Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Krvavý osud Obrany národa. Vojenský odboj přišel za protektorátu o stovky důstojníků

Vzpomínala kdysi paní Marie Bartošová, švagrová ruského legionáře a za okupace popraveného generála Václava Šáry, jak 15. března 1939 při vpádu nacistů do Prahy spatřila v jedné ulici rozzuřenou babičku, jak mlátí deštníkem jednoho z motocyklistů německého wehrmachtu! Ta anonymní stařenka však nebyla onoho dne jediným aktivním účastníkem začínajícího odboje proti okupantům. Stát stranou samozřejmě nechtěli ani důstojníci ponížené armády.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Můj tatínek, Gustav Steiner, byl zatčen Gestápem krátce před Vánoci 1940. Byl důstojníkem horského dělostřelectva, po skončení 1. světové války bojoval až do r. 1921 se svojí jednotkou na severní Moravě- Slezsku.

V létě 1941 byl předán Gestápu Brno, které mělo svůj zajatecký tábor v původních kasárnách v polské Osvětimi. Tam byl, nejspíš úmyslně, zanesen tyfus, na podzim 1941 tatínek zemřel.

Zajímavá je zpráva o plk. Bláhovi, moje maminka kdysi sdělila, že se ti dva znali. Mě byly tenkrát 3 roky, nic si z toho roku nepamatuji. Ale z r. 1944 si už dost detailů vzpomenu- Gestápo nás vyhnalo z bytu, žili jsme 3 děti s maminkou v jediném pokoji ve starém domě, voda a záchod venku.

0 0
možnosti