Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Ahoj Leo, tady Xavi. Přemluví trenér Barcelony hvězdu k návratu?

Lionel Messi pózuje s bílým sokolem na návštěvě Saúdské Arábie. foto: Reuters

Hra o Lionela Messiho je v plném proudu a Barcelona, z níž před dvěma lety kvůli jejím finančním potížím odešel, se nevzdává naděje. „Kdyby se vrátil, bezpochyby by nám nesmírně pomohl,“ zasnil se trenér Xavi, jenž s argentinskou fotbalovou ikonou často hovoří.
  16:18

Messimu po sezoně vyprší dvouletá smlouva v Paris St. Germain, a třebaže se v poslední době spekuluje spíš o odchodu za lukrativním angažmá do Saúdské Arábie, od katalánského velkoklubu by bylo pošetilé, kdyby nevynaložil žádné úsilí.

„Není pochyb o tom, že s ním budu zase mluvit,“ řekl kouč španělskému časopisu Sport. „Leo je stále rozdílový hráč, hladový. Je lídr a rozený vítěz. Nemáme tým na takové úrovni jako například v roce 2010, ale Messi by ji opět povýšil. Umí finální přihrávky, přímé kopy, dává góly. Ve finální třetině hřiště je neocenitelný,“ pokračoval Xavi.

„Vzhledem k tomu, jak chci hrát, nepochybuju o tom, že by velmi pomohl. Proto jsem řekl prezidentu Joanu Laportovi, že by jeho návrat dával smysl. Záleží ale na Leovi.“

Vyhraje srdce, nebo peníze?

Netřeba dlouze pátrat v paměti, jaké emoce provázely Argentincův nucený odchod v létě 2021. Přes potoky slz na rozlučkové tiskovce pomalu neviděl.

Po rozporuplné štaci v Paříži se ale k návratu na severovýchodní pobřeží Španělska nijak zvlášť nemá, nebo to nedává najevo. Naopak v závěru sezony přes zákaz PSG odcestoval do Saúdské Arábie a podle francouzských médií se tam dohodl s Al-Hilálem na absurdně lukrativních podmínkách.

„Nesmysl, nic na příští sezonu jsme si s žádným klubem nedomluvili,“ brzdil zaručené informace o osmi a půl miliardách korun ročně jeho otec a agent Jorge.

A teď se v tom vyznejte.

Barcelona letos po čtyřech letech ovládla La Ligu, poprvé bez Messiho přispění. Mohlo by se zdát, že si bez něj vede dobře. Z Xaviho slov ale poznáte, jak moc by pro něj Messiho comeback znamenal.

„Titul má mimořádný význam, protože jsme ho získali bez nejlepšího hráče tohoto klubu i celého světa,“ vyznal se. Přiznal ale, že navzdory pravidelnému kontaktu netuší, co se Messimu honí hlavou.

„Je obtížné vžít se do role fotbalisty, který vyhrál úplně všechno. Nevím, jaké pochybnosti o letním návratu může mít. Třeba proto, že tu je trochu jiný projekt? Nebo že odešli dva důležití hráči, s nimiž měl dobré vztahy?“ připomněl loučení Sergia Busquetse a Jordiho Alby.

Konec dvou štědře placených osobností ale paradoxně Barceloně trochu uvolní ruce, v účetnictví by klub přesto musel pro získání Messiho překonat řadu překážek. Dobře prodat ty, kteří tolik nehráli, osekat mzdy. Aby splnila finanční fair play pravidla soutěže, musí ušetřit přes 150 milionů eur (přes 3,5 miliardy korun).

Lionel Messi s rodinou na návštěvě Saúdské Arábie.

Po sportovní stránce potíž není, Xavi ostatně nastínil, že si dovede představit Messiho v mnoha různých rolích. „Může být falešná devítka, křídlo, skoro i záložník zakládající útoky. Má před sebou ještě roky na nejvyšší úrovni,“ poznamenal bývalý vynikající středopolař.

„Mám s Leem upřímný vztah a jasně jsem mu řekl: Máš u nás dveře otevřené a záleží jen na tobě, zda jimi projdeš,“ dodal.

Autor: