Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Berbr se nebude ucházet o post předsedy FAČR, kandidaturu stáhl také Pelta

Sport

  16:09aktualizováno  19:49
PRAHA - Na funkci předsedy Fotbalové asociace ČR podali kandidaturu bývalý generální sekretář Petr Fousek, šéf společnosti Ondrášovka Libor Duba a šéf marketingové firmy STES Martin Malík. Původně byla oznámena i kandidatura místopředsedy komise rozhodčích Petra Mlsny, který ji však vzápětí stáhl a bude se ucházet jen o post místopředsedy.

Druhý místopředseda FAČR za Čechy Roman Berbr. foto: ČTK

Současný místopředseda asociace Roman Berbr se rozhodl nekandidovat, přestože obdržel 21 kandidátek. Nechce jitřit emoce, protože vnímá, že je kontroverzní osobou, a chce zklidnit fotbalové prostředí.

Oficiální kandidaturu už dříve podal současný předseda Miroslav Pelta, který je momentálně ve vazbě kvůli obvinění ze zneužití dotací z ministerstva školství. Asociace ho proto vyzvala k tomu, aby svou kandidaturu stáhl. Pelta s tím podle Berbra souhlasí a očekává se, že jeho stažení kandidatury dorazí ještě dnes před půlnoční uzávěrkou přihlášek.

„Pan (Peltův právní zástupce Bronislav) Šerák by měl dnes přivést stažení Miroslava Pelty z funkce předsedy. Takový byl náš pokyn a Mirek s tím ve středu souhlasil,“ řekl Berbr na dnešní tiskové konferenci.

Pelta skutečně ve vazbě stažení kandidatury podepsal. „Mohu potvrdit, že v Brně Miroslav Pelta podepsal stažení své kandidatury na předsedu FAČR. Diskutovali jsme kromě toho i průběh vyšetřování, a zvažujeme, že bychom podali trestní oznámení na úniky ze živých spisů,“ řekl Peltův právník Bronislav Šerák pro iSport.cz.

Následně to potvrdil i ČTK. „Vezu to z Brna. Mám to v autě,“ sdělil Šerák. Peůtův zdravotní stav, kvůli němuž byl do Brna převezen z Prahy, nechtěl komentovat.

„V tuto chvíli jsou stoprocentními kandidáty, kteří to tu mají položené: Libor Duba, Petr Fousek, Martin Malík a Petr Mlsna,“ dodal Berbr. Mlsna však krátce nato kandidaturu stáhl.

Do půlnoci se ještě mohou objevit další kandidáti. Oficiální seznam přihlášek zveřejní FAČR v pondělí.

Berbr se definitivně rozhodl nekandidovat dnes po schůzce s majitelem Sparty Danielem Křetínským. „Bylo to vstřícné a racionální jednání z obou stran. Variant je stále mnoho a teprve přijde čas na jednání, jak vše dopadne. Tato schůzka však měla velký vliv na mé rozhodování,“ připustil Berbr.

Kandidaturu podal Berbr na post místopředsedy, který vykonává poslední čtyři roky. Zároveň ale nevyloučil, že by se mohl stáhnout z vedení úplně. „Varianty jsou různé,“ dodal.

Situací na FAČR, která je spolu s Peltou obviněna jako právnická osoba, se kromě Křetínského zabývají i ostatní majitelé ligových klubů, kteří měli ve středu společnou schůzku. Na ní se shodli, že se pokusí s Berbrem, který má velký vliv v neprofesionálním fotbale, dohodnout na společném kandidátovi.

„Profesionální fotbal to vnímá ze své pozice a já vnímám jejich argumentaci Jsem připraven s nimi racionálně jednat o všem možném. Ale musí to být jednání. Já občas říkám nesmysly, jako že se domluvím i s Kajínkem, ale s nimi se myslím domluvím. Můj odhad však je, že do finální volby předsedy půjde více jmen než jen jedno,“ dodal Berbr.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík však ihned po tiskové konferenci, kterou sledoval z Číny, kam odletěl spolu s prezidentem Milošem Zemanem, uvedl, že bude trvat na stažení Berbra z vedení asociace.

„Slavia Praha nebude součástí žádného řešení, ve kterém bude pan Berbr členem vedení FAČR. Zbytek TK raději nekomentujeme. Fotbal není mafie,“ napsal Tvrdík na twitteru.

Autor:

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...