12. listopadu 2015 12:18 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Odposlech ‚vyděrače‘ Benzemy je venku: „Valbuena nás nebere vážně!“ stěžuje si

Karim Benzema (vzadu) a Mathieu Valbuena, oba protagonisté vyděračské aféry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karim Benzema (vzadu) a Mathieu Valbuena, oba protagonisté vyděračské aféry. | foto: Reuters

Vyděračská aféra kolem hvězdného fotbalisty Realu Madrid Karima Benzemy je zase o trochu jasnější. Nebo zamotanější? Do médií unikly přepisy odposlechů, na nichž má útočník vydírat svého kolegu z reprezentace Mathieua Valbuenu kvůli videu se sexuálním obsahem. „Valbuena nás nebere vážně,“ stěžuje si Benzema svému příteli a patrně jednomu z vyděračů.

Zveřejněné odposlechy zachycují rozhovor Benzemy s Karimem Zenatim - fotbalistovým přítelem, jenž byl podle policie v minulosti trestán za ozbrojené přepadení a drogové delikty - během tréninkového kempu reprezentace v Clairefontaine 6. října. Benzema v nich popisuje Zenatimu svůj osobní rozhovor s vydíraným Valbuenou.

„Řekl jsem mu: vyřeším to za tebe. Teď musíš navštívit toho člověka, který ví o videu. Přísahám ti, že není žádná další kopie,“ říká Benzema o nahrávce, na níž má být zachycen Valbuena při sexuálních hrátkách s někým jiným, než je jeho žena Fanny Lafon.

„Jestli chceš to video zničit, přijeď do Lyonu. Můj člověk se tam s tebou setká a vše vyřešíte,“ řekl Benzema Valbuenovi v narážce na Zenatiho. Benzema se podle odposlechu náramně bavil, když Zenatimu popisoval vystrašenost Valbueny. „Jsou tam vidět moje tetování?“ ptal se prý zděšeně hráč týmu Olympique Lyon Valbuena.

„Je tam vidět všechno,“ odpověděl Benzema, ale vzápětí Zenatimu přiznává, že sám video neviděl. Podle BBC se Valbuena na tetování mohl ptát proto, že je má na intimních místech a jejich viditelnost na videu by hráče usvědčila.

Měl Benzema vydírání zapotřebí?

Rádio Europe 1, které části odposlechů zveřejnilo, zdůrazňuje, že atmosféra rozhovoru mezi Benzemou a Zenatim svědčí o tom, že pro oba jde o velkou legraci. Ta by však mohla skončit, pokud slavný fotbalista bude shledám vinným za účast na vydírání. „Vytrženo z kontextu,“ reagoval na uniklé odposlechy Benzemův obhájce Sylvain Cormier.

Sedmadvacetiletý útočník Benzema si v Realu Madrid týdně vydělá 150 000 liber, tedy téměř 6 milionů korun. Měl skutečně zapotřebí ještě vydírat Valbuenu, nebo jde ve vztahu dvou spoluhráčů ještě o něco jiného? A vyvstávají další otázky: co a kdo kromě Valbueny je na videu? Jak mohl někdo ukrást video z Valbuenova mobilu?

Karim Benzema.
Karim Benzema v dresu reprezentace. Je tomu konec?

Podle francouzských médií je hlavou celé vyděračské aféry jakýsi Axel Angot, devětatřicetiletý „Pan Udělám Všechno“ pro superbohaté fotbalisty. Ten měl společně s Mustafou Z. a Younesem H. video s citlivým materiálem získat a požadovat po Valbuenovi peníze. Zmiňovaný Zenati by mohl být spojkou.

Role Benzemy je zatím nejasná. „Tady moje role končí. Od teď to přebírá můj přítel (míněn Zenati, pozn. aut.), on zná toho člověka, který má v ruce video. Já ho neznám. Jestli chceš tuhle věc vyřešit, dej mi svoje číslo a já ho předám,“ měl podle nejnovějšího odposlechu říci Benzema Valbuenovi.

Rozpory v týmu pro EURO nechceme, hlásí Francie

Benzemova obhajoba je podle BBC postavená na tom, že v rozhovoru fotbalisty se Zenatim není zmíněná žádná částka či jiný požadavek od vyděračů, a zpochybňuje, že by mohlo doručení zprávy kamarádovi zakládat trestný čin vydírání. Právě z toho je Benzema obžalován a hrozí mu až pět let za mřížemi.

Současná aféra Benzemy a Valbueny se pochopitelně stala i terčem mnoha vtípků. Například na serveru YouTube lze najít „zaručeně pravé“ video nahrávky, na nichž se muži ve Valbuenově dresu a se stejným účesem domáhají sexuálních služeb na prostitutkách.

I kdyby útočník Realu Madrid ve vězení neskončil, je aféra pohromou především pro francouzský národní tým, za nějž Benzema i Valbuena nastupují. Francie příští rok hostí EURO a trenér reprezentace Didier Deschamps bude mít jistě těžkou hlavu, jak ze skandálu vybruslit. Když Benzemu v týmu nechá, veřejnost jej uštve. Když hvězdu Realu Madrid vyloučí a nechá si Valbuenu, jak asi ostatní hráči v šatně přijmou, že kvůli záložníkovi Lyonu není na domácím EURU Benzema - nejlepší střelec a tahoun týmu?

Znatelnou překážkou v případné přípravě fotbalistů na EURO může být také to, že Benzema a Valbuena se kvůli soudnímu nařízení nesmějí do vyřešení případu, což může trvat měsíce, potkat.

Francouzská fotbalová veřejnost, jak upozorňuje BBC, je velice citlivá na skandály uvnitř mužstva od světového šampionátu v Jižní Africe v roce 2010, kde se tým Francie rozhádal a po bídných výkonech se musel pakovat už po základní skupině.

Útočník Nicolas Anelka tehdy například sprostě vynadal kouči Raymondu Domenechovi a byl vyloučen z týmu, po dalších sporech a ostudných výsledcích pak francouzská fotbalová federace za trest nechala hráče letět domů ekonomickou třídou a některým z nich udělila peněžní tresty.

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63