Drama na Emirates, Arsenal otáčel. Uspělo i City, West Ham kouše debakl

Fotbalisté Arsenalu slaví vítěznou trefu Reisse Nelsona proti Bournemouthu. foto: AP

Boj o anglický fotbalový titul snad nemůže být napínavější. Vedoucí Arsenal prohrával s předposledním Bournemouthem 0:2, přesto ve 26. kole Premier League euforicky slavil poté, co v osmé minutě nastavení otočil skóre. Odpověděl tak na předchozí vítězství druhého Manchesteru City, který dál ztrácí pět bodů.
  13:18aktualizováno  21:07

Brankář Arsenalu Ramsdale lovil míč ze sítě už po devíti sekundách hry. Hned po úvodní akci utkání míč ve vápně propadl k nehlídanému Billingovi, jenž dal druhý nejrychlejší gól v historii Premier League. Rekord drží Long, který se v roce 2019 v zápase Southamptonu proti Watfordu trefil po necelých osmi sekundách.

V 57. minutě zvýšil nad 2:0 pro outsidera Senesi. Za dalších pět minut však zavelel k obratu svou trefou Partey a v 70. minutě už bylo vyrovnáno zásluhou Whitea. Rozhodnutí padlo v sedmé minutě nastavení, kdy se Nelson po rohu opřel do odraženého míče a jeho dělovka se zastavila až o síť Netovy branky.

Obhájci titulu City zvítězili nad Newcastlem díky gólům Fodena a Silvy. V 15. minutě se vápnem Newcastlu prokličkoval Foden a svou slabší pravou nohou otevřel skóre. V Premier League se podílel už na 50 gólech (33 branek a 17 asistencí) a ve věku 22 let a 280 dní se stal nejmladším hráčem, který této mety dosáhl.

Dvacet minut po přestávce se na hřiště dostal Silva místo De Bruyneho a za necelé dvě minuty se trefil po přihrávce nejlepšího ligového střelce Haalanda. Portugalský záložník se postaral o 1000. domácí gól Manchesteru City v historii Premier League.

Pátý Newcastle nezvítězil popáté v řadě a z posledních osmi utkání vyhrál pouze jednou.

Brighton deklasoval doma West Ham 4:0 a na pohárové příčky ztrácí jen tři body, proti Newcastlu má navíc zápas k dobru. Tomáš Souček nastoupil v základní sestavě West Hamu a odehrál 75 minut. Vladimír Coufal kvůli poranění paty chyběl.

Po Mac Allisterově penaltě z prvního poločasu se v 51. minutě neobvyklým zakončením hrudí prosadil Veltman. O 18 minut později se Mitoma trefil na zadní tyči a v 89. minutě uzavřel skóre střídající Welbeck.

West Ham nedokázal porazit Brighton v žádném z 12 vzájemných zápasů v Premier League (šest remíz a šest proher) a zůstává na 16. místě, těsně nad sestupovým pásmem.

Desátá Chelsea porazila Leeds 1:0 a zvítězila po pěti utkáních. V 53. minutě skóroval po rohovém kopu Fofana, který se postaral teprve o druhý domácí gól „Blues“ v letošním roce. Čtvrtý Tottenham překvapivě prohrál ve Wolverhamptonu 0:1 po gólu Traorého z 82. minuty.

Sobotní výsledky 26. kola: Manchester City - Newcastle 2:0 (15. Foden, 67. Silva), Arsenal - Bournemouth 3:2 (62. Partey, 70. White, 90.+8 Nelson - 1. Billing, 57. Senesi), Aston Villa - Crystal Palace 1:0 (27. vlastní Andersen), Brighton - West Ham United 4:0 (18. Mac Allister z pen., 52. Veltman, 69. Mitoma, 89. Welbeck), Chelsea - Leeds 1:0 (53. Fofana), Wolverhampton - Tottenham 1:0 (82. Traoré), Southampton - Leicester 1:0 (35. Alcaraz).

26. kolo 4. 3. 2023 16:00
Wolverhampton : Tottenham Tottenham 1:0 (0:0)
Góly:
82. A. Traoré
Góly:
Sestavy:
Sá – Semedo, Dawson, Kilman, Castro – Neves (C), Lemina (46. A. Traoré) – Sarabia (67. Cunha), Nunes (67. Moutinho), P. Neto (46. Collins) – D. Costa (28. Jiménez).
Sestavy:
Forster – Romero, Lenglet, B. Davies I (85. Richarlison) – Porro (81. Emerson Royal), Skipp, Höjbjerg, Perišić – Kulusevski (77. Moura), Son Hung-min – Kane (C).
Náhradníci:
Bentley – Aït-Nouri, J. Gomes, Toti.
Náhradníci:
Austin – Danjuma, Dier, D. Sánchez, P. Sarr, Tanganga.
Žluté karty:
45+4. Neves
61. Kulusevski

Rozhodčí: Robinson – Ledger, Greenhalgh

Přejít na on-line reportáž
Aston Villa FC Aston Villa FC : Crystal Palace FC Crystal Palace FC 1:0 (1:0)
Góly:
28. Andersen (vla.)
Góly:
Sestavy:
E. Martínez – Cash, Konsa, Mings, Moreno (70. Digne) – McGinn (C), Kamara (60. C. Chambers), Luiz, Ramsey (70. Bailey) – Buendía, Watkins (85. Duran).
Sestavy:
Guaita – Clyne, Andersen, Guéhi (C), Mitchell – C. Doucouré, Lokonga (81. McArthur) – Olise (67. Mateta), J. Ayew (76. Ahamada), Eze (76. Hughes) – Zaha.
Náhradníci:
Olsen, Sinisalo – Be. Traoré, K. Young.
Náhradníci:
Whitworth – Édouard, Milivojević, C. Richards, J. Ward.
67. Moreno, 80. Luiz
57. C. Doucouré, 69. Eze, 83. Ahamada, 87. Zaha
Červené karty:
62. C. Doucouré

Počet diváků: 41 893

Chelsea FC Chelsea FC : Leeds United 1:0 (0:0)
Góly:
53. W. Fofana
Góly:
Sestavy:
Arrizabalaga – W. Fofana, Badiashile, Koulibaly, Chilwell – Loftus-Cheek (84. T. Chalobah), Kovačić (C) (75. Chukwuemeka), E. Fernández (84. Madueke) – Félix (68. Gallagher), Havertz, Sterling (68. Zakaria).
Sestavy:
Meslier – Ayling (C), Koch, Wöber, Firpo – Harrison (81. S. Greenwood), T. Adams, McKennie – Summerville, Rutter (68. Gnonto), Aaronson (68. M. Fernández).
Náhradníci:
Bettinelli – Aubameyang, Mudryk, Zíjáš.
Náhradníci:
Robles – A. Gray, Gyabi, Kristensen, Roca, Struijk.
35. W. Fofana, 90+4. Gallagher

Rozhodčí: Oliver – Burt, Bennett

26. kolo 4. 3. 2023 13:30
Manchester City Manchester City : Newcastle United Newcastle United 2:0 (1:0)
Góly:
15. Foden
67. B. Silva
Góly:
Sestavy:
Ederson – Walker, Akanji, Dias, Aké – Rodri, Gündoğan (C) – Foden, De Bruyne (65. B. Silva), Grealish – Haaland.
Sestavy:
Pope – Trippier, Lascelles (C), Botman, Burn (87. Targett) – S. Longstaff (63. Willock), Guimarães, Joelinton – Almirón (77. Murphy), C. Wilson (63. Isak), A. Gordon (63. Saint-Maximin).
Náhradníci:
Ortega – Álvarez, Laporte, R. Lewis, Mahriz, Palmer, Ka. Phillips, Stones.
Náhradníci:
Dúbravka – Anderson, Manquillo, Ritchie.
58. Aké, 74. Haaland
53. Joelinton, 74. Burn, 76. Guimarães, 90+1. Lascelles

Rozhodčí: Hooper – Holmes, Long

26. kolo 4. 3. 2023 18:30
Southampton FC : Leicester City Leicester City 1:0 (1:0)
Góly:
35. Alcaraz
Góly:
Sestavy:
Bazunu – Maitland-Niles, Bednarek, Bella-Kotchap, Walker-Peters – Alcaraz (50. Elyounoussi), Ward-Prowse (C), Lavia, Sulemana (80. S. Armstrong) – C. Adams (63. Mara), Walcott (63. A. Armstrong).
Sestavy:
D. Ward – R. Pereira, Souttar, Faes, Castagne – Dewsbury-Hall, N. Mendy (68. Ndidi) – Tetê (68. Vardy), Maddison (C), Barnes (46. Praet) – Iheanacho.
Náhradníci:
Caballero – Djenepo, Onuachu, Perraud, Salisu.
Náhradníci:
Iversen – Amartey, Daka, Soumaré, Söyüncü, Thomas.
21. Alcaraz, 63. C. Adams, 77. A. Armstrong, 90+4. Ward-Prowse
43. Barnes, 45+4. Maddison

Rozhodčí: Jones – Hussin, Smith

Počet diváků: 30 139

Brighton & Hove : West Ham West Ham 4:0 (1:0)