Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anglie se bouří: fotbal půjde jen za peníze na internetu

Sport

  8:08
LONDÝN/PRAHA - Postup na mistrovství světa už má Anglie v kapse, fanoušky v kolébce fotbalu ale trápí jiný problém. Sobotní kvalifikační zápas na Ukrajině poprvé nebude vysílat na ostrovech žádná televize. Jestli si Terry a spol. připíší už devátou výhru v řadě, bude možné vidět jen na internetu.

Radost Franka Lamparda (vlevo) a Stevena Gerrarda, oba přispěli dvěma góly k výhře Anglie nad Chorvatskem 5:1. foto: ČTK

"Je to pobuřující," citovala britská média Marka Perrymana, který zastupuje fanoušky. "Jakýkoliv kvalifikační zápas by měl být dostupný na volně šířeném televizním kanálu. FIFA a UEFA by si to měla ohlídat."

NÁZOR LIDOVÝCH NOVIN

KONČÍ ANTICKÉ ČASY FOTBALU?

Vysílat, či nevysílat fotbal v televizi? Hamletovskou otázku musí řešit nejen Otakar Černý na Kavčích horách. Stejně se ptají v těchto dnech překvapivě také v Anglii.
V Albionu se přesouvá první významný přenos výhradně na počítačové monitory.

Sobotní kvalifikační utkání s Ukrajinou půjde zhlédnout jen na internetu a ještě za to bude nutné zaplatit. O víkendu se ukáže, jestli jde o nový směr, kterým se bude ubírat prezentace fotbalu v dalších letech. To nelze vůbec vyloučit – zvlášť ve chvíli, kdy velcí vydavatelé avizují, že na jejich serverech dojde k zpoplatnění běžného zpravodajství.

Fotbal je ještě lukrativnější zboží. V moderní společnosti se už dlouho musí tvrdě platit za chléb a teď nebudou zadarmo ani hry. Co by tomu řekli Římané? To už se dnes nedozvíme. Fanoušci ale musí být zděšení. "Antické" časy fotbalu se však nejspíš nezadržitelně chýlí ke konci.

Takové pravidlo zatím neplatí. Každý, kdo bude chtít vidět tým Fabia Capella v akci, zaplatí za přístup na speciální stránku nejméně pět liber (zhruba 140 korun). Částka bude postupně růst, v sobotu už všechny zájemce bude stát přenos dokonce 12 liber (zhruba 330 korun). Zaregistrovat se může maximálně milion uživatelů, aby to neohrozilo plynulost vysílání po síti.

Fotbal se stěhuje do počítačů také kvůli nezájmu televizních stanic. Komerční ITV divákům raději nabídne pěveckou soutěž XFactor, známou i z Česka, veřejnoprávní BBC zase sází na verzi taneční soutěže Star Dance. Odkoupení práv za 2 miliony liber (55 milionů korun) odmítli.

Populární hromadné sledování fotbalu v restauracích a barech tentokrát odpadne, přenos poběží jen v několika vybraných multikinech. Takový postup se nezamlouvá Fotbalové asociaci, ale její vedení nemá šanci vzniklou situaci ovlivnit. Práva na utkání totiž vlastní ukrajinská strana. Podle některých hlasů nejde o ojedinělý experiment, ale o možný budoucí trend. "Vnímám to jako krok kupředu," vyjádřil se třeba obránce Rio Ferdinand.

Autor:

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...