Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bosák: Kadlec je dobrá taktika. Češi hrají na penalty

Sport

  10:04
PRAHA - Do začátku letošního Eura už zbývají jen hodiny. Stále je ale možné stát se nejlepším trenérem z řad fanoušků. Stačí se zaregistrovat, sestavit tým a hrát o třicet tisíc se serverem lidovky.cz. A abyste to měli ještě jednodušší, fotbalový komentátor Jaromír Bosák opět radí, na koho ve výběru určitě nezapomenout.

Fotbalový komentátor Jaromír Bosák foto: ČTK

Naposledy jsme mluvili o útočné síle týmu, vraťme se ale na opačnou stranu hřiště. Koho byste dal branky? Je lepší volba Petr Čech nebo Španěl Iker Casillas?
Já bych volil Čecha. On je opravdu jistota. Sezonu má skvělou a hlavně její závěr, ty nejdůležitější zápasy zvládl na výbornou. Mluví se také o Cassilasovi, to je pravda, ale já bych k Čechovi přiřadil spíš Němce Neuera.

Registruj se také do soutěže Trenér týmu Euro 2012

Co takhle Gianluigi Buffon? Jak jsou na tom podle vás Italové po velké sázkařské aféře?
Ne moc dobře. Jsou ve stejném rozpoložení asi jako čeští hejtmani: musí se děsit, že jim večer zazvoní telefon, kde se dozví, co se na ně provalilo. Nechci říct, že jsou do sázkařské aféry zapleteni, ale určitě to ovzduší není fajn. Navíc si myslím, že nějakou extra kvalitu současná italská reprezentace nemá, takže od nich zázraky nečekám. Moc bych je do týmu nedoporučoval.

A jak dopadnou domácí Poláci?
Poláci budou silní. Mají nespornou výhodu, že trio těch nejlepších, kteří přijeli z Dortmundu, je nesmírně sebevědomé. Aby ne, dvakrát za sebou vyhráli německou ligu. Navíc oni byli naprosto klíčovými hráči. To je nesmírná vzpruha. Otázkou ale je, jak unesou ten tlak. Domácí diváci od nich očekávají minimálně semifinále a s tím se nehraje nikdy moc dobře. Fotbal hrát umí, ale jejich největším nepřítelem bude vše, co se bude dít okolo. Co se týká kvality týmu, tak jsou na tom z naší skupiny nejlíp.

Kam podle vás mohou dojít Češi?
Těžko říct. Já bych byl hlavně rád, kdyby postoupili ze skupiny. Ve čtvrtfinále by pak narazili na Německo nebo Holandsko - protože tyhle dva týmy podle mě postoupí ze skupiny B - a to by už by byla hodně složitá věc. Na druhou stranu fotbal je krásný v tom, že se může stát cokoliv. A když může kyperský tým hrát čtvrtfinále Ligy mistrů, tak proč by se nemohlo povést zase nějaké velké překvapení jako v roce 1996.

Češi v poslední době moc branek nedávali. Nejlepším střelcem je obránce Michal Kadlec, který kope většinu penalt. Zařadil byste ho kvůli tomu do sestavy?
Taktika by to byla určitě dobrá. Jak jsem tak pochopil, český nároďák to přes ty penalty hraje (smích)... Je to jedna z významných taktických variant. Dvě poslední přípravy - dvě penalty, to je slušné. A Michal Kadlec je kopat umí. Zařadit si ho do týmu, je velice dobrá taktika.

Přidal byste k němu i Tomáše Rosického? Bude na šampionátu vidět?
Hlavní je, aby neseděl na tribuně. Aby byl zdravý, to je základ. Když bude hrát, tak se na trávníku rozhodně prosadí. Vzpomeňte si na odvetu baráže v Černé Hoře. Tam to odšéfoval na hřišti směrem dopředu i dozadu. On si také uvědomuje, že mu utíkají léta. Kolik takových šampionátů bude ještě za nároďák hrát? Samozřejmě, že se chce dočkat velkého úspěchu. Je to člověk, který se dokáže úplně obětovat pro tým a přitom zůstává kvalitou minimálně o půl třídy výš, než je zbytek mančaftu. Na něm to bude hodně záležet.

A otázka na závěr. V soutěži "Trenér týmu na Euru 2012" hraje mnoho osobností sportovního prostředí. Kdo si myslíte, že z nich bude nejúspěšnější?
Za normálních okolností bych řekl David Novotný. Ale ten je hodně limitovaný tím, že tam nehraje Sparta... (smích). A docela bych věřil Radkovi Sňozíkovi, ten by to mohl vyhrát. Hlavně ať si tu soutěž lidi užijí a vůbec se Eurem baví. Divák má mít co největší zážitky a tahle soutěž tomu může pomoct.