11. července 2010 10:30 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Finále MS začne ve 20:30: slibnější trumfy drží Španělsko

Španělsko - Německo (španělská radost). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko - Německo (španělská radost). | foto: Reuters

PRAHA Když fotbalisté Španělska překvapivě prohráli se Švýcarskem svůj první zápas na mistrovství světa, mnohým z nich se vlastně ulevilo. "Konečně můžeme zapomenout na nesmyslné řeči, že jsme favority celého turnaje," pronesl tehdy obránce Gerard Piqué.

Opravdu šlo o nesmysly? Dnes už všichni fanoušci vědí, že nikoliv. S odstupem času úvodní klopýtnutí mistrů Evropy připomíná spíš zastírací manévr. Alespoň na chvíli ze sebe setřásli tlak, který na ně vyvíjelo okolí.

Před finále s Nizozemskem, které začíná dnes večer ve 20.30, už je zase všechno při starém a Španělé myšlenky na titul rozhodně nemohou skrývat. A také to nedělají. "Úspěch nás neoslepil. Víme, že vyhrát finále mistrovství světa je vůbec ta nejlákavější fotbalová výzva, jaká existuje," uvedl jejich trenér Vincente del Bosque.

Více čtěte

Jednoznačného favorita poslední zápas po měsíčním maratonu na jihoafrických stadionech ale mít nebude. Opatrné v předpovědích jsou sázkové kanceláře, i když bookmakeři se mírně staví na španělskou stranu. Stejně jako třeba statistici ze systému Castrol Index, kteří se na základě veškerých dostupných údajů domnívají, že šanci na titul mají Španělé o 14 procent vyšší než jejich soupeř.

Finále MS ve fotbale - grafika.

Nenechat se ukolébat pocitem jistého vítězství, to bude pro Španěly asi nejtěžší. Zvlášť když vás chválí i největší nizozemská legenda Johann Cruyff. "Španělsko vnímám jako velkého favorita. Jeho tým skutečně vyrostl a získal sílu. Také Němci třeba předváděli fotbal, jakým by porazili kohokoliv, ale ne Španěly v semifinále."

Ale pozor, nebylo by správné odstavit Nizozemce v úvahách o novém mistrovi na vedlejší kolej. Vždyť jako jediní na mistrovství dosud vyhráli všechny své zápasy. "Nestarám se o to, co říká celý svět. Ze Španělska máme respekt, ale nebojíme se," tvrdí kouč Bert van Marwijk.

Zvítězí krása, nebo účelnost?
I on uznává, že Španělé momentálně nabízejí atraktivnější podívanou pro fanoušky, ale Nizozemci spoléhají, že proti nim bude fungovat jejich účelný styl. Van Marwijk dokonce zná způsob, jak Španěly připravit o jejich pýchu – dlouhé pasáže, při nichž soupeři nepůjčí míč. "Vím, jak na to, ale před zápasem to neprozradím," prohlásil kouč.

I když Amsterdam od Madridu dělí 1800 kilometrů, propojení obou zemí je po fotbalové stránce poměrně dost intenzivní. Především Nizozemci znají velmi dobře španělské prostředí. V tamějších klubech působila řada hvězd v oranžovém. Když se dnes řekne FC Barcelona, vybaví se vám kromě hráčských hvězd nizozemský trenér Frank Rijkaard. Jaká je jeho filozofie? Hlavně útočit a bavit.

Snad na to obě strany při finále nezapomenou. Vyvrcholení mistrovství světa by si zasloužilo podívanou, která nebude nudit. Ale jde o hodně...! Arjen Robben jako jedna z klíčových nizozemských figur to vidí jinak. "Raději vyhraju ošklivý zápas než budu mezi poraženými po nádherném finále."

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz