Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

O čem sní muži a proč ne o dětech

Tradiční model muže a otce se dostal do těžké krize. Po pádu patriarchátu a vzniku společnosti blahobytu již nic nebrání mužům, aby se nechali ovládnout samčími pudy a rezignovali na úlohu otců. Existuje k tomuto vývoji nějaká alternativa?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

idouza@quick.cz

mimo misu (stejne jako olga s.)
je mi lito, ale tenhle clanek snasi dohromady par blabolu, vytrzenych z kontextu. odkud jsou ty citovany teze? je opravdu takhle jednostranne napsana kniha od bakalare, nytrove a strachoty? proc jsou citovany americke "vyzkumy" ze zacatku 90-let? jaky je vekovy profil autoru tech vypovedi? at uz je autorem tyhle kompilace kdokoli, ocita se tezce mimo misu...
0/0
27.1.2006 19:15

kama

Re: mimo misu (stejne jako olga s.)
o to přece nejde odkud čerpal a jak je kdo starý. jde o tu myšlenku a na té něco je!
0/0
6.2.2006 16:03

Petra II.

Břímě mužů
V souvislosti s tím, že současný konzervativní vzorec partnerství poškozuje nejen ženy, ale i muže bych tu ráda citovala Jana Bílého, lektora tzv. mužských konstelací.
" Co vylučuji je, že muži mají méně problémů. Statisticky viděno se muži opotřebovávají rychleji (umírají skoro o deset let dříve), odcházejí čtyřikrát častěji dobrovolně ze světa (což také není příznak toho, že by se jim zde moc líbilo) a na dvacet vězňů připadá zrovna jedna vězenka (zdali se to tak vůbec říká?)."
" Známý bonmot praví, že ženy trpí ve vztahu, muži po jeho skončení. To znamená: český muž v období vztahu problém neřeší, nýbrž ignoruje. Žena do něj buší, neboť to skoro nemůže vydržet, ale muž nevidí žádný problém a jde do hospody. Když to finálně žena nevydrží a muže opustí, přestane mít (logicky...!) problém (s mužem). Ale nyní začne mít problém muž, a to pořádný. Kam se bez ženy vrtnout? Inu - do hospody. Toto vysvětluje, že české hospody přežily a přežijí jakoukoliv minulou, přítomnou a budoucí hospodářskou a duchovní krizi."
" Být odříznut od svých pocitů, od svého cítění, to se samozřejmě nestává pouze mužům. Ale dřívější staletí k tomu u mužů napomáhaly podstatně víc, než u žen. Ten "ne-cit", který takový (taková) má, je velice těžký. Takový člověk je totiž izolován od ostatních a od přírody, nemá jejich pod
0/0
27.1.2006 10:59

Petra II.

Re: Břímě mužů
Být odříznut od svých pocitů, od svého cítění, to se samozřejmě nestává pouze mužům. Ale dřívější staletí k tomu u mužů napomáhaly podstatně víc, než u žen. Ten "ne-cit", který takový (taková) má, je velice těžký. Takový člověk je totiž izolován od ostatních a od přírody, nemá jejich podporu, jejich sou-cit a necítí tu sílu, která pramení ze sounáležitosti. Co mu zbývá? Kariéra? Nesmyslné dobývání světa, který je venku, mimo něj, oddělen tlustou stěnou právě tohoto ne-citu? Lety na Měsíc a současné ignorování té úplně neznámé krajiny, která začíná deset centimetrů pod bradou?
No a přesně tohle se začíná měnit. (Na poslední konstelaci bylo třináct mužů!) Takže, milované ženy, nikdy nám nevyčítejte, že nic necítíme. Podejte nám ruku a nechte nám trochu času. A když už to nemůžete vydržet, tak nás opusťte, bez výčitek, opusťte nás s vaší sílou a ve vaší síle. My určitě zase přijdeme, neboť jak už muž Hemingway poznamenal, muž se učí porážkami. A mi muži uděláme nejlépe, když zapomeneme, že cítění má být prý ženská záležitost. To není výmysl žen, od kterých jsme to slyšeli. To je původně výmysl těch mužů - dobyvatelů, kteří se uřízli od větve, na které seděli, protože chtěli být svobodní. A nyní visí chviličku v prázdnotě - než bouchnou na zem. Budoucnost patří objevitelům, ne dobyvatelům.
0/0
27.1.2006 11:01

s

Je mi tricet a jestli po necem netouzim, tak jsou to haranti:)
Sedet doma, varit a prat, v tom fakt nespatruju stesti:) Sislat na sviste v kocarku a byt na vetvi z toho, ze prave rekl Mama, to mi prijde dost uhozene. Nejlip je mi s pritelem na cestach a u more a mistrovstvi sveta ve fotbalu. A to prosim nejsem muz:) Nezapadam do zadne skatulky:))
0/0
29.1.2006 8:20

Lída

Re: Je mi tricet a jestli po necem netouzim, tak jsou to haranti:)
Ale zapadáš, do kategorie lidí, kteří by fakt neměli mít děti.
0/0
2.2.2006 8:32

Drak

Tess 3
Tess, mam pro tebe otazku: Narodil se nejdriv clovek s velkym mozkem, to aby pak mohl vice premyslet, anebo premyslel tolik ze mu velky mozek narostl?  
 
Sam odpoved neznam a bohuzel nemam cas vyhledavat, ale usuzuji z toho ze pri vzniku novych druhu DNA mutuje (obvykle se znekolikanasobi) a proto byl nejdriv dostatecne velky mozek (lepe receno vice neuronu a jejich interakce) a az potom clovek zacal myslet.
 
Co studujes, antropologii?
 
>>>>>>> To ze jsme Homo sapiens souvisi s vyvojem mozku, jeho zmenou v systemu a podstatnou zmenou ve velikosti. Evoluční změny lidského mozku jsou spojeny nejen s jeho zvětšováním, ale i s reorganizací a lateralizací.
0/0
27.1.2006 6:21

Jan

O čem sní muži a proč ne o dětech? Koho zajímá skutečná odpověď, má možnost si přečíst: DILEMA ČESKÉHO NÁRODA: MÁME DÁLE V KLIDU VYMÍRAT, DUCHOVNĚ A MRAVNĚ DEGENEROVAT, ANEBO MÍSTO TOHO RADĚJI REFORMUJEME NAŠI NÁRODNÍ RODINNOU POLITIKU?
O čem sní muži a proč ne o dětech? Koho zajímá skutečná odpověď, má možnost si přečíst:
DILEMA ČESKÉHO NÁRODA: MÁME DÁLE V KLIDU VYMÍRAT, DUCHOVNĚ A MRAVNĚ DEGENEROVAT, ANEBO MÍSTO TOHO RADĚJI REFORMUJEME NAŠI NÁRODNÍ RODINNOU POLITIKU?
0/0
25.1.2006 0:08

Finrod Felagund

zajímavost
Nevím, čím to, ale nedávno se ukázala tabulka, jak jednotlivé státy podporují menšiny na úkor většin (rozuměj: pozitivní diskriminace) a vyšlo z toho z EU buď první nebo druhé nejlepší Maďarsko (nejsvobodnější, nejrovnoprávnější, tudíž minimum takových opatření) - a když jsem vyjádřil názor, jak to u předků (mám částečně maďarské předky) dobře vedou, tak mě několik feministicky naladěných slečen skoro ukamenovalo :)
0/0
24.1.2006 19:42

Bokonon

Bláboly, které mají ospravedlnit sociální perzekuci otců
Ne genetické předpoklady, ale socialismus vedený muži s malým egem (?) je hlavní příčinou krachu klasické rodiny. Dnešní manžel - otec ždímán na daních, pod diktátem manželky (s podporou restriktivního státního aparátu v zádech) s obrovskou odpovědností za děti, o které se matka často vůbec nestará (a spíš sleduje TV seriály a reklamy na produkty, za které utratí manželovy peníze) je naprosto neschopen se existující perzekuci bránit. Právní a zejména mediální rámec je jednostranně nakloněn ženám, tedy bezohlednějšímu a jednoznačně soupeřivějšímu z obou pohlaví. Neexistuje Bílý kruh bezpečí pro otce a jejich děti. Sociální pracovnice se zasměje, že manželka psychicky týrá rodinu. Ženy jsou od přírody soupěřivější než muži (existuje žena - kamarádka?) a pokud je jediná korekce této agresivní rivality - tedy mužská autorita - je dlouhodobě podkopávána - legislativně i mediálně - jsou výsledky tristní. Souhlasím s Finrodem níže, že takoví muži - s nožem na krku - jsou pochopitelně mnohem lépe ovladatelní. Identifikace se zřízením, které je takto odírá je ovšem minimální.
0/0
24.1.2006 8:58

ZV SK

Re: Bláboly, které mají ospravedlnit sociální perzekuci otců
no zbohom, ak je to takto v celých Čechách, tak potom úprimnú sústrasť...
0/0
24.1.2006 9:37

Finrod Felagund

Re: Re: Bláboly, které mají ospravedlnit sociální perzekuci otců
skoro, preto mám priateľku z Moravy ;))))))
0/0
24.1.2006 10:40

Adam

Re: Re: Re: Bláboly, které mají ospravedlnit sociální perzekuci otců
Finrode jak ti dopadli zkousky ? Doufam zes to udelal za jedna.
0/0
24.1.2006 16:47

Finrod Felagund

Re: Re: Re: Re: Bláboly, které mají ospravedlnit sociální perzekuci otců
Hádáš dobře :)
0/0
24.1.2006 19:35

Adam

Re: Re: Re: Re: Re: Bláboly, které mají ospravedlnit sociální perzekuci otců
To nebylo hadani, vim ze ti to mysli, az na male vyjimky. Co se totiz nenaucis ve skole, da ti zivotni praxe. Ver mi ze prace v materske skolce je narocna, to poznas az budes mit svoje deti.
0/0
24.1.2006 20:45

Finrod Felagund

Re: Re: Bláboly, které mají ospravedlnit sociální perzekuci otců
Bohužiaľ narozdieľ od SR alebo MK (Magyar Köztársaság) sa tu feministky usadili riadne... a ich názory prejíma spústa žien, ktorým nedochádza, že v prípade presadzenia tejto ideológie by aj ženy, ktoré nectia oficiálnu líniu dopadli zle, lebo presne v duchu stalinizmu by neboli trestaní len skutoční opozičníci, ale aj všetci, ktorí by mohli patriť k opozícii....
0/0
24.1.2006 10:42

Petra II

A jak je to na Slovensku
ZVSK, ja zase slysela, ze na Slovensku jsou chlapi ožralové, kteří propijí půl výplaty a na rodinu kašlou. Ovšem já tomu nevěřím, protože tyhle zjednodušující cancy jsou prostě nesmysl. Jestli Ty věříš těm blábolům, co tu jsou napsané, tak tě pánbůh potěš.
0/0
24.1.2006 13:40

Finrod Felagund

Re: A jak je to na Slovensku
To jste se spletla, protože ti, o nichž Vám asi vykládali, nebyli tak úplně Slováci, ale spíš Tmavoslováci.... jen v rámci politické korektnosti se nesmí asi říct, kdo mohou být zač... co jsem tak slyšel, tak to není běžné nejen u Tmavoslováků, ale i u Tmavočechů. Problém je v tom, že většinou nepropijí půl výplaty, ale půl podpory.... a jinak - můj táta je Slovák a je manažer, který pracuje od rána do večera, má tři vysoké školy, PhD a MBA, praxi v jaderném inženýrství a nezdá se mi, že by propil půl výplaty, naopak, přijde mi, že pokud si dá nějaký alkohol, tak většinou láhev nějakého poměrně drahého a dobrého vína, které si s mamkou dají po dobré večeři.... a už vůbec neplatí, že by kašlal na rodinu. A znovu říkám: je Slovák. A tam, kde vyrůstal, tomu bylo stejně a u většiny mých známých ze Slovenska tomu tak je také.
0/0
24.1.2006 16:08

Petra II.

Re: Re: A jak je to na Slovensku
Vždyť jsem tu psala, ze tomu neverim, protoze to jsou zjednodusujici nesmysly (byt jsem to slysela od Slovenek.)
Totez plati o napsanem vyse. Vy jste opravdu presvedceny, ze Cesky jsou militantni feministky,
ktere nenavidi muze a nejradeji by je vykastrovaly?
V me rodine zase vyborne funguje demokracie, rovnopravnost a zodpovednost obou partneru.
Nvzdory tomu, ze zastavam nektere feministicke postoje, me vztahy s muzi at uz v partnerske, pratelske ci partnerske rovine jsou vyborne, a to jednoduse proto, ze chci dobre pro obe strany.
Proto odmitam vyse uvedene blaboly a proto odmitam, ze vsichni Slovaci (nikoli ti tmavi) jsou ozralove, kteri propiji pulku vyplaty a nevenuji se sve rodine.
 
0/0
24.1.2006 17:02

srrt

Re: Re: Re: A jak je to na Slovensku
;)Ahoj, pises, ze v rodine vsechno funguje. Jsi si jista? Neni to jen tim, ze o spouste veci nevis, protoze jsou od tebe filtrovany? ad co napsal bonbo.. Onoje to psano docela extremnim zpusobem, ale ja sam mam ve svem okoli par chlapu, kteri takhle ve schych 35-45 prisli diky trianglu soudkyne,advokatka,byvala manzelka o veskery svuj majetek + deti - zacinaji znovu. Rozvodove soudy jsou nastaveny tak, aby zeska mohla chlapa oskubat do posledni mrte kdyz se ji zamane. Ja verim, ze to melo svuj vyznam, ale ne v dnesni dobe, kdy z rodin utikaji v podstatte jen zenske... Ale kdyz jsme u soudu, tak by se dalo pokracovat - viz trebas zruseni premise neviny... co dodat.
0/0
24.1.2006 17:55

Petra II.

Re: Re: Re: Re: A jak je to na Slovensku
Asi jsi myslel presumpce neviny. Zakon jasne rika, ze se majetek deli pul napul. Navic pri
dnes se lide rozvadi predevsim nespornym zpusobem, kde se o detech a vyporadani majetku musi dohodnout! Nicmene souhlasim s tim, ze otcove jsou diskriminovani, zejmena tehdy, kdyz
zena pouzije deti jako rukojmi a nastroj pomsty. (Dalo by se rict, proc si takovou bestii brali?)
Nicmene mi pratele, ktere snad Klaus nekdy jmenuje soudci se vubec neboji davat temto
pomsytchtivym osobam jednu pokutu za druhou - a verte, to velmi boli a je to ucinne. Jen se soudci nesmi bat a nesmi byt zkostnateli. Prostredky, jak tyto zeny donutit, aby dodrzovaly to, co bylo domluveno, tu jsou. Kazdopadne deti maji pravo na oba rodice, rozvod by mel byt pouze vyjimecne a krajni reseni a manzele by se meli PRED UZAVRENIM MANZELSTVI
domluvit, jak by v pripade rozchodu majetek delili a jak by se starali o deti. Kdyz se na to clovek podiva v dobe, kdy mu mozek nezatemnuji vasne, uvedomuje si, jak zavazne dusledky rozvod ma a pusobi to preventivne.
0/0
25.1.2006 9:38

Finrod Felagund

Re: Re: Re: Re: Re: A jak je to na Slovensku
Musím zatleskat. Ačkoliv se mi jinak Vaše feministické názory moc nezamlouvají, tohle Vám klidně podepíšu. Nedávno jsem v jedné diskusi poznamenal, že nemám nic proti tomu, když se rodina v krajním případu rozvede, ale že rozvedenou rodinu, resp. rodinu tvořenou kromě dětí jen jedním rodičem považuji za nenormální, neboť normální (pozor, nikoliv nutně v daném případě nejlepší!) je rodina, kde jsou dva rodiče a to opačného pohlaví. Čímž netvrdím, že by se ty jiné možnosti měly zakázat, jen jsem poukázal na to, co podle mě je a není normální. Výsledek? Byl jsem označen za fašistu, protože sám byvše z úplné rodiny, asi jsem se dotkl několika lidí z rodin neúplných, kteří si to vzali osobně. Jenže ouha, tito nemají takovou autoritu k manželství a výchově obou partnerů, jako třeba já nebo jiní, kdo jsou z úplných rodin, a koloběh se opakuje...
0/0
25.1.2006 23:44

Petra II

Re: Re: A jak je to na Slovensku
Tak si tak říkám, Finrode, asi to není lehké mít tak úspěšného a perfektního tátu.
Promiňte, ale to už je mimo tuto diskuzi. Přeji vám hodně sil.
0/0
24.1.2006 17:48

Finrod Felagund

Re: Re: Re: A jak je to na Slovensku
Snažím se mu vyrovnat ze všech sil. Nicméně děkuji
0/0
24.1.2006 19:36

Petra II.

Re: Re: Re: Re: A jak je to na Slovensku
Možná se mýlím, ale mám pocit, že Vaším údělem není komukoliv se vyrovnávat.
Vyšlapáváte si svou vlastní cestu a ta, myslím, nebude nezajímavá.
0/0
27.1.2006 10:50

Kryštof

ODLUKA CÍRKVE OD STÁTU
Nic jinýho si nepřeje klasická česká rodina (muži i ženy) než odluku církve od státu - a hodně problémů by ubylo. A  Mgr. Anně Černé z pražského arcibiskupství jen vzkazuju: Komunisté s církví "zatočili" a ten způsob dnes pochopitelně můžeme jen odsoudit. Jejich předchůdcem však už byl svým způsobem osvícený Josef II. - ten se uměl vypořádat s katolickým klérem - není divu, že ho biskupové a kněží pomlouvali, protože jim už tenkrát dokázal "sáhnout" na zoubek. Nevím, proč by se měla napakovat jen římská církev. U nás už církve ostatní mnohem populárnější.
Ne, ne!  Nejdřív se postarejte sami o sebe ( včetně mzdových nákladů pro kněze) a pak požadujte něco po státu. Známe vaše metody - stát památku draze opraví a vy si ji pak laskavě převezmete do vlastnictví. Žid by to líp nevymyslel...  ODLUKU, ODLUKU !
0/0
24.1.2006 12:27

Adam

Re: ODLUKA CÍRKVE OD STÁTU
Kristofe, ze ty si se dneska zapomnel pomodlit.
Je to krasny zpusob jak se zbavit nenavist a nesvaru a naucit se milovat blizniho.
0/0
24.1.2006 16:44

banal

Keci, keci, kecicky
Absolutne banalni, vyprazdneny text - jak Topolanek.
0/0
24.1.2006 7:16

Adam

Re: Keci, keci, kecicky
Vetsinou se lidi prdnou az vecer, ty ses asi vyjimka a zacinas chlastat rano vid?
Mimochodem mas v tom autorovi preklep, napsals "b" misto "k".
0/0
24.1.2006 7:36

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...