Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

1:7 v Záhřebu. Debakl nebo jen divadlo?

Sport

  9:00
Vypadalo to jako gesta během přátelského utkání. Chorvatský obránce Domagoj Vida téměř teatrálně mrknul na střelce Lyonu Bafétimbiho Gomise, pousmál se na něj a vše doprovodil zdviženým palcem levé ruky.

Všechno se seběhlo v kratičkém okamžiku, ale televizní kamery to zachytily.

Jako by nešlo o utkání fotbalové Ligy mistrů.

Jako by Francouz právě nevstřelil pátý gól do sítě Dinama.

Jako by všemu nepřihlíželo dvacet tisíc nevěřících diváků.

A jako kdyby se nerodil největší domácí debakl v historii klubu, který obyvatelé Záhřebu milují. Nebo ještě předevčírem milovali.

Do světa tak ve středu pozdě večer letěl výsledek 1:7, šest gólů nastřílel francouzský tým během třiceti minut po poločase.

Málem srovnali krok se Žilinou

Větší domácí debakl zaznamenala v historii Ligy mistrů už jen Žilina, jež v předchozím ročníku LM podlehla Olympique Marseille 0:7.

Ale hlavně: výsledek ze záhřebského stadionu Maksimir v konečném součtu znamenal, že Lyon postupuje do další fáze Ligy mistrů na úkor Ajaxu, který v Amsterodamu podlehl Realu Madrid 0:3.

Před epilogem základní skupiny musel Lyon smazat nemalý rozdíl ve skóre, aby v případě prohry Ajaxu mohl v Lize mistrů na jaře pokračovat. Experti mu příliš šancí nedávali, ale stalo se.

První reakce vedení Dinama? Hned po utkání odvolalo trenéra Krunoslava Jurčiče.

Grafika: Dinamo Záhřeb - Lyon.

"Kvůli ostudnému závěru v Lize mistrů jsme se rozhodli trenéra odvolat. Museli jsme se nějak omluvit fanouškům za takovou prohru," řekl novinářům krátce před středeční půlnocí výkonný ředitel Dinama Zdravko Mamič.

Jenže stejně rychle se v Evropě vyrojila podezření, že oba výsledky, v Záhřebu i v Amsterodamu, se nezrodily náhodou.

Nevěřil ani kouč Ajaxu Frank De Boer. "Můj asistent mi říkal, že góly v Záhřebu padaly ve druhém poločase nečekaně snadno a rychle. Také podle mě je mimořádné dostat po obrátce během půlhodinky šest gólů, zvláště v této soutěži. UEFA by to měla vyšetřit," zlobil se.

Španělský deník Marca napsal, že druhý poločas byl bizarní, neboť každý vstup Lyonu do šestnáctky Záhřebu končil gólem.

Hráči Dinama prý odpočívali

Ajax se cítí ukřivděný i proto, že mu rozhodčí v duelu s Realem neuznali dva regulérní góly.

"Góly Ajaxu nebyly uznány bezdůvodně, zatímco na hřišti v Záhřebu bylo evidentní, že hráči Dinama víc odpočívali, než hráli," napsal nizozemský deník De Telegraaf. Dohady a spekulace podnítily i francouzský Úřad pro regulaci internetových sázek (ARJEL), který se rozhodl zápas prošetřit. Po zkoumání jeho představitelé uvedli, že na sázkách na utkání neshledali nic mimořádného, ať už se týká počtu sázek nebo vsazených peněz.

Debakl Dinama pomohl k postupu Lyonu a rozesmutnil Ajax.

Nemuselo však jít pouze o sázky… Evropská fotbalová unie UEFA včera odpoledne oznámila, že případ ještě neuzavírá. "Čekáme na zprávy od rozhodčích a delegáta utkání, zda se podle jejich názoru nestalo něco podezřelého. Pokud by vyjádřili nějaké pochybnosti, všechno vyšetří náš disciplinární komisař," stojí v prohlášení UEFA.

Proti spekulacím o podezřelém výsledku se včera ohradilo Dinamo. "Je tendenční, hanebné a zlomyslné označovat utkání Dinamo- Lyon za podezřelé. Zvítězil silnější tým, který měl mimořádnou motivaci. Prosíme pracovníky médií, kteří se do spekulací zapojili, aby s tím přestali a odsunuli stranou veškerá podezření ve výsledek, který byl dosažen na sportovním poli. Pakliže budou útoky v médiích pokračovat, Dinamo podnikne vše, aby hájilo svá práva," praví se v klubovém prohlášení.

Budou tato slova stačit, nebo se ozvala potrefená husa?

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...