16. června 2010 19:16, aktualizováno  22:10 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Del Bosque: Dominovali jsme po celý zápas, měli jsme ale špatný den

Španělsko: Torres (uprostřed), Navas a trenér Del Bosque  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko: Torres (uprostřed), Navas a trenér Del Bosque | foto: Reuters

DURBAN Trenér španělských fotbalistů Vicente del Bosque po senzační porážce 0:1 se Švýcarskem připustil, že jeho tým dnes neměl svůj den. Úřadující mistři Evropy nepotvrdili ve svém zahajovacím duelu na světovém šampionátu roli hlavního favorita turnaje a utrpěli teprve druhou porážku z posledních 49 zápasů. Zároveň přišli o sérii dvanácti vítězných utkání.

Del Bosque vyčítal svým svěřencům hlavně nedůraz a malou přímočarost v koncovce. "Dneska to nebyl náš den. Dominovali jsme téměř celému zápasu, ale nebyli jsme schopni dát gól. Na posledních metrech, ve finální fázi nám scházela větší přesnost a také preciznost," hledal španělský kouč důvody překvapivé porážky.

Čtěte také

Jeho svěřenci většinu času kontrolovali míč, ale nic z toho nevytěžili. "Fotbal není o držení balonu. Soupeř dobře bránil, zatáhl se velmi hluboko a zkoušel rychlé protiútoky. Měl za celý zápas dva a z jednoho skóroval," uvedl Del Bosque. Věřil, že jeho tým se z dnešního výsledku rychle oklepe. "Rozhodně nic nevzdáváme. Máme před sebou ve skupině další dva zápasy a tahle porážka znamená, že musíme oba vyhrát. Pak stále můžeme postoupit do další fáze," řekl kouč. "Postavila se před nás překážka a my ji musíme překonat. Další zápasy už budou dobré," dodal optimisticky Del Bosque.

Švýcarský trenér Ottmar Hitzfeld byl na své hráče pyšný a chválil je za to, jak dobře dokázali splnit taktické pokyny. "Hráli jsme velmi inteligentně. Proti Španělsku nejde otevřít hru a předvádět ofenzivní fotbal. Byli jsme kompaktní, dobře jsme bránili a čekali na svoji šanci," prohlásil Hitzfeld.

Jeho svěřenci zdolali Španělsko poprvé v historii a výrazně se přiblížili osmifinále. "Neporazili jsme Španělsko 105 let, pro Švýcarsko je to historické vítězství. Udělali jsme krok k postupu a nyní se musíme soustředit na další dva duely. Proti Chile to pro nás bude ještě těžší než se Španělskem, protože od nás každý teď bude hodně čekat," dodal německý kouč.

Švýcarským hrdinou se stal záložník Gelson Fernandes, který nepatří k častým střelcům. Do dnešního dne měl na kontě jediný reprezentační zásah. "Abych řekl pravdu, byl jsem trochu překvapen, neboť nejsem určený ke střílení gólů. Musím přiznat, že jsem měl trochu štěstí. Ale měl jsem ze svého výkonu dobrý pocit," řekl rodák z Kapverdských ostrovů. Po závěrečném hvizdu poklekl na trávník a vítězoslavně zvedl ruce k nebi.

"Je to pro švýcarský tým i celý národ výjimečná chvíle. Měli jsme i trochu štěstí, což k výhře nad Španělskem vždy potřebujete. Získali jsme velké sebevědomí, ale musíme zůstat nohama na zemi a soustředit se na další zápasy," doplnil třiadvacetiletý středopolař.

Radost z výhry kazilo Švýcarům pouze zranění obránce Philippa Senderose, který musel kvůli bolavému kotníku už v první kvůli střídat. Zatímco Hitzfeld se obával, zda mu důležitý bek nevypadne ze sestavy pro další zápasy, týmový lékař Cuno Wetzel byl optimističtější. "Momentálně si myslíme, že nejde o zlomeninu. Philippe by měl být schopný v příštím utkání nastoupit," řekl. Senderose čeká vyšetření v nemocnici.

"Hráli jsme velmi inteligentně. Proti Španělsku nejde otevřít hru a předvádět ofenzivní fotbal. Byli jsme kompaktní, dobře jsme bránili a čekali na svoji šanci," prohlásil Hitzfeld. Jeho svěřenci zdolali Španělsko poprvé v historii a výrazně se přiblížili osmifinále. "Neporazili jsme Španělsko 105 let, pro Švýcarsko je to historické vítězství. Udělali jsme krok k postupu a nyní se musíme soustředit na další dva duely. Proti Chile to pro nás bude ještě těžší než se Španělskem, protože od nás každý teď bude hodně čekat," dodal německý kouč.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz