25. května 2014 18:12 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2014

Aby si mě někdo bral do huby? Národní dres už neobléknu, potvrdil Jágr

Nevěřící Jaromír Jágr po další promarněné šanci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevěřící Jaromír Jágr po další promarněné šanci. | foto: ČTK

MINSK (od našeho zpravodaje) Po prohře se Švédskem si sundával reprezentační dres naposledy. Jaromír Jágr bezprostředně po skončení zápasu o bronz na mistrovství světa potvrdil, že v národním mužstvu končí. Příští rok přitom hostí šampionát Praha a Ostrava.

"Člověk je unavený, odevzdal tam maximum. Spadlo to ze mě," prohlásil v mixzóně po posledním vystoupení na letošním šampionátu, v němž Češi prohráli 0:3 se Švédskem a skončili tak čtvrtí.

ČTĚTE O ZÁPASE

"Nejsem z toho smutný. Jen jsem vysvětlil svou situaci. Nemám zapotřebí, aby si mé jméno bral někdo do huby, když neví nic o tom, jaká je úcta. Jak říkali v Ivánkovi: Trochu úcty," pousmál se dvaačtyřicetiletý Jágr.

Zleva Jan Kovář, Jiří Sekáč, Jaromír Jágr, trenér Vladimír Růžička a Michal...

Tentokrát kouzlo dvojice Jágr-Růžička nezafungovalo podle přestav...

Podobně jako v neděli hovořil legendární útočník už několikrát v minulosti, nakonec se však do reprezentace vždy vrátil. Příští rok se koná světový šampionát v Praze a mít číslo 68 na reprezentační soupisce by bylo velkým lákadlem pro fanoušky i hokejový svaz.

Tou dobou však už bude Jágrovi 43 let a navíc by mohl hrát o Stanley Cup za New Jersey, s nímž před pár týdny prodloužil kontrakt. "Život jde dál, já s hokejem nekončím. To by bylo horší," uvedl legendární útočník.

Po svém posledním zápase v Bělorusku se zároveň ostře pustil do kritiků současného národního týmu. "Můžete se zeptat odborníků, kteří nikdy nic nevyhráli. Měli jsme tu mladý tým, hlavně v obraně. Hráči udělali maximum, nemůžete jim nic vyčíst," prohlásil.

"Rozhodčí by to měli zabalit se mnou"

"Štvou mě lidi, kteří dělají nějaký názor a neví ani o hov... Já ze sebe nedělám génia, ale hokej hraju 25 let a musel jsem se nějakým způsobem přizpůsobit. Když někdo něco vypustí, tak si musí být jistý, že to má smysl, protože to ovlivní názory dalších lidí."

S podobnou vervou se Jágr pustil i do rozhodčích, kteří pískali zápasy na letošním mistrovství. "Pánové! Ti frajeři by se měli sebrat a odevzdat to se mnou. To měl být i jejich poslední zápas. To je to nejhorší, co jsem viděl. Až se vrátím do NHL, tak po každém zápase budu sudím gratulovat, jací jsou tam borci. Ve vší úctě k nim, tady jsou amatéři," řekl veterán, který v semifinále s Finskem na trestné lavici neudržel emoce a házel vším, co měl po ruce.

"Je smutné, že na takové úrovni pískají takoví klauni. Navíc hráči strašně filmují. Nemají respekt jeden k druhému. Proto taky nejsou v NHL. Pamatuji si na náš první mítink s manažerem, který nám pětkrát opakoval, že u hráčů z našeho týmu nechce vidět filmovaní. A pokud ho uvidí, tak toho hráče vyhodí. Hokej není basketbal."

Jaroslav Tomas