11. května 2010 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Akce roku se blíží: Do začátku fotbalového MS zbývá měsíc

Stadion pro MS v Jihoafrické republice v Polokwane. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stadion pro MS v Jihoafrické republice v Polokwane. | foto: ČTK

PRAHA Za poslední půlrok přijali 600 tisíc objednávek, ale nápor zažívají až v posledních dnech. Vuvuzely, metr dlouhé plastové trubky, symbol afrických fanoušků, jejichž nepříjemný zvuk děsí všechny ostatní, jdou na dračku.

Lepší indikátor fotbalové horečky v Jihoafrické republice byste těžko hledali. Světový šampionát je totiž za dveřmi: právě dnes se začal odpočítávat poslední měsíc. Bez Čechů, zato s velkou symbolikou. Až za třicet dní v Johannesburgu všechno vypukne, bude to poprvé, co se pozornost celého světa bez výjimky upře na Afriku.

Nemá angažmá, ale na MS jede

Ibrahimovič, Berbatov, Olič nebo Čech. Velké hvězdy, které válí v prestižních evropských soutěžích, budou na mistrovství světa chybět, ale on ne.

Obránci Davidu Mulliganovi se včera splnil sen, když se protlačil do nominace Nového Zélandu pro blížící se šampionát. Nebylo by na tom nic divného – až na jednu "maličkost". Mulligan od roku 2008 neodehrál na klubové úrovni ani jedno utkání.

Osmadvacetiletý fotbalista je momentálně bez angažmá, ale na přípravném kempu novozélandské reprezentace udělal na kouče Rickiho Herberta takový dojem, že na mistrovství světa jede.

"Na domácí úrovni se mu momentálně nikdo nepřibližuje. A ­David nikdy nepřestal tvrdě pracovat," komentoval Herbert svoji překvapivou nominaci. Mulligan se narodil v Liverpoolu a většinu kariéry strávil v­nižších anglických soutěžích.

V létě 2008 podepsal smlouvu s novozélandským týmem Wellington Phoenix, jenže v jeho dresu se nikdy neprosadil. "Stal se obětí různých okolností v klubu. Přišlo spousta hráčů, kteří hráli lépe, a vytlačili Davida ze sestavy," zastal se hráče Herbert.

Až 78. tým světa ostatně nemá příliš na výběr, vždyť jeho jedinou větší hvězdou je osmnáctiletý útočník Chris Wood, který si spolu s Romanem Bednářem příští rok za West Bromwich zahraje anglickou Premier League.

Na mistrovství světa čeká Nový Zéland v základní skupině Slovinsko, Itálie a Paraguay. 

"Věřím, že to bude jeden z nejdůležitějších okamžiků v historii naší země. Musíme celému světu ukázat naši přátelskost a vřelost," hlásí šéf organizátorů Danny Jordaan. Od roku 2002, kdy největší fotbalovou akci hostily exotická Korea a­ Japonsko, to bude poprvé, co se nebude mluvit jen o báječných gólech, ale i­ o ­turnaji samotném.

Důvodů je hned několik. Třeba kvůli tomu, že se šampionát poprvé koná na africké půdě, kvůli strachu z vysoké kriminality nebo nedochvilnosti afrických dělníků. Ještě před několika týdny se totiž ve vzduchu vznášela otázka, zda bude pořadatelská země připravena včas. Teď se zdá, že ano. V ­největší aréně Soccer City v­ Johannesburgu sice ještě narychlo probíhají dokončovací práce, ale ostatní stadiony ve zbylých osmi městech jsou už hotové.

Problém? Strach z kriminality
"Jak můžete vidět, když říkáme, že jsme připraveni, nejsou to jen nějaké fráze," pochvaluje si jihoafrický prezident Jacob Zuma. Jenže jeho zemi dělá momentálně větší starosti něco úplně jiného. Nečekaně nízký zájem o vstupenky, které obvykle měsíc před startem turnaje už nebývají k mání.

Nikoliv v Jihoafrické republice. Přestože pořadatelé začali prodávat vstupenky i ve stáncích na ulicích, aby k nim měli přístup i chudí Afričané, měsíc před úvodním zápasem stále zbývá kolem 270 tisíc neprodaných vstupenek. Tedy více než čtvrtina celkové kapacity.

Pořadatelé doplácejí na menší počet zahraničních návštěvníků. Podle odhadů jich mělo přicestovat až půl milionu, ve skutečnosti jich ale bude až o 200 tisíc méně. Důvod? Finanční krize nebo obavy fanoušků vydat se do země, kde se denně odehraje padesát vražd. "Negativní zprávy o bezpečnosti v Africe bohužel spoustu fanoušků odradily," zlobí se Jaime Byron ze společnosti MATCH, oficiální cestovní kanceláře turnaje.

Platini a Blatter.

Mimochodem kvůli nezájmu už zavrhli i původní plán nabízet movitým fanouškům luxusní ubytování v okolních zemích. Kapacita hotelů totiž nebude naplněna ani v samotné Jihoafrické republice. Jedním z důvodů je i velká vzdálenost od Evropy a s tím spojené vysoké náklady na cestování. Například výlet z Česka na dva zápasy vyjde na více než 40 tisíc korun.

A nic na tom nemění ani nejnižší ceny vstupenek v historii. "Pořád zbývá ještě pár týdnů. Jsme si jisti, že všechny zápasy budou nakonec vyprodané," ujišťují pořadatelé.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz