Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Berbr provokuje. Přiznal přízeň ke Slavii, rozhodčí na derby prý může vybrat on sám

Sport

  13:30
PRAHA - Pozoruhodně upřímnou zpověď přinesl v rozhovoru s deníkem Sport druhý místopředseda Fotbalové asociace ČR a faktický vládce českého fotbalu Roman Berbr. Údajně chystaný převrat v něm prý zažehnal vyhozením šéfa sportovně-technického oddělení Michala Prokeše, přiznal i dlouholetou přízeň k Janu Nezmarovi, sportovnímu řediteli fotbalové Slavie.

Roman Berbr, Miroslav Pelta a rodiče Petry Kvitové na zápase Fed Cupu. foto: MAFRA - Michal Šula

Opora zůstává ve Slavii. Odchod Ngadeua do Fulhamu na poslední chvíli se nezdařil

Čtyřiašedesátiletý bafuňář může mít oprávněně dobrou náladu. Zbavil se vedle Prokeše i nepřizpůsobivého šéfa komise rozhodčího Michala Listkiewicze i garanta videorozhodčího v Česku Romana Hrubeše, aby se mu nikdo nemohl „dívat pod prsty“.

Neohrožuje jej ani jiný vlivný funkcionář typu Miroslava Pelty, který kvůli obvinění z dotačních podvodů čelí trestnímu stíhání, a musel proto nedobrovolně opustit post šéfa českého fotbalu.

Na post šéfa FAČR pak protlačil zpřízněného Martina Malíka, do čela komise rozhodčích pak dosadil servilního Jozefa Chovance a zbytek komise až na rebelujícího Petra Mlsny obsadil svými muži.

Jozef Chovanec (vlevo) a Jaroslav Tvrdík na tribuně edenského stadionu.

„Předsedu prostě potřebujete. A já si navíc o Malíkovi myslím, že to je velmi dobrý předseda a že má být na prvním místě. Martin vůbec není slabý. Naučil se říkat negativní věci. Takže se necítím jako šéf českého fotbalu,“ uvedl Berbr.

V rozhovoru pro deník Sport z pozice neomezené moci také přiznal, že až jednou odejde z fotbalu, nastane v něm teprve Klondike.

A i když tvrdí, že ze své pozice nemá důvod nijak dění kolem rozhodčích ovlivňovat, připustil, že kdyby chtěl, dokáže zařídit obsazení sudích na nejsledovanější duel u nás - derby pražských S.

Nejvíc však překvapilo jeho úzké napojení na Slavii, i když proti němu ještě před rokem vedl její šéf Jaroslav Tvrdík mohutnou mediální i zákulisní válku.

„Já léta kamarádím s Honzou Nezmarem, který je zase velký kamarád s Romanem Rogozem, stejně jako já, takže se občas sejdeme ve třech a meleme,“ šokoval Nezmarovým napojením na neblaze známého funkcionáře Rogoze.

To jsou velice důležité informace i kvůli tomu, že se spekuluje o tom, že už je o titulu pro Slavii dopředu rozhodnuto, protože si to Berbr skrze obrovskému vlivu na rozhodčí pohlídá.

Roman Berbr při rozhovoru s Miroslavem Libou.
Česká republika vs. Německo, kvalifikace o MS 2018: zleva Sobotka, Pelta,Berbr,...

Naopak vůbec nepřekvapuje, že Berbr hájí Jozefa Chovance v čele komise rozhodčích, i když ještě nedávno přiznal, že by tuto komisi měl řídit jen pravidlově erudovaný člověk.

A nikoho nemůže udivit ani jeho názor na projekt videorozhodčího v českém fotbale, kterému „jeho“ FAČR poskytne jen minimální nutnou podporu. 

Přitom sponzoři českého fotbalu by jistě kvůli transparentnosti uvítali, kdyby tomu bylo přesně naopak.

Autor:

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...