Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác

Manchester City je první a Haaland vyrovnal legendy. Liverpool zvládl drama

Trenér Manchesteru City Pep Guardiola objímá Erlinga Haalanda po zápase s Fulhamem. foto: AP

Fotbalisté Manchesteru City poprvé od února znovu vedou anglickou ligu. Obhájci titulu po výhře 2:1 na hřišti Fulhamu předstihli o bod Arsenal a navíc mají oproti londýnskému rivalovi zápas k dobru. Kanonýr Erling Haaland vyrovnal 34. ligovým gólem v sezoně absolutní rekord Andrewa Colea a Alana Shearera, kteří na stejnou metu dosáhli v době, kdy se soutěž hrála na 42 kol.
  18:08aktualizováno  20:08

Ve 34. kole soutěže si pozici v první čtyřce upevnily Newcastle, který porazil poslední Southampton 3:1, i Manchester United, jenž výhrou 1:0 ukončil desetizápasovou sérii Aston Villy bez porážky. V přímém souboji o páté místo Liverpool porazil gólem ve čtvrté minutě nastavení 4:3 Tottenhamem.

Haaland vstřelil rekordní gól už po třech minutách z penalty za faul. Na vyrovnání Coela se Shearerem mu stačilo 30 zápasů a sehrát jich může v osmatřicetikolové soutěži ještě šest. Hosté brzy o vedení přišli po gólu Viníciuse, ale ve 36. minutě zpoza šestnáctky napřáhl Álvarez a technickým obstřelem Lena zajistil svému týmu osmou ligovou výhru za sebou.

Krize Tottenhamu pokračuje a v Liverpoolu prohrával po patnácti minutách už 0:3 po brankách Jonese, Díaze a Salaha, který svůj 17. gól v sezoně zaznamenal z penalty. Hostům se ale stejně jako proti Manchesteru United v minulém kole (2:2) podařilo vyrovnat. Před změnou stran snížil druhý nejlepší střelec soutěže Kane, jenž dal 25. branku v ročníku, ve druhé půli samostatný únik zakončil Son Hung-min, který skóroval podesáté, a ve třetí minutě nastavení dal první gól v dresu Tottenhamu Richarlison.

Jenže na bodový zisk to nestačilo, protože o minutu později se po velké chybě v obraně Tottenhamu dostal k míči Jota a zařídil Liverpoolu výhru. Byla čtvrtá v řadě, zatímco Tottenham na vítězství čeká čtyři kola, během nichž získal jediný bod.

Newcastle se na třetí vítězství za sebou nadřel a musel zápas se Southamptonem otáčet, poté co před přestávkou inkasoval od Armstronga. Ve druhém poločase ale vyrovnal Wilson, po rohovém kopu tečoval do vlastní sítě míč Walcott a chvíli poté zpečetil výsledek opět Wilson. Southampton dělí od záchrany stále šest bodů.

Manchester United připravil svěřencům Unaie Emeryho první porážku od 18. února. Rozhodl o tom z dorážky Fernandes, jeho tým se na čtvrtém místě drží v dvoubodovém dosahu za Newcastlem.

Nedělní zápasy 34. kola: Bournemouth - Leeds 4:1 (20. a 24. Lerma, 63. Solanke, 90.+1 Semenyo - 32. Bamford), Fulham - Manchester City 1:2 (15. Vinícius - 3. Haaland z pen., 36. Álvarez), Manchester United - Aston Villa 1:0 (39. Fernandes), Newcastle - Southampton 3:1 (55. a 81. Wilson, 79. vlastní Walcott - 41. Armstrong), Liverpool - Tottenham 4:3 (3. Jones, 5. Díaz, 15. Salah z pen., 90.+4 Jota - 39. Kane, 77. Son Hung-min, 90.+3 Richarlison)