Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Berbra by musel odvolat jedině sjezd KSČ, říká internacionál Vízek

Sport

  9:13
PRAHA - Jaká je pozice místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra? A proč ho šéf Miroslav Pelta drží nad vodou? „Nepochybuji o tom, že Berbr mluví Damkové do delegací. Oni si v ložnici pošlou rozhodčí přesně tam, kam potřebují,“ říká v anketě serveru Lidovky.cz internacionál Ladislav Vízek.

FOTBALOVÉ VEDENÍ NA TENISE. Předseda FAČR Miroslav Pelta (vpravo) a její místopředseda Roman Berbr na finále Fed Cupu v roce 2011. foto: MAFRA - Michal Šula

Podle bývalého rozhodčího Libora Kovaříka měl Berbr ovlivňovat nasazování fotbalových rozhodčích na zápasy první a druhé ligy, což je kompetence, která mu nepřísluší. Zodpovídá za ní jeho partnerka Dagmar Damková. Kovařík dále popsal situace, kdy měl Berbr zastrašovat a ponižovat některé rozhodčí.

Server Lidovky.cz se zeptal lidí z fotbalového prostředí na dvě otázky: měl by být Roman Berbr valnou hromadou odvolán z funkce místopředsedy FAČR? A jsou čeští sudí v porovnání s těmi evropskými dostatečně kvalitní?

Stanislav Levý – bývalý reprezentant, trenér albánského Flamurtari

Stanislav Levý se vrací tam, kde trénoval na začátku trenérské kariéry.

1) Vše je v kompetenci valné hromady a předsedy svazu pana Pelty. Nechci nikomu radit, avšak valná hromada by se nad tím měla zamyslet, protože pokud jsou důkazy oprávněné, mělo by se jednat. A to opravdu hodně rychle.
2) Je obecně známo, že čeští rozhodčí umí pískat, je to vidět i na mezinárodní scéně. Avšak jsou velké disproporce mezi jejich výkony. Proč? To ví jen oni sami.

Ladislav Škorpil – někdejší úspěšný trenér Slovanu Liberec

Ladislav Škorpil (archiv)

1) Tohle rozpoutal výrok pana Kovaříka, avšak nevím, zda to něčím zahýbe. Osobně bych se k tomu nerad vyjadřoval.
2) Vždy jsem měl svoji filosofii. V zápase jsou herní situace, které nastávají tím, jak sudí utkání řídí. Své hráče jsem připravoval na to, že je musí vyřešit. Kupříkladu brankář Tomáš Poštulka byl specialistou na chytání pokutových kopů. Často sleduji v televizi německou Bundesligu, ve které je hodně přehmatů ze strany rozhodčích. Avšak nikdo v Německu jejich výkony nezpochybňuje, jen my v České republice jsme v tom jedničky. Ihned za vším vidíme zkorumpovanost. Vůči rozhodčím jsme strašně předpojatí.

Ladislav Vízek – bývalý útočník, československý reprezentant

Ladislav Vízek

1) Všichni rozumní lidé mají stejný názor – Roman Berbr by měl odstoupit. Ale on je asi neodvolatelný. Jak říkal teplický předseda Šedlbauer, Berbra by musel odvolat jedině sjezd KSČ (smích). Teď vážně. Vše je spojené s Dagmar Damkovou. Když Damková nebude šéfkou rozhodčích, oslabí se i Berbrova moc. Pro český fotbal by to bylo nejrozumnější řešení, protože lidé kolem jsou naštvaní, nedůvěřiví. Nepochybuji o tom, že Berbr mluví Damkové do delegací. Oni si v ložnici pošlou rozhodčí přesně tam, kam potřebují (smích). Co řekl pan Kovařík, je naprostá pravda. Typickým příkladem je Plzeň, které v žádném případě nikdo neuškodí. Berbrův tlak na Damkovou je naprosto neoddiskutovatelný. Takhle to dál nejde. Říci pravdu se však bojí kluby i rozhodčí.
2) Mohli bychom mít kvalitní sudí. Jako delegát jsem se mezi nimi nějakou dobu pohyboval. Všichni víme, jak to chodí v nižších soutěžích. Tým, který prohraje, veškerou vinu svalí na rozhodčí. Neřekl bych, že máme špičkové arbitry, to rozhodě ne, ale strašně je odsuzujeme za něco, čeho se nedopustili. Avšak v poslední době i já mám vůči nim výhrady. Od začátku soutěže jsem viděl strašné množství přehmatů, navíc se mi zdá, že jsou ustrašení. Na anglické či španělské rozhodčí absolutně nemáme. Měli by být lepší, vždyť stále jezdí na soustředění na Madeiru (smích), což také neschvaluji.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...