Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Sport

Argentina na křídlech Martínezů. Jak Emiliano lapil penalty a Lautaro rozhodl

Argentinský brankář Emiliano Martínez chytá penaltu Virgila van Dijka ve čtvrtfinále mistrovství světa. foto: AP

Mohl to být Wout Weghorst, o kom by se po čtvrtfinálovém duelu Nizozemska s Argentinou nejvíc mluvilo. Dvěma góly v závěru zápasu srovnal a kdyby Nizozemci postoupili, on by byl hlavním hrdinou. Jenže není. Penalty totiž lépe vyšly Argentincům, hlavně díky duu Martínezů, kteří sice nejsou nijak pokrevně příbuzní, ale to oni Argentinu do semifinále dotáhli. Emiliano chytil dvě penalty a Lautaro proměnil tu nejdůležitější. A Messiho Argentina dál sní.
  8:02

Všichni Argentinci vyrazili oslavovat postupovou penaltu s Lautarem Martínezem.

Jenom muž s číslem 10 a páskou na rukávu pelášil opačným směrem. Za hrdinou, který dvě penalty Nizozemcům chytil.

Lionel Messi doběhl k Emilianu Martínezovi, který jen ležel rozpláclý na trávě. Klekl si k němu, objal ho, začali se spolu radovat.

Jak by ne, vždyť to oni dva mají lví podíl na tom, že Argentinci na fotbalovém šampionátu nevypadli a dál sní o titulu mistrů světa.

Messi sám nejprve v prvním poločase nezištnou přihrávkou vybídl ke gólu Molinu, aby pak ve druhém poločase proměnil pokutový kop. A když došlo po srovnání Wouta Weghorsta na penalty, Messi tu svou znovu proměnil a hlavně, Martínez v brance zářil.

Dvakrát skočil doprava, dvakrát penaltu chytil.

Nejprve kapitánovi Nizozemců Virgilu van Dijkovi, pak i Stevenu Berghuisovi. Bylo na něm znát, jak moc si tuhle hru nervů užívá.

Argentinský brankář Emiliano Martínez se pokouší rozhodit Teuna Koopmeinerse před rozehráním penalty.

Vždycky si pro míč došel a pak jej fotbalistovi v oranžovém podal. Přitom nezapomněl dodat nějakou průpovídku, kterou soupeře rozhodil. Zafungovalo to dvakrát, a to Argentině stačilo.

„Jeho jméno je Martínez, Emiliano Martínez,“ napsal populární twitterový účet 433.

Nikdo v argentinské reprezentaci mu ale neřekne jinak než Dibu. To podle animované postavy z argentinské telenovy „Mi familia es un dibujo“.

Má za sebou pozoruhodnou kariéru.

Už před dvanácti lety si ho z Independiente do Londýna vyhlédl Arsenal. V něm se ale jedničkou nikdy nestal. Často putoval po hostováních, občas kryl záda třeba i Petru Čechovi, ale to bylo vše.

„Nikdy jsem ale nepřestal věřit, že bych se v Evropě neprosadil. Možná jsem hrál často nižší soutěže, někteří lidé na mě zapomněli, ale píle a tvrdý trénink nakonec stejně každého dostanou na vrchol,“ stojí si za svým.

Ví o tom své.

Až před třemi lety, to mu bylo sedmadvacet, využil zranění Bernda Lena a stal se aspoň na nějaký čas jedničkou Arsenalu. Chválenou, nutno dodat. Měl solidní čísla, bylo vidět, že má i velitelskou povahu v kabině, ve finále FA Cupu dokonce pomohl Arsenalu porazit Chelsea ve Wembley.

Jeho výkony tak zapůsobily, až za něj Aston Villa zaplatila 20 milionů dolarů a dala mu čtyřletou smlouvu.

Hned v první sezoně překonal klubový rekord Brada Friedela, když vychytal 15 čistých kont, v té době se taky stal argentinskou jedničkou, kterou dotáhl k titulu na Copa America.

Teď spolu s celým týmem sní i o té nejprestižnější trofeji na reprezentační úrovni. A snít díky němu a jeho jmenovci mohou Argentinci i po čtvrtfinále dál.

Aby těch Martínezů nebylo málo, postup rozhodující penaltou stvrdil jeho jmenovec Lautaro Martínez.

Pro toho šlo zase o moment vysvobození.

Na šampionát přijížděl jako hrotový útočník číslo 1. Jak by ne, vždyť v Interu Milán platí za nekompromisního střelce.

Jenže tak trochu doplatil na úvodní porážku se Saúdskou Arábií, na které měl i on svůj podíl. Spálil dost šancí, několikrát zůstal zbytečně v ofsajdu a po druhém zápase ve skupině jeho místo v základní sestavě převzal agilní Julian Álvarez.

Martínez od té doby do zápasů chodil většinou až na konci, v osmifinále s Austrálií měl na noze minimálně dva góly, ale ve velkých šancích opakovaně selhával.

Zároveň ho trápil zraněný kotník, do zápasů se vždycky vydával jen pod injekcí proti bolesti.

Střelec rozhodující penalty Lautaro Martínez z Argentiny.

„Cítí velkou bolest v kotníku. Jakmile se jí zbaví, bude po hřišti zase létat,“ ujistil jeho agent Alejandro Camacho.

I hvězdný Messi se ho zastával.

Sám chtěl Lautara před lety přivést do Barcelony, když odcházel Luis Suárez, viděl v něm velký potenciál.

„Je to velkolepý talent, velmi důležitý hráč. Útočník, který žije střílením gólů. Myslím, že vám na šampionátu ještě všem ukáže,“ řekl Messi novinářům před pár dny.

Jako tradičně se nemýlil.