Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Převrat v mezihvězdné chemii

Materiál nutný ke vzniku života se vyskytuje ve vesmíru běžněji, než se soudilo. Dokazuje to objev záporně nabité molekuly složené z osmi atomů uhlíku a jednoho vodíku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Paťa

27. 7. 2007 8:18
To sou věci!

 Kolikrát nemůžu najít ani svou ženu a oni ti vědci najdou molekulu až tak daleko!8-o;-D

0 0
možnosti

Petr

27. 7. 2007 1:10
Převrat v mezihvězdné chemii

A pan Cibulka se neozve nebo výjimečně nemá seznamy?

0 0
možnosti

Michal 1

26. 7. 2007 14:53
Vesmir zivotem kypi

Vesmir byl"stvoren" tak, aby zivot musel vzniknout. Vsechny kosmologicke konstanty byly tak "nastaveny". Myslenka, ze zivot je jenom na zemi je zcela absurdni. Jiz pri pouhe predstave o velikosti vesmiru s jeho miliardami galaxii z nichz kazda se sklada z miliard hvezd a planety jak dnes uz vime nejsou zadnou vyjimkou, spis pravidlem, pak musi vesmir zivotem prekypovat. Vzdyt v celem vesmiru plati stejne fyzikalni a chemicke zakony. Prvky nutne k zivotu vyprodukovaly prvni obrovske hvezdy v rannem stadiu vesmiru - a to v obrovskem mnozstvi(koncily s jejich kratkym zivotem jako supernovy) jsou zjistitelne vsude v celem vesmiru. Na druhe strane je vice nez pravdepodobne, ze se s vyssim zivotem ve vesmiru nikdy nesetkame. To je ale problem obrovske velikosti vesmiru a naseho kratkeho byti. Tudiz porad zverejnovane spekulace o pritomnosti vody, organickych sloucenin a o moznem zivote jsou pouhym omylanim toho, co je minimalne 20 let jasne a slouzi to pouze k produkci pseudoinformaci, ktere si nechavaji zurnaliste tucne zaplatit......

0 0
možnosti

Atheista

30. 7. 2007 12:54
Re: Vesmir zivotem kypi

No...uprimne receno neumim si vubec predstavit, proc by pritomnost jakychkoliv molekul, jakychkoliv zaporne ci kladne nabitych iontu a vody mela mit tak rozhodujici vyznam pro vznik zivota.

Pred par lety byla jeste existence vody na Marsu popirana, dokonce vypracovano xxx teorii jak diky male pritazlivosti byla "odstredena" do vesmiru. Dnes ( za predpokladu ze mereni a jejich interpretace jsou spravne) ma normalni clovek dojem, ze to tam vypada jak ve Finsku. Velika jezera prikryta prachem o teplotach -30 C, v geologicky nedavne minulosti dokonce zrejme v kapalnem stavu na povrchu. No a zatim se nepodarilo objevit sebemensi stopy zivota- ani na Marsu, ani na Titanu. A existence zivota nekde jinde v nasi galaxii popr v jinych ? To se zrejme nikdy nedovime, vzdyt bysme ani nebyli schopni identifikovat jinou formu zivota nez tu kterou zname ( i kdyz je otazkou proc by zrovna jina forma mela existovat) A otazkou je zda vubec kdy dokazeme vznik a podstatu zivota pochopit. Zatim moc nechapeme ani zakladni stavbu hmoty  a urcite nechapeme nebo si neumime vysvetlit princip "jak to funguje"

A.

0 0
možnosti

To nic nedokazuje.

26. 7. 2007 11:32
Na tu molekulu třeba ultrafialové záření nemůže.

Nepronikne temným oblakem, právě tak, jako viditelné záření. Rádiové vlny do mraku vidí hlouběji, ne-li skrz. Není důvod, proč stávající teorii revidovat, není s tímto objevem v rozporu. Naopak, objev ji potvrzuje.

0 0
možnosti

Daniela

26. 7. 2007 10:07
1!

C8H? Bizarní molekula. Jak saze. Jestli našli tohle, dá se najít ledacos. Jak to říkali Bunsen a Kirchhof? Ze spojitého spektra látka pohlcuje stejné frekvence, na nichž v excitovaném stavu vyzařuje. Tedy ne že by se to tady dalo použít.

0 0
možnosti