejne tak pro jistotu sterilizujeme sondy vysilane na Mars, aby, pokud by tam existovala nejaka forma primitivniho zivota, ho nase mikroorganismy negativne neovlivnily. A na Zemi si klidne zkousime vytvorit chamrad, ktera se muze utrhnout ze retezu a dat nam mat!

0 0
možnosti

26. 5. 2014 13:37
Re: Mne tyto vyzkumy nahani spise strach

mimozemské organizmy by byly patrně natolik odlišné, že by nám nemuseli způsobit žádné problémy

0 0
možnosti

24. 5. 2014 11:48
ano pane Zahumensky

Jenže jestli vývoj není jen přizpůsobeni se. Ten organismus nepovysil do něčeho vice organizovaného, jen se přizpůsobil a útočí jinak. Stejné jako polární Liska nebo zajíc maji kratší uši, i čumák, aby jim neomrzl- prizpusobili se. A nemusíte se snažit nás zesměšnit. Opravdu nemáte čím. Evoluce by znamenalo, kdyby ta Vase bakterie najednou začala MIT mozek nebo končetiny či jinak povýšila. Vědci tomu nerozumí stejné jako my, ale maji SVA dogmata a tech se drží a nepřipustí jiný názor, stejné jako církve. V tom jsou si zajedno i tím potíráním náhodných objevu, které se nehodí do krámu.

0 0
možnosti

J. Rak

25. 5. 2014 21:09
Re: ano pane Zahumensky

Zesměšňovat vás opravdu nikdo nemusí. skvěle to zvládnete sama :)

citace z wiki: vývoj - je označení pro soustavný proces, během kterého dochází ke změně aktuálního stavu do stavu nového.

kdyby bakterie najednou začala mít mozek tak by to bylo v rozporu s teorií evoluce. je to asi stejná blbost jako kdyby jste napsala že evoluce by byla kdyby muchomůrka červená najednou začala mít placentu :). mimochodem jednotlivé bakterie se od sebe mohou lišit asi jako vy od té muchomůrky :)

k těm dalším nesmyslům. některé přechodné fosilie máte zde: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_transitional_fossils

ty další otázky jsou tak hloupé že nevím jestli si neděláte legraci. je to něco na úrovni otázky - proč všichni lidé nejsou raketoví inženýři ? :) latimérie je recentní ryba a nikde NEBYLA nalezena její fosilie. od fosilních lalokoploutvých ryb se značně liší.

0 0
možnosti

24. 5. 2014 10:28
:)

Vy dva jste se dlouho hledali, že :). Máte více informací než většina biologů a to že, něcomu nerozumíte, neznamená, že to neexistuje. Takže, evoluce samozřejmě neustále probíhá. Nejlépe je to vidět na bakteriích, kterých životní cyklus je poměrně rychlý a máme šanci ho pozorovat. Rezistence na antibiotika je evoluční výhoda a vzniká náhodně. Selektivním tlakem se pak přemnoží rezistentní kmeny. U lidí je například nosičství genu pro cystickou fibrozu evolučně výhodné, protože tito nositelé neonemocní na choleru. Morové rány ve středověku v Evropě byli často epidemie cholery a přežili jenom nosiči toho genu. Proto je v Evropě každý 35 člověk nosičem genu na cystickou fibrozu. Lidi se srpkovou anémii nemůžou dostat malárii, tato nemoc pro ně znamená výhodu. Proto je v endemických oblastech tato nemoc hodně rozšířená, nositelé se dožívají spíše reprodukčního věku a předávají gen dále. Najděte si něco něco o Volvox globator, jednobuňkovce se spájejí a tvoří složitější organizmy.

0 0
možnosti

24. 5. 2014 10:28
Re: :)

patřilo jako reakce na níže uvedené veselé přízpěvky

0 0
možnosti

24. 5. 2014 7:57
umela pismena mohou lecit

Stejné tak i zabíjet. Evoluce? Ukazte mi jedinou přechodnou fosílii. Proč jednobuněční zůstávají dal jednobuněční? Proč všichni z oceánu nejsou na pevnině. Proč latymerie zůstává miliony let stejná a nikam se nevyvíjí?

0 0
možnosti

24. 5. 2014 9:19
Re: umela pismena mohou lecit

Protože evoluce je blabol. Darwin tehdy nechtel nic vedet o genetice a DNA znat nemohl.

Ale tisickrat opakovana lez v mediich se stava pravdou... Ostatne většina lidi ani nemá sebemensi zajem premyslet nad tim-jak to vse ve skutecnosti bylo. Hlavni je pro ne bulvar a celodenni nakup v supermarketu....

0 0
možnosti