Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Šéf Grantové agentury: Snažíme se omezit vliv „malého domácího rybníku“

Dodnes nevíme, zda finální kolizi, jež na jaře shodila celý IT systém pro žádosti o granty, někdo nepomohl, říká Petr Matějů.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
O

Otec_Scholasticus

13. 11. 2012 16:42
Svata slova s temi mzdami
Nechcete se tomu skutecne trochu venovat?
0 0
možnosti
JK

J53a57n 82K75u18n82e67s

13. 11. 2012 15:25
Česká specifika
Pane Rychlíkum, škoda, že jste se nezaptal na české specifikum - povinnost financovat z grantů mzdy žadatelů. (Neberte to jako výtku, ale spíš povzdech).Tato povinnost (pokud si žadatel napíše příliš malý úvazek, grant nedostane) vnáší chaos do mezd kmenových zaměstnanců institucí, zbytečně prodražuje granty (je jich pak méně). Výhody přináší předvším ředitelům institucí, kterým zbydou ušetřené mzdové prostředky a vyšší overheady z takto prodražených grantů. Ve světě se obecně z grantů (tzv. soft money) platí mzdy PhD studentů, postdoků a případně technického personálu. Co se týče úspěšnosti, tak 20% je zatraceně málo. Ve srovnání s jinými zeměmi pan Matějů totiž opomíjí fakt, že jen málokde se lze o grant ucházet jen jednou ročně (a jestě k tomu pouze s jedním projektem). Mnohen běžnější jsou periody pololetní nebo čtvrtletní.
0 0
možnosti
L

Lsd

14. 11. 2012 0:04
Stojí také za to zmínit
Stojí také za to zmínit problémy, kdy se PhD student v průběhu projektu změní na post-doca / laboratorního technika a rázem vypadne z té správné kolonky  a není ho možné dále financovat, i když je to stále ten samý člověk, dělající v projektu tu samou práci. Nebo až absurdní problém, kdy GAČR hrozí zrušením projektu, protože si vedoucí vědec nevyplatil odměnu a dal ji raději svým studentům.
0 0
možnosti