9. prosince 2015 22:36, aktualizováno  23:06 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Arsenal díky hattricku Girouda v Lize mistrů postupuje, vyhrála i Chelsea

Claude Giroux (vpravo) vstřelil Olympiakosu hattrick. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Claude Giroux (vpravo) vstřelil Olympiakosu hattrick. | foto: Reuters

PIREUS Fotbalisté Arsenalu s brankářem Petrem Čechem si vybojovali osmifinále Ligy mistrů. Londýnský tým v přímém souboji o postup vyhrál na hřišti Olympiakosu Pireus jasně 3:0 díky hattricku Oliviera Girouda. Po dnešních závěrečných zápasech skupinové fáze se mezi nejlepší šestnáctku elitní soutěže kvalifikovaly také Chelsea, Dynamo Kyjev, AS Řím a Gent.

Olympiakos v září porazil Arsenal na jeho stadionu 3:2 a doma vyhrál poslední tři vzájemné duely, ale tentokrát měli od začátku navrch svěřenci Arséna Wengera. Nejdřív si Giroud v 29. minutě naskočil na Ramseyho centr a míč se od brankáře Roberta smolně odrazil do sítě. V 49. minutě pak francouzský útočník zvýšil na 2:0, když v šestnáctce využil výbornou přihrávku od Campbella.

Poté musel poprvé vážněji zasahovat Čech a střelu Fortunise vytáhl nad břevno, jinak však obrana hostů většinou fungovala dobře. V 67. minutě utkání definitivně rozhodl Giroud, který z penalty zkompletoval první hattrick za Arsenal. „Kanonýři“ tak nebudou chybět v osmifinále LM pošestnácté za sebou.

Felipe Pardo z Olympiakosu (vpravo) právě spálil šanci tváří v tvář Petru...
Trenér Chelsea José Mourinho se raduje z gólu.

Už jistý vítěz skupiny F Bayern Mnichov zvítězil v Záhřebu nad Dinamem 2:0 po dvou zásazích polského kanonýra Lewandowského z druhého poločasu.

Ze skupiny E nakonec společně s obhájcem trofeje Barcelonou postoupil AS Řím. Italskému mužstvu stačila i domácí bezbranková remíza s BATE Borisov, protože Leverkusen v Německu hrál s „Barcou“ také nerozhodně 1:1. Katalánci šetřili několik opor, hvězdný Messi však nastoupil a skóroval.

Fotbalová Liga mistrů

Skupina E: Leverkusen - Barcelona 1:1, AS Řím - Borisov 0:0. Sk. F: Dinamo Záhřeb - Bayern Mnichov 0:2, Olympiakos - Arsenal 0:3.

Skupina G: Chelsea - Porto 2:0, Dynamo Kyjev - Maccabi Tel Aviv 1:0. Skupina H: Valencie - Lyon 0:2, Gent - Petrohrad 2:1.

Chelsea v dalším přímém duelu o postup zdolala v Londýně Porto 2:0 a ovládla skupinu G. Utkání na Stamford Bridge ve 12. minutě otevřel nešťastným vlastním gólem Marcano, krátce po změně stran přidal druhý zásah Willian.

Z druhého místa zamířilo do osmifinále Dynamo Kyjev po domácím triumfu 1:0 nad Maccabi Tel Aviv. Izraelský přemožitel Plzně z předkola zakončil LM bez bodu a se skóre 1:16.

Gent doma zdolal jistého vítěze skupiny H Petrohrad 2:1 a slaví postup z druhého místa na úkor Valencie. Ta na svém hřišti s debutujícím trenérem Garym Nevillem nečekaně podlehla poslednímu Lyonu 0:2. Zenit poprvé nebodoval a odmítl šanci stát se šestým klubem v historii Ligy mistrů se šesti vyhranými zápasy ve skupině.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?