5. října 2011 9:07 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bez postupu hrají reprezentanti za 'drobné'

Česko - Lichtenštejnsko (čeští hráči). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Lichtenštejnsko (čeští hráči). | foto: ČTK

PRAHA Zatím se dá snadno spočítat, kolik si fotbaloví reprezentanti vydělali v kvalifikaci o mistrovství Evropy. V porovnání s jejich klubovými příjmy jde o drobné.

Za odehraný zápas mají jistých 20 tisíc korun na hlavu. Už za týden bude jasno, jestli budou mít šanci na přilepšení.

Záleží, jestli reprezentační tým projde z kvalifikační skupiny do listopadové baráže, nebo po zápasech se Španělskem a v Litvě zcela ztratí postupové vyhlídky a skončí mezi vyřazenými.

„Prémiový řád byl nastavený takovým způsobem, že pro hráče budou peníze zajímavé jedině v případě postupu na turnaj,“ tvrdí manažer reprezentace Vladimír Šmicer.

V případě účasti na šampionátu se může každý hráč těšit na odměnu 50 tisíc korun za jeden bod získaný v kvalifikaci. Těch zatím Česko nasbíralo v šesti zápasech deset. Přepočteno v postupové variantě jde o půl milionu korun.

INFOGRAFIKA:


Při opačné variantě zůstanou Rosický a spol. na již zmíněném dvacetitisícovém startovném. Pokud by skončili už po skupině, každý by bral 160 tisíc korun.

Tento princip poprvé uplatnil bývalý šéf českého fotbalu Ivan Hašek v závěru nepovedené kvalifikace o mistrovství světa 2010.
„I v české lize si hráči na prémiích za zápas většinou vydělají víc než na reprezentačním startovném. Když vezmu, kolik utrácejí za lístky pro známé, řekl bych, že během srazů utratí víc, než vydělají,“ míní Šmicer.

Mnohem větší peníze mohou reprezentanti získat pro český fotbal. Každé účastnické zemi turnaje, který hostí příští rok Polsko s Ukrajinou, garantuje UEFA jistý příjem 8 milionů eur (zhruba 200 milionů korun). V tomto ohledu je lépe dotovaná už jen Liga mistrů, Plzeň si za postup do základní skupiny vydělala 226 milionů korun.

„Rozpočet máme nastavený tak, že nejsme na prostředcích za Euro přímo závislí. Nedošlo by k rozvratu českého fotbalu, kdybychom na ně nedosáhli,“ tvrdí první místopředseda FAČR Dalibor Kučera.

V době, kdy se řeší nový způsob financování sportu ze strany státu a současně vyschly příjmy od Sazky, by šlo o vítaný bonus, ačkoliv prémie pro národní tým a náklady na přípravu před turnajem by dvousetmilionovou částku snížily zhruba na polovinu. Mimořádné prémie by však poskytli sponzoři.

„Dnes potřebujeme hlavně nastavit systémové řešení, a ne jen spoléhat na mimořádné dotace. Nicméně z prostředků za Euro bychom si vytvořili jakýsi polštář do dalších pěti let,“ míní Kučera.

Finanční kompenzaci by mohly získat také české kluby, které vyšlou do reprezentace svoje hráče. Po minulém Euru platila UEFA za každého z nich 4 tisíce eur za den strávený s reprezentací již dva týdny před turnajem. Tehdy vydělala nejvíc Sparta (6,5 milionu), dnes by se mohla těšit na největší příspěvek Plzeň. Na aktuální soupisce má hned čtyři zástupce.